"Наша робота не любить поспіху": як хмельницькі сапери розміновують звільнені території України

Сапери з Хмельниччини виявляють та знешкоджують смертоносну зброю на звільнених територіях України.

Щільність забруднення на деокупованих землях ще дуже велика, розповів Суспільне Хмельницький начальник групи механізованого розмінування аварійно-рятувального загону ГУ ДСНС в області Антон Закреницький.

Зі степів Херсонщини тільки повернулися хмельницькі рятувальники. Поля не орані й не сіяні через російську вибухівку, якої повно на землі й під нею. Її шукають дрон-розвідник, механізовані броньовані машини на дистанційному управлінні та бійці-сапери з металошукачами, розповів начальник групи механізованого розмінування аварійно-рятувального загону ГУ ДСНС в Хмельницькій області Антон Закреницький.

Механізована броньована машина на дистанційному управлінні шукає вибухівки, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
"Залишки від реактивних систем залпового вогню, мінометні міни, авіаційні бомби різного калібру. Більшість — касетні боєприпаси, якими дуже багато всіяно сільськогосподарських земель на Херсонщині".

За його словами, тамтешні аграрії бачили стільки летальних випадків, що втрачали страх, ризикували й пробували обробляти угіддя.

"І, як наслідок, трапляються випадки підриву техніки. Є загиблі та травмовані".
Сапер працює на звільненій території, вересень 2024. Суспільне Хмельницький

Хмельницькі рятувальники під час кожної ротації 45-50 днів працюють на своїх ділянках: хто розміновує поля, хто — зрошувальні канали чи землю під лініями електропередач, каже майор служби цивільного захисту, в підпорядкуванні якого 28 працівників. Вони спочатку вивчають теорію, а вже потім виконують складні завдання на деокупованих територіях.

Вибухівки, які сапери знаходять на деокупованих територіях України, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
"Це дуже мізерний відсоток від тих вибухонебезпечних предметів, які ми знаходимо на деокупованих територіях. Це один з елементів навчально-тренувальної бази нашого підрозділу. Тут можна побачити, як виглядає забруднена територія. Наша робота не любить поспіху. Але з холодним розумом, з гарячим серцем роботу робимо".
Працівник ДСНС біля смертоносної зброї, яку сапери знаходять на територіях України, вересень 2024. Суспільне Хмельницький

Майор каже: після закінчення військового вишу служив в управлінні. Та у 2022 році не міг там залишатися і перевівся в бойовий підрозділ.

"Моя робота більше користі приносить в даному підрозділі".

Антон Закреницький показав у навчальному класі рятувальників макети вибухонебезпечних предметів, які найчастіше виявляють після боїв. Наприклад, маленькі зелені чи коричневі міни розкидають з реактивних систем залпового вогню. Це касетний боєприпас, який розповсюджується на великі площі.

Міни, які відривають кінцівки, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
"Їх просто ну неможливо виявити, побачити. Це треба 200 відсотків включати увагу. Вона не вбиває, але калічить. При наступанні на таку міну відбувається вибух і, як правило, людина втрачає носок, п’ятку, кінцівку".

І помирає від крововтрати, якщо їй нікому допомогти.

Є тут і міна з пів кілограмом вибухівки всередині. Вона може стрибати й має зону ураження 70 метрів, каже рятувальник.

Міна з пів кілограмом вибухівки всередині, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
"Вона встановлюється на розтяжку, закопується в ґрунт так, що її не видно. Людина чіпляє розтяжку, спрацьовує механізм. Дана міна підстрибує на висоту до одного метра, відбувається вибух".

З усім цим смертоносним залізяччям рятувальники-сапери вміють працювати, каже майор. І завдяки їм очищених від російських боєприпасів територій в Україні стає більше.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.