Південний Буг — найзабрудненіша річка Хмельниччини: причини

Щомісяця працівники комплексної лабораторії спостережень забруднення природного середовища Хмельницького обласного центру гідрометеорології проводять аналіз стану забруднення поверхневих вод річок, які протікають у межах регіону. За результатами дослідження, у травні найбільш забрудненою виявилася річка Південний Буг в пункті відбору село Копистин Хмельницької громади.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла начальниця комплексної лабораторії спостережень забруднення природного середовища Хмельницького обласного центру гідрометеорології Ольга Розмаїта.

За її словами, гранично допустимі концентрації забруднювальних речовин у Південному Бузі перевищують норму.

"Якщо людина буде купатись у річці з такими показниками, це не матиме негативних наслідків для її здоров’я, але перевищені норми свідчать про те, що водойма не така чиста, як треба, тому, вважаю, плавати у ній не рекомендовано. Збільшення концентрації забруднюючих речовин негативно впливає на флору і фауну річки, у ній зменшується кількість живих організмів", — пояснила Ольга Розмаїта.

Начальниця комплексної лабораторії спостережень забруднення природного середовища Хмельницького обласного центру гідрометеорології зазначила, найпоширеніша причина забруднення річки — незадовільний стан хмельницьких міських очисних споруд.

"Є інші забруднювачі серед підприємств, які мають скид у Південний Буг. Крім того, прості люди скидають в Плоску, притоку Південного Бугу, воду від домогосподарства без очищення. Для розв'язання проблеми забруднення треба модернізувати очисні споруди, щоб покращити їхню роботу", — розповіла Ольга Розмаїта.

За її словами, крім Південного Бугу, у Хмельницькій області забрудненими є річка Калюс у селищі Віньківці, Мукша у селі Мала Слобідка, Бовенець у селі Поляни, Случ у селі Коржівка, Ушиця у селі Соколівка.

"З початку 2024 року можна простежити тенденцію, що показники, за якими ми проводимо аналіз якості поверхневих вод, майже завжди перебувають на одному і тому ж рівні. Буває, що одного місяця забруднення більше, іншого — менше. Усе залежить від техногенного навантаження. Наприклад, підприємство зменшило свою потужність, великого скиду немає, збільшило — зріс рівень забруднення", — пояснила начальниця комплексної лабораторії спостережень забруднення природного середовища Хмельницького обласного центру гідрометеорології.

Ольга Розмаїта зазначила, працівники лабораторії щомісяця проводять аналіз стану забруднення поверхневих вод річок Хмельниччини у 21 точці регіону. Це роблять у рамках "Програми діагностичного та операційного моніторингу масивів поверхневих вод басейну річок Дністер, Дунай, Південний Буг та Прип’ять у 2024 році".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.