Бобринець – це місто, де Марко Кропивницький уперше вийшов на сцену і написав свою першу п’єсу. До дня народження українського драматурга, письменника та режисера Суспільне дізналося про його бобринецький період життя – де тут можна побачити речі, яких він торкався, і будівлі, у яких він жив і працював.
22 травня виповнюється 181 рік від дня народження Марка Кропивницького – засновника першого українського професійного театру.
Кропивницький у Бобринці
Марко Кропивницький народився 1840 році. Його життя пов’язане з кількома селами й містами нинішньої Кіровоградської області – Бежбайраками і Єлисаветградом (обоє в різний період перейменовано на його честь) і Бобринцем. У дитинстві він часто переїжджав, жив у багатьох селах Херсонської губернії, аж поки не опинився в Бобринці, у своєї бабусі по матері Уляни Дубровинської.
Коли йому виповнилося 13 років, Марко пішов до повітового училища, де провчився три роки. Пізніше Кропивницький згадував Бобринець як місто, у котрім "пережив найгарячіші молоді задуми і найпалкіші поривання в безкраїй та неосяжний простір".
У Бобринці Марко захопився театром, дивлячись на виступи заїжджих артистів. Потім сам почав виступати на сцені у складі театральних гуртків. Один з них організували актори Соболєви(брат і сестра). На ту мить Марко провчився три семестри на юридичному факультеті Київського університету і повернувся до Бобринця спеціально заради цього гуртка. І саме в Бобринці було поставлено першу драму Кропивницького. Зараз, після багатьох переробок, вона відома під назвою "Дай серцеві волю, заведе у неволю".
Тоді ж, у 60-х роках Марко познайомився з іншими корифеями – братами Тобілевичами, потоваришував з юним Іваном Тобілевичем, молодшим за нього на п’ять років. Після того, як виїхав з Бобринця, Кропивницький жив у різних містах України. Професійний театр створив 1882 року в Єлисаветграді.
Туристичний маршрут
У Бобринці можна пройтися шляхами Кропивницького та інших корифеїв. Для цього тут є окрема екскурсія. Її розробили в місцевому краєзнавчому музеї, розповіла директорка закладу Руслана Ісакова. Назва екскурсії "Марко Лукич на Бобринеччині". До цього туристичного маршруту включено 14 об’єктів. За словам Руслани Ісакової, збереглося кілька будівель, пов’язаних з Кропивницьким та іншими корифеями. У них зараз або живуть люди, або розташовані різні заклади.
До маршруту входять будинок бабусі Уляни Дубровинської, храми, повітові училище й суд, ратуша, трактир панича Медового. У будинку бабусі зараз житлові помешкання. Училище, де навчався Кропивницький, і ратуша, у якій він працював секретарем, стали школою і центром дозвілля молоді. Повітовий суд – це лікарняний корпус. У трактирі Медового, на сцені якого відбулися перші спектаклі аматорської трупи Кропивницького, був магазин. Також до туристичного маршруту входить парк з дубами, які було висаджено до 125-річчя Кропивницького, пам’ятник Маркові Кропивницькому і власне музей.
Експонати в музеї
Бобринецький міський краєзнавчий музей носить ім’я земляка Миколи Смоленчука – українського письменника, дослідника життя й творчості Кропивницького. Саме Смоленчук заснував цей заклад в 1959 році.
Загалом, за словами Руслани Ісакової, уродженцями краю є кілька відомих людей. Це діячі театральної справи Марко Кропивницький, Іван Тобілевич та Іван Мар’яненко, кінорежисери Петро Тодоровський і Анатолій Вишневський, письменники Микола Смоленчук і Вулкан Козлов-Качан. А найбільш знаковими постатями Руслана Ісакова називає Миколу Смоленчука і Марка Кропивницького. "Саме ці два імені найбільше популяризують музей і край".
Директорка музею розповідає: одну зі своїх книг про Кропивницького "Ой літав орел". Її Микола Смоленчук підписав спеціально для музею. Окрім художніх творів, у музеї є фотографії, документи, листи, запрошення, пов’язані зі Смоленчуком і Кропивницьким. З-поміж унікальних речей – шаль видатної української акторки Марії Заньковецької, і меблі з будинків, де зупинялися корифеї під час гастролей у Бобринці. Збереглися автентичні столик, стілець, люстро, грамофон.
Загалом в Бобринецькому музеї зібрано понад п’ять з половиною тисяч експонатів: археологічна колекція, предмети побуту різних епох, старовинні зброя й гроші. Є “українська світлиця” і військовий зал – з розповідями про Другу світову й сучасну війну і куточком пам’яті Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка.
Читайте також
- Підприємства Кіровоградщини хочуть зобов'язати брати на роботу учасників бойових дій
- Кропивничанин з ДЦП Тимофій Козка допомагає військовим реабілітуватися після війни. Чоловік є членом громадської організації “Мобільна волонтерська група”. Три роки поспіль разом з ветеранами війни він ходить в гори.
- У Кропивницькому відбувся турнір з панкратіону пам'яті спецпризначенця Максима Бендерова