З 1 травня на українських заправках, зокрема й на Кіровоградщині, почали продавати бензин з обов'язковим додаванням 5% біоетанолу. Це спирт з рослинної сировини, його виготовляють з зерна чи цукрових буряків. Зміни в складі пального передбачені законом, який президент підписав у червні 2024 року. Мета ухвалення закону полягає, зокрема, у зменшенні шкідливих викидів, енергозалежності та виконання зобов’язань перед країнами Європейського Союзу.
Про це розповів Суспільному директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
За його словами, в ухваленні закону були зацікавлені, зокрема, виробники зерна.
"З 2022 року аграрний експорт, зокрема, кукурудзи, дуже сильно просів. Через те, що дуже довга і дорога логістика. Відповідно рентабельність агросектору дуже знизилась. Аграрії лобіювали цю норму, для того, щоб хоча б частину цієї продукції переробляти в Україні в спирт, щоб її не треба було збитково експортувати. Уряд і парламент пішов назустріч аграріям".
Вважає, що ризик для машини може виникнути в разі порушення технології додавання спирту в бензин.
"Він натягує на себе вологу. І на якомусь етапі пальне може розшаруватись – на спирт, воду і низько октановий бензин. Тобто втратити свої оригінальні властивості. Це залежить, наскільки в тій чи іншій заправній мережі чисто. Тобто, резервуари на автозаправних станціях, нафтобазах, бензовозах мають бути зачищені від води. Бо вода насправді постійний супутник пального, товарна вода є і в резервуарах, конденсується, потрібно постійно це досліджувати і контролювати. Але в мене є великі сумніви, що всі це зроблять.
На його думку, нині багато міфів навколо цього пального. Люди бояться, що буде не 5 %, а 10% спирту.
"Насправді нічого з машиною не буде. Якщо це оригінальний заводський продукт, то ніхто нічого не відчує".
Зі слів Сергія Куюна, відповідальність за якість пального несе виробник. Планувалося, що будемо виробляти цей бензин в Україні, використовувати український біоетанол і тим самим стимулювати аграрний сектор та виробництво.
"Але виробляти це пальне в Україні ніхто не хоче. Тому що це небезпечно. Потрібні резервуари, естакади, лабораторні комплекси. Резервуар нині – це мішень, туди одразу щось летить. Відповідно, ніхто не хоче ризикувати. І більшість мереж обрали закупівлю готового пального з біоетанолом у Європі. Фактично, ми будемо споживати не український біоетанол, а європейський. Стимулювати європейських виробників. Давати їм заробляти. Частина буде купуватись в Україні, але не стільки, на скільки розраховували".
Метою ухвалення цього закону було зменшення шкідливих викидів, енергозалежності та виконання зобов’язань перед країнами Європейського Союзу, сказав Сергій Куюн.
"Навіщо це робить Європа: два основні критерії – це енергобезпека. Фактично, на ці 5% зменшується імпорт енергоносіїв, тому що вони заміщуються спиртом, який виробляється в країнах Євросоюзу і має вироблятись в середині України. Друге – це екологія. Бензин зі спиртом дає менш токсичні викиди, менші викиди парникових газів. Контролю дійсно немає, майже ніякого.
Є орган – держекоінспекція, яка має повноваження на перевірку якості, брати проби на заправках, але в них немає ані фінансування, ані задач особливих це контролювати, вважає Сергій Куюн.
Від складу пального залежить справність машини й безпека руху, пояснив науковий співробітник національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев.
"Приблизно дві третини машин в Україні не адаптовані до використання сумішей з біокомпонентами. З 5% біоетанолу нічого не відбудеться, якщо йдеться про марки бензину А-95, Євро 5. Євро 5 жодної шкоди двигунам чи паливним системам автомобілів, навіть якщо вони випущені до 2005 року, не несе. Проблема виникає, якщо хтось додаватиме щось інше і в більшій кількості. Наприклад, будуть домішувати звичайний спирт".
За словами Геннадія Рябцева, в Україні бензин майже не виробляють, основну масу завозять з-за кордону: з польських, литовських, румунських, німецьких заводів, тому нічого додавати в Україні не потрібно.
"Абсолютна більшість партій бензину, який зараз виробляють в Євросоюзі, містить потрібну кількість киснемісних продуктів: або біоетанолу або етилтритбутилу. Тобто, нічого до цих продуктів додавати на території України не потрібно. Виключення є для тих 15%, які виробляються на підприємствах малої продуктивності.
Тоді, вважає, можуть виникнути проблеми щодо якості й безпечності такого виробництва. Оскільки жодних стандартів, які б визначали, які, де, в який спосіб і як має додавати біокомпоненти до виробленого в Україні бензину, немає. На думку Геннадія Рябцева, зі зміною складу пального зросте кількість звернень до станцій технічного обслуговування автомобілів.
"Це будуть наслідки ухвалення цього закону, оскільки держава не в змозі проконтролювати, що везеться і як везеться, чи відповідає те, що завозиться, технічному регламенту, трейдери можуть везти що завгодно, а на нафтобазах змінювати супровідні документи, перемальовуючи цифру "5" замість "0" в позначенні того палива, яке буде продаватись на заправках".
Особливо, сказав, небезпечно заливати суміші з великою кількістю спирту до паливних баків, коли температура повітря перевищує 20-25 градусів.
"На схилах можуть виникати парові пробки в паливній системі і машина може просто вийти з-під керування водія, через наявність великої кількості доданих біокомпонентів в бензині. Це надзвичайно небезпечно".
До продажу бензину з додаванням біоетанолу готувались пів року, розповів комерційний директор підприємства мережі заправок Сергій Федоренко.
"До початку зберігання біоетанольного бензину потрібно було зачистити по всьому ланцюжку доставки резервуари, на базах зберігання, на автозаправних станціях, контролювати непопадання води в ці резервуари, що відповідно, хороші мережі й роблять. Ціна ніяким чином не зміниться. У нас висококонкурентний ринок, ціни біоетанолу наразі порівнювані з ціною бензину, тому ніяких великих цінових коливань ми не очікуємо".
Як буде реагувати двигун будь-якої марки машини на цей бензин, поки невідомо, сказав автомеханік Олександр Булгаков.
"Кожен двигун пристосований до того бензину, під який його робили на заводі, як він буде їхати на спиртовому бензині і наскільки довго – це покаже практика. Якщо уявити, що потрапляє волога у двигун, це значно зменшує його ресурс, тому що волога – це дуже недобре для двигуна. Під дією корозії зношуються вали, деталі, які труться і навіть мастило іноді не допомагає. Волога – це смертельно для двигуна".
Якість пального впливає на паливну систему автомобіля, пояснив власник станції технічного обслуговування автомобілів Олександр Гаршанов.
"На паливний насос, паливні форсунки,Пристрій з одним або декількома отворами для розпилення рідини, яка надходить в нього під тиском. впускний колектор, циліндри двигуна. Ціна паливного насоса від 5 до 15 тисяч гривень. Форсунки на сучасний автомобіль – від трьох тисяч гривень. Чотири циліндри – це 12 тисяч гривень. Це лише вартість деталей. А ще праця механіка-моториста. Це ще 20-30 тисяч гривень, залежно від поломки".
Якість пального, яке продають на заправках, може перевірити державна екологічна інспекція. Про це у письмовій відповіді Суспільному повідомив перший заступник голови інспекції Дмитро Заруба.
За його даними, відповідальність за порушення, зокрема, продаж неякісного пального, штрафи — від 17 тисяч до 170 тисяч гривень. Також – вилучення такого пального з обігу або припинення роботи підприємства. У разі повторного порушення – анулювання ліцензії. Окрім планових перевірок, перевірити якість пального на заправці можуть за скаргою споживача. Для цього треба мати фіскальний чек на купівлю пального і звернутися до екологічної інспекції.