Житель містечка під Києвом Сергій Коломієць тепер живе в селі Андріївка на Хмельниччині. Суспільному він розповів, у 13 років через хворобу відмовився від тваринної їжі, а тепер, завдяки власноруч вирощеній городині на своїй присадибній ділянці, урізноманітнив свій раціон і почувається значно краще, ніж у місті.
Теперішній житель Андріївки Сергій Коломієць має теплицю, на яку виграв міні-грант благодійного фонду "Карітас-Хмельницький" в розмірі 18 з половиною тисяч гривень за проєктом "Агріс". За його словами, для сім'ї з трьох вимушених переселенців, де батько та син — люди з інвалідністю, а дружина — наразі безробітна, великі гроші.
"Заповнив анкету, потім зателефонували приїхати на семінар. Не просто гроші дали, а як би мене підштовхнули зробити. Ну і навчили мене".
В теплиці Сергій вирощує огірки, салат, редис, редьку, рукколу та іншу зелень. Теплицю монтували й складали своїми руками.
"Ми вже зібрали урожай редьки. Дружина, дитина — ми всі втрьох тут працювали. Втрьох їмо, втрьох і працюємо".
Проєкт "Агріс" стосувався і рослинництва, і тваринництва, розповіла його координаторка Марія Омелянчук.
"Завданням проєкту було не тільки надати людям грошову допомогу для того, щоб вони могли створити своє маленьке господарство. Насамперед навчити людей з тих регіонів, де вони не мали практики ведення домашнього господарства, надати їм необхідні знання, щоб започаткувати своє домогосподарство".
За її словами, із півтори сотні учасників проєкту — 140 отримали допомогу та пройшли безкоштовне навчання.
Сергій Коломієць зізнався, хворіє цукровим діабетом з 13 років і почувався хворою людиною, доки не почав правильно харчуватися.
"Не вживати їжу тваринного походження та продукти, які піднімають цукор в крові: крупи, хліб, солодощі. В моєму раціоні горіхи, гриби, соя, овочі".
За словами Сергія Коломійця, в селі дотримуватися притаманного йому способу життя значно простіше, бо вирощує на городі все сам і без хімікатів.
До переїзду на Хмельниччину він із сім'єю жили в багатоквартирному будинку під Києвом і жодного досвіду в сільському господарстві не мали. А тут вже два роки обробляють тепер уже свою присадибну ділянку і збирають врожаї помідорів, кавунів, перцю, полуниці, капусти.
"Капуста в холодну пору була моя основна їжа навіть у селі. А тепер восени буде інший раціон, бо маю теплицю. Оце в мене огірки, редька будуть ще через півтора місяці, салат, а зараз вже на городі його нема. І це для мене як діабетика та вегетаріанця прекрасно".
Із його слів, якщо в благодійному фонді будуть гранти на сільгосптехніку, також подаватиметься на участь.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.