Перейти до основного змісту

У Хмельницькому на місці демонтованого танка встановлять Стелу пам'яті полеглих воїнів Сил спеціальних операцій

Стелу пам'яті полеглих воїнів Сил спеціальних операцій встановлять у Хмельницькому на розі вулиць Кам'янецької та Сковороди. Для хмельничан це місце відоме тим, що два роки тому там демонтували пам'ятник — танк, котрий простояв з кінця 80-х років.

Про це в етері Українського Радіо Хмельницького розповів військовослужбовець 8-го полку Сил спеціальних операцій з позивним "Магістр".

Чому обрали саме це місце для встановлення стели й чи розглядали інші варіанти?

Ми спілкувалися з представниками органів місцевого самоврядування, яке ж саме місце обрати. Розглядали варіанти у мікрорайонах Ракове, Виставка, Катіон. Зупинились на розі вулиць Кам'янецької й Сковороди, тому що це одна з важливих транспортних артерій міста.

Який вигляд матиме стела пам'яті полеглих воїнів?

Сама ідея, як виглядатиме стела, належить нашій військовій частині. Вона буде у формі двозуба Святослава Хороброго. Це символіка тогочасних воїнів, а нині — це символ Сил спеціальних операцій Збройних сил України. Стела матиме розмір 3 на 3 метри й буде металевою. Це майбутній меморіал, на котрому після війни будуть викарбувані чи позивні, чи прізвища полеглих воїні ССО, які віддали своє життя за перемогу і мир у наші країні.

А за які кошти будуть виконуватися усі роботи?

Усі роботи виконуються за кошти мецената. Це наш добрий друг, волонтер. Він працює не лише з нашою військовою частиною. Я знаю, що ведуться дискусії з приводу того, чи варто, чи на часі зараз споруджувати такий пам’ятник, але всі військові одноголосно прийняли рішення, що це варто, адже пам'ятати про наших полеглих героїв і нагадувати усім, якою ж ціною все-таки здобувається наша перемога, це завжди на часі!

А які наразі роботи вже проводяться щодо встановлення стели?

У нас повністю підготовлений п'єдестал, залитий фундамент. Зараз він відстоюється — має затвердіти, тому що вага стели близько тони. Сама стела вже готова, залишились фінішні роботи. До кінця листопада все буде готове. А 15 грудня відбудеться відкриття безпосередньо самого меморіалу.

А що буде з прилеглою до стели територією?

Ми виступили з ініціативою і проханням зробити осучаснення парку. Ініціатива сприйнялася доволі-таки добре представниками міської влади, але це питання, яке буде розглядатися вже у післявоєнний час.

Яка доля демонтованого танка, його постаменту прокоментував заступник хмельницького міського голови Василь Новачок.

Танк-пам’ятник зберігають на території "Хмельницької міської ритуальної служби". Коли ми його демонтували, то вважали, що буде логічно його згодом передати в музей, як цікавий історичний експонат. Почалась повномасштабна війна… і цим питанням особливо ніхто не займався. Танк буде на збережені, доки не буде прийняте рішення, що з ним робити. Він є пам’яткою історії місцевого значення. Ми зверталися до Міністерства культури з проханням зняти його з обліку, але поки що схвалення не отримали. Маємо лише відповідь про те, що таких об'єктів є чимало, і зараз Міністерство працює над тим, щоб одним списком їх виключити. Коли це буде, поки що нам невідомо. Оскільки дозволу ми поки що не маємо, то той старий постамент від танка, який насправді вже руйнується, його ми забрати поки що не можемо, але згодом плануємо все-таки його демонтувати. А навколо нової стели, ймовірно, після перемоги зробимо сучасний сквер, куди люди будуть приходити й згадувати тих героїв, які віддали своє життя за те, щоб українська держава була, щоб ми, українці, мали право жити на своїй українській землі!

Авторка Інна Ніколаєва

Топ дня

Вибір редакції