Рослина з Північної Америки продовжує заполоняти Україну. Йдеться про амброзію полинолисту. Тепер вона з'явилася і на Хмельниччині, розповіла начальниця відділу карантину рослин Головного управління Держпродспоживслужби в області Віра Моташко.
За її словами, амброзія здатна пристосуватися до будь-яких кліматичних умов та витіснити навіть найпоширеніші бур’яни з земель їхніх природних ареалів. А в людей і свійських тварин ця рослина викликає алергію.
Вимушена переселенка з Луганської області Олена розповіла: десь 15 років тому в неї виявили алергію на пилок рослини амброзії.
"З кінця серпня та приблизно до жовтня, коли от перші заморозки починалися, то я важко переносила цей період, не обходилася без пігулок. Це був постійний нежить, набряк, відчуття хворої людини. У мене залипали очі, свербіли дуже сильно. Там амброзії було просто купа всюди. І я забула, що таке алергія на амброзію, коли переїхала саме до Хмельницького".
З алергією на пилок цієї рослини до лікарів зверталися здебільшого жителі південних і східних областей, та тепер і Хмельницької, бо клімат змінився, розповів головний алерголог Хмельницької області Павло Чорнобровий.
"За своїми кліматичними умовами Хмельниччина стає Херсонщиною і Миколаївщиною. Тисяч 10, я думаю, в Хмельницькій області мають ті, чи інші прояви алергії на полин і амброзію".
За його словами, зазвичай алергія лікується легко, та бувають і складні випадки.
"Є перебіг, при якому, крім нежитю, кон’юнктивіту можуть з’явитися симптоми бронхіальної астми. Такі пацієнти можуть задихатися".
Уперше амброзію полинолисту в Україні виявили в 1982 році, розповіла начальниця відділу карантину рослин Головного управління Держпродспоживслужби в області Віра Моташко.
"Її батьківщина Північна Америка. Там є її природні вороги, шкідники, які її поїдають. В Україні нема, на жаль, таких природних її ворогів, через то таке масове її поширення".
За її словами, амброзія швидко поширюється і після неї на землі довго нічого не росте. Рослину, каже, до середини липня треба скошувати, ще краще — виривати з корінням, інакше її не позбутися.
"Якщо не боротися, то вона досить швидко пошириться і поборіть наші рідні бур’яни: лободу, щирицю. Якщо наші бур’яни не можуть вологу дістати з глибоких шарів ґрунту, то в неї до півтора метра корінь проникає".
У Хмельницькому амброзію можна зустріти в мікрорайоні Дубове, майже на околиці, біля будинку, де наразі ніхто не мешкає.
"У нас в Хмельницькій області вона не поширена в полях сівозміни, тільки в населених пунктах, на хлібоприймальних підприємствах, на залізничних коліях на площі трошки більшій ніж 258 гектарів. У місті Хмельницькому успішно комунальні служби борються зокрема і з амброзією полинолистою".
Віра Моташко каже: здебільшого вона і росте на пустирях, вздовж залізниці та хлібоприймальних підприємств. Зараз у неї період цвітіння. Цій рослині не потрібні квіти, бо їй не треба приваблювати для запилення комах. Їй для цього вистачає вітру, розповіла Віра Моташко. Пилок, каже, поширюються повітрям на десятки й навіть сотні кілометрів. Одна рослина продукує 30-40 тисяч насінин. Які не проросли, зберігаються в землі й чекають свого часу.
"Може зберігатися в ґрунті понад 80 років".
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.