Перейти до основного змісту

Самовільне залишення військової частини. Які є рішення судів на Кіровоградщині

Ексклюзивно

У Кіровоградській області за 2025 рік є вісім вироків стосовно військових, які самостійно залишили частину. З них двох звільнили від кримінальної відповідальності. Шістьом присудили реальний термін.

Про це йдеться в матеріалах, які розмістили в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

17 січня у Кропивницькому розглянули справу чоловіка, чиє самовільне залишення частини тривало найбільше з усіх цьогорічних обвинувачених, — п’ять років. Він уклав контракт в червні 2017 року, служив гранатометником й самовільно залишив частину в жовтні 2019 року. Як чоловік пояснював це, у матеріалах справи немає. Його затримали в жовтні 2024 року. Суд призначив реальне ув’язнення — три роки.

29 січня Маловисківський суд мав судити за самовільне залишення частини військового розвідувальної роти. Але його звільнили від кримінальної відповідальності на підставі частини 5 статті 401 — коли людина вперше залишила місце служб й має намір повернутися. Натомість його судили за інше — що зберігав удома гранати. Суд врахував його каяття й "збіг тяжких особистих обставин через участь в бойових діях під час проходження військової служби" (деталі не повідомляють). Три роки тюрми замінили однорічним іспитовим строком.

30 січня в Олександрії чоловік отримав п’ять років в’язниці за самовільне залишення військової частини. Він почав служити в липні 2022 року. У жовтні залишив частину й ухилявся до лютого 2024 року. Паралельно його також судили за незаконне виготовлення зброї й наркотиків. За сукупністю вироків його термін зайняв шість років і один місяць.

3 лютого в Олександрії ще одного чоловіка судили за кількома статтями. Він розпочав службу в лютому 2022 року й залишив частину в вересні. У липні 2024 року в нього вдома знайшли гранати. При цьому він нецензурно вилаяв двох поліцейських, погрожував побити їх ломом й підірвати за допомогою розтяжки. За самовільне залишення місця служби йому дали п’ять років в'язниці, за зберігання зброї — три роки, за злочин проти авторитету органів державної влади — один рік. Остаточне покарання — п’ять років тюрми.

7 лютого Компаніївський суд розглянув справу курсанта навчальної роти військової частини. 27 серпня 2023 року він не з`явився на службу й ухилявся до 6 червня 2024 року. Пояснював це хворобою бабусі й необхідністю їй допомогти. Йому присудили п’ять років в'язниці.

26 лютого в Олександрії звільнили від кримінальної відповідальності за самовільне залишення військової частини морського піхотинця. Він почав служити в травні 2023 року. Удома в вересні 2024 року в нього знайшли вдома патрони. Чоловікові дали три роки тюрми за незаконне поводження зі зброєю. Але замінили їх іспитовим однорічним строком.

14 квітня в селищі Устинівка судили чоловіка, який розпочав службу в червні 2023 року й самовільно залишив її за кілька місяців у жовтні. Його затримали в листопаді 2024 року. На суді чоловік пояснив, що був "на нулі", бачив втрати людей і неукомплектованість бригади. Потім захотів побачити дружину і дитину. Чоловікові присудили п`ять років в’язниці.

Також 29 квітня в Петровому військовому також призначили п`ять років в'язниці. Він залишив частину в травні 2024 року й ухилявся до листопада 2024 року, пояснюючи, що хотів пролікуватися в місцевій лікарні.

Скільки вироків на Кіровоградщині від початку повномасштабної війни

Загалом від початку повномасштабного вторгнення у судах Кіровоградської області є 48 вироків щодо самовільного залишення частини.

З них за 2022 рік — п’ять.

2023 — 21.

2024 — 14.

2025 — вісім.

По дезертирству немає жодного вироку.

Що таке самовільне залишення військової частини (далі в тексті СЗЧ)

Самовільне залишення військової частини або місця служби (СЗЧ) — це коли військовий:

  • без дозволу залишає місце служби;
  • не з'являється на військову службу у разі призначення чи переведення;
  • не повертається з відрядження, відпустки або з лікарні.

Яка відповідальність за СЗЧ є в Україні

В Україні за СЗЧ передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність.

В Адміністративному кодексі є стаття 172-11. За самовільне залишення частини військовому загрожує арешт з утриманням на гауптвахті до 10 діб або штраф до 34 тисяч гривень. Ці норми застосовують, коли військового немає до 10 діб.

Водночас це покарання для мирного часу. У кодексі є примітка, що штрафи не актуальні для СЗЧ під час воєнного стану.

В умовах війни СЗЧ оцінюють за статтею 407 Кримінального кодексу. Зокрема, кримінальна відповідальність настає, коли СЗЧ триває понад три доби. За це можуть ув'язнити на строк від п'яти до 10 років.

Виняток можуть зробити для тих, хто залишив частину вперше й хоче повернутися на службу. Зокрема, Верховна рада кілька разів продовжувала термін дії закону, який дозволяв військовим повернутися із СЗЧ, уникнувши кримінальної відповідальності.

30 квітня депутати ухвалили ще один такий законопроєкт (№13177). Він подовжує термін спрощеного повернення на службу після першого СЗЧ до 30 серпня 2025 року.

Також в кримінальному кодексі є ще одна стаття — дезертирство. Тут передбачене позбавлення волі на строк від п'яти до 12 років.

Яка відмінність між СЗЧ і дезертирством

СЗЧ і дезертирство відрізняються акцентами. СЗЧ розглядається як тимчасове залишення місця служби без дозволу чи поважних причин і як неявка на місце служби. Дезертирство ж — умисне залишення частини з наміром ухилитися від служби.

Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.

Топ дня
Вибір редакції