На Хмельниччині помітили рослину, яка полює на комах

Регіонально рідкісна рослина росичка круглолиста, червень 2024. Національний природний парк "Мале полісся"

Науковці національного природного парку "Мале Полісся" помітили на Хмельниччині рослину-хижака росичку круглолисту. Вона зростає на болотистих та вологих місцях і полює на комах.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" Наталія Кратасюк.

З її слів, листки росички мають на своїй поверхні залозисті волоски, які увінчані липкими солодкими виділеннями у вигляді капель, що нагадують росу. Стеблинні залози рослини виділяють солодкий слиз для приваблювання комах та ферменти для їх перетравлення.

"Дрібна здобич (дрібні мухи, мошка, комарі), доторкнувшись до залозистих волосків, потрапляє в пастку липкого слизу, що перешкоджає їх просуванню чи втечі. Зрештою здобич гине через виснаження або ж удушення (оскільки слиз огортає та забиває дихальця). Зазвичай це відбувається протягом декількох хвилин після потрапляння до пастки росички. При цьому рослина виділяє ферменти, що розчиняють комаху і звільняють поживні речовини, які в ній містяться. Потім ця поживна суміш поглинається поверхнею листя".
Росичка круглолиста, яка є рідкісною для Хмельниччини рослиною, червень 2024. Національний природний парк "Мале полісся"

На болотних ґрунтах, де росте дана рослина, не вистачає поживних речовин. Тож для росичок – це можливість отримати необхідні для життєдіяльності макроелементи (рослина отримує із пійманих комах солі натрію, калію, магнію, фосфору та азоту).

"Росичку круглолисту можна назвати хижаком, адже вона належить до групи рослин-хижаків, які в процесі еволюції пристосувались до часткового гетеротрофного типу живлення".
Листки росички круглолистої, які вкриті волосками, червень 2024. Національний природний парк "Мале полісся"

Ця рослина не більша 10-15 см. Розмір округлих пластинок листків, які зібрані у щільну прикореневу розетку, становить всього 0,5-1 см в діаметрі. А багряні волосинки на листках сягають 4-5 мм завдовжки. Для Хмельницької області це рідкісна рослина.

"Росичка круглолиста є чудовим прикладом адаптації рослин до екстремальних умов. Вона здатна виживати в умовах низької родючості ґрунту завдяки своєму комахоїдному способу життя. Це робить її важливим компонентом екосистем торф'яних боліт, де вона допомагає контролювати популяції комах та загалом відіграє важливу роль у підтримці екологічного балансу".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.