У Хмельницькому запрацювала станція очистки фільтрату в межах проєкту "Модернізація інфраструктури твердих побутових відходів". Займаються тут перетворенням фільтрату, який, зокрема, є результатом процесів бродіння на полігоні, на воду.
Про це в коментарі Суспільному розповів головний підрядник будівництва станції Ірмантас Сідлаускас.
За його словами, вода без присмаку і запаху, чого не скажеш про фільтрат, з якого її зробили. Вода – технічна, спробував, щоб дотримати слова.
"Минулого року я дав дві обіцянки: перша, це те, що залучимо місцевого субпідрядника, друга, що я вип’ю воду, яка очищується на станції".
Додає, до роботи залучили українських субпідрядників. Ірмантас Сідлаускас є також керівником проєкту і представником консорціуму компаній з Литви та Австрії, з якими в вересні 2023 року підписали угоду про будівництво очисних фільтрувальних споруд на полігоні. Воду, каже, з фільтрату - рідини, утвореної внаслідок бродіння і гниття відходів, отримали шляхом фільтрації.
"Праворуч від дороги є колодязі, за допомогою них збирається фільтрат, який тече з полігону. Далі він потрапляє у перший і другий резервуари. Рідина настільки мінералізована, що навіть не замерзає. Цей фільтрат перекачується в перший контейнер, змішуємо його зі спеціальними хімічними елементами, потім відправляємо в другий контейнер з мембранами".
Де, додає, рідина максимально очищується. За такою ж технологією, зі слів Ірмантаса Сідлаускаса опріснюють воду в космосі і на підводних човнах. 75 % такої води – перміату Вода, що пройшла через мембрану- відправляють у третій резервуар для подальшого використання. Інші 25 % у вигляді концентрату повертають на полігон. Це світова практика, яка, зі слів керівника офісу "Розумне довкілля" Івана Підопригори, допомагає зберегти екологію.
"Весь фільтрат, який утворюється на цьому полігоні, контрольовано збирається в наших резервуарах, потім очищується і перетворюється в технічну воду, яку безпечно можна зливати в каналізацію".
До цього, додає, з 1956 року, коли тут зробили полігон, фільтрат безконтрольно збирався.
"Він збирався в лагуни, біля підніжжя полігону, були канавки. Частина цього фільтрату проникала в ґрунт і могла безконтрольно розповсюджуватися".
Станція фільтрату є частиною проєкту "Модернізація інфраструктури твердих побутових відходів у Хмельницькому", розповів міський голова Олександр Симчишин.
"Ми свого часу підписали угоду з Європейським банком реконструкції розвитку, частина коштів, які використані тут, це кредитні кошти, яке брало наше підприємство "Спецкомунтрас", частина коштів – грантові. Грантові кошти в загальній вартості об’єкту складають майже 800 тисяч євро. Це кошти, які ми отримали від європейської платформи "Добросусідство ЄС".
Загальна вартість робіт, додає, складає близько двох з половиною мільйонів євро. Станція – автономна, не потребує постійної присутності оператора. Її максимальна потужність складає двісті кубічних метрів за добу. Наразі працюють над визначенням об’єму денної кількості фільтрату, яку продукує полігон.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.