Перейти до основного змісту

У Хмельницькому працює виставка подільського розпису на килимах

У Хмельницькому обласному центрі культури та мистецтв відкрили виставку авторства Наталії Луценко. Вінницька майстриня народної творчості представила 26 килимів, розписаних за особливою технікою.

Авторка виставки "Мальовані килими" Наталія Луценко розповідає про килими, які створені за допомогою техніки "фунтик". Це коли в пакунок заливається олійна фарба і так, без пензля, розписують килими на чорному тлі, каже майстриня.

"Чорний колір – це наша родючість, наша земля, і раніше килими були виготовлені на чорному тлі. Оскільки я займаюсь відродженням і збереженням Подільського розпису, то захотілось мені їх відтворити на килимах".

Першим розписала килим за спогадами з дитинства.

Килими, представлені на виставці, 2025. Суспільне Хмельницький
"Я була в бабусі, там в неї був килим мальований саме на стіні. І я от колись пригадувала, як я на ньому пальчиком малювала. Після цього килима мене так якось надихнуло, що хотілось ще щось зробити".

Відтак з’явилися килими з орнаментами подільських вазонів і візерунків. Відвідувачка виставки Ніна Кирилюк каже: її увагу привернули орнаменти з пташками.

"Вони парні, це дуже мені імпонує. Є така рослина, вона називається актинідія і це лоза, і от ці рослинки, як вони тут гарно передані".
Один з розписаних килимів, який представлений на виставці, 2025. Суспільне Хмельницький

Мисткиня, викладачка художньої школи з Городка Олена Марчук звернула увагу на підбір колірної гами.

"Надзвичайно цікаво і спрощено показані ті всі рослинні елементи та квіти, листочки. Крім розпису в килимах використовуються елементи вишивки, мережки".

Виставку організували в межах проєкту обміну майстрами з Вінниччиною, розповіла директорка обласного центру культури й мистецтва Майя Онищук.

Розписаний килим на виставці у Хмельницькому, 2025. Суспільне Хмельницький

"Їх майстри приїжджають до нас, а наші майстри їдуть до них. І тому в рамках такої співпраці перша майстриня – це Наталя Луценко".

Директорка Вінницького центру народної творчості Тетяна Цвігун розповіла про унікальність мальованих килимів.

"Важливо обмінюватися досвідом. Ну а мальовані килими — це особлива сторінка. Мальовані килими" в нас занесений до обласного переліку нематеріально-культурної спадщини. Тому нам було дуже важливо показати, що ми відродили ще один вид традиційної народної культури нашої України й нашого Поділля".

Виставка мальованих килимів триватиме у Хмельницькому обласному науково-методичному центрі до 5 квітня.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції