Перейти до основного змісту

"Це для мене не робота, а поклик серця": як на Хмельниччині працюють фахівці з супроводу ветеранів

Понад половина громад Хмельниччини наразі забезпечена фахівцями з супроводу ветеранів і демобілізованих осіб. Такі фахівці надають всебічну допомогу військовим і їхнім родинам, серед усього - інформаційну та психологічну.

Про це у коментарі Суспільному розповів заступник начальника управління з питань ветеранської політики Хмельницької ОВА Денис Голодюк.

Оксана Колесник з початком повномасштабного вторгнення розпочала волонтерську діяльність. А з листопада минулого року, каже, стала фахівчинею із супроводу ветеранів і демобілізованих осіб у Меджибізькій громаді. За цей час має шістдесят звернень.

"Більшість, звичайно, це – члени сімей. Але зараз бачу, бо поранень багато, звертаються діючі військовослужбовці, які після поранення повертаються на реабілітацію, то вони навіть не орієнтуються, де брати направлення, як проходити ВЛК, ну і психологічна підтримка для них особисто і для дружин я бачу вкрай необхідна".

Торік у грудні до Оксани Колесник звернулася Валентина Нагайчук з села Требухівці. Прийшла, каже, коли дізналася, що на війні зник безвісти брат.

"Людина перебуває в такому розпачі, в страху, бо ти не знаєш, що тобі робити, як тобі діяти. Принесли сповіщення, питаюся, що мені робити, як мені його шукати. Ну йдіть у поліцію, напишіть заяву, ідіть у військомат, от і все. А далі що?".
Фахівчиня із супроводу ветеранів і демобілізованих осіб Оксана Колесник, січень 2025, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Відповідь на питання, каже, знайшла у фахівчині з супроводу ветеранів, яку називає своєю координаторкою.

"Тому, що вона координує всі мої дії, вона підказує, як правильно йти, куди який запит подавати. В основному і подає сама, та, звичайно, щось робимо і самі сім’єю, допомагає син. Але дуже важливо, коли тебе підтримали от в той період часу, коли тобі це було необхідно".

Усі чоловіки з родини Любові Акімової з Требухівців служать. Вона ж, каже, поки дитина грається, разом із фахівчинею Оксаною Колесник, міркує, що зробити, аби військовим після повернення додому було комфортніше.

"Я знаю, чого вони потребують, як вони повертаються з відпусток, що їх цікавить, куди вони хочуть піти. Кожен представник моєї родини займає різні позиції в ЗСУ, тому кожен по-своєму різний, і до кожного треба знати підхід. Тому, коли я прийду поспілкуюся з нею, то вона мені розкаже, підтримає психологічно, щось із погляду практичності щось підкаже, я, своєю чергою їй розказую якусь ситуацію, і в нас виходить певний контекст".
Любов Акімова разом із Оксаною Колесник, січень 2025, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Оксана Колесник працює при Меджибізькому центрі надання соціальних послуг. Каже, її відвідувачі можуть безоплатно скористатися його сервісами, зокрема масажним кабінетом і пральнею.

"Ми плануємо з лютого, буквально за тиждень-два прийде до нас підготовлений фахівець, і ми розпочнемо надавати послуги перукаря безплатно".

Оксана Колесник працює зі своїми відвідувачами, а це, каже, не лише жителі Меджибізької громади, індивідуально і в групах. Посаду фахівця із супроводу ветеранів і демобілізованих осіб, зі слів заступника начальника управління з питань ветеранської політики Хмельницької ОВА Дениса Голодюка, в Україні створили торік восени. Наразі вони є в понад половині громад Хмельниччини.

"Станом на сьогодні ми маємо 85 введених штатних одиниць по області, в нас на сьогодні в 35 громадах уже працює 45 фахівців з облаштованими робочими місцями. 2.47-2.54: Половина людей дотичні до ветерана, це – ветерани, особи з інвалідністю, це члени родин військових".

Оксана Колесник – сестра діючих військових, одного з яких, розповіла, вважають зниклим безвісти.

"Це для мене не робота, це – місія, поклик серця, і я буду намагатися всіма силами, можливостями та ресурсами допомагати тим людям, які мають у родинах військових".

Зі слів заступника начальника управління з питань ветеранської політики, в області планують доукомплектувати такими фахівцями всі громади. Конкретних термінів не називають.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції