У Хмельницькому 17 липня запрацював перший Центр рекрутингу української армії. Про особливості роботи цивільних ректутингових центрів та супровід рекрутерами добровольців на обрану посаду в військовій частині Суспільне Хмельницький поспілкувалося із уповноваженим Міністерства оборони з питань рекрутингу Олексієм Бежевцем.
Олексію, у чому різниця між рекрутингом та мобілізацією?
Під рекрутингом ми маємо на увазі можливість добровольцям добровільно, за власним вибором, за власним бажанням долучитись до Сил оборони. Обрати собі військову частину, обрати посаду, скомунікувати з цією військовою частиною, в чому ми допомагаємо, визначитися і, зрештою, потрапити на обрану посаду, в обрану частину. Мобілізаційні заходи, в свою чергу, це коли держава визначає, де кожен буде служити, тобто виконувати свій громадянський обов'язок в рамках Сил оборони.
Під час воєнного стану в різних обласних центрах і у великих містах відкриваються цивільні центри рекрутингу. У Хмельницькому відкрили уже 28 такий центр в Україні. Яка основна мета центрів?
Ми розвиваємо мережу центрів рекрутингу, в основі якої стоїть людина, інтереси людини. І для того, щоб кожен міг зрозуміти: які є можливості в армії, як можна долучитися, які є частини, яка специфіка цієї служби, і як виглядає шлях на конкретну посаду в конкретну частину. Ось для цього і розвивається мережа центрів,власне, цивільних, адже це цивільне середовище, де цивільні люди, консультанти, допомагають, надають консультації, супроводжують кандидата на його шляху на посаду в конкретну частину. Ось саме так побудована ця система. Вона так розвивається і працює. І, важливо, що насправді на сьогодні багато є таких точок входу в армію. В кожній конкретній військовій частині, багато з них, безпосередньо свої рекрутингові групи або мобільні, або стаціонарні розміщують в різних місцях. Є онлайн-платформи. А можна отримати консультацію в нашому центрі, отримати нашу допомогу, і так само, скориставшись цим сервісом, знаходити себе в Силах оборони.
Скільки посад на сьогодні пропонує центр?
Більше трьох тисяч різних вакансій в різних військових частинах. Це тільки наша база. Ми її формуємо щоразу відкриваючи центр. І це відбулося в Хмельницькому. Ми запрошуємо на організаційну таку нараду частини, які в області представлені в тому чи іншому вигляді. Вони всі нам дають свої вакансії. Ми долучаємо до бази і, в першу чергу, людям, які звертаються в центр, пропонуємо вакансії тих частин, які розміщені максимально близько, тобто десь в регіоні вони вже представлені. Якщо серед цих вакансій немає тієї, яка людині підходить, далі ми дивимося по ширшій базі нашій. Якщо в ширшій базі так само немає, як є, наприклад, специфічні побажання людини, де людина б себе бачила, — у нас є можливість ексклюзивного доступу до загальнонаціональної фактично великої бази даних. Ми ще і там дивимося, і, зрештою, підбираємо людині. Тобто, протягом місяця, з моменту, коли приходить людина в центр, наш рекрутер, якщо відразу не знайшов вакансії, в спокійному режимі підбирає ці вакансії, контактує з людиною, каже: "Дивіться, ми вам підібрали, приходьте, можливо, вас це зацікавить. Раз, два, три». Якщо людині це подобається, далі контакт з військовою частиною і оформлення документів.
Я би хотіла, щоб розмова наша мала більш практичний напрямок. Який алгоритм дій? Людина приходить сюди, каже "добрий день" і що далі відбувається?
Рекрутер представляється і далі питає: "Ви прийшли з якою метою, ваш інтерес номер 1?". Фактично, людей можна розділити, умовно, на дві групи: перша група це ті, які не знають, власне, щоб вони таке хотіли і вони приходять з відкритим питанням: "А що у вас є?".
Таких більшість, напевне?
Так. Вони запитують: "А що у вас є, що ви можете запропонувати?". Далі відбувається комунікація, діалог. Тому що, в залежності від того, що ви хочете, те вам і будуть пропонувати. З'ясовується профіль людини, вік, хоча б попередньо стан здоров'я, наскільки людина сама себе добре почуває, попередній досвід, фах, можливо хобі якісь. Ну, чим людина хотіла би займатися, як вона себе бачить .
Як вона себе бачить на захисті України?
Абсолютно правильно. Великий військовий організм живий, велика кількість різноманітних вакансій і посад: якісь штабні, якісь логістичні, десь забезпечення, десь ремонт, десь медики, десь пов'язане з якоюсь електронікою, десь пов'язано з якимись залізяками умовно, десь пов'язане зі зброєю, десь з засобами пересування, військовою технікою.
Зрозуміло, людина визначилась, до прикладу, що вона хоче ось такий-то рід військ, ось така-то частина. А далі?
Наведу конкретний приклад. Приходить людина і каже: "Я добре керую авто, хочу бути водієм в армії". Відповідно, ми дивимося серед наших вакансій. Людині це пропонується. Людина каже, що ця пропозиція мені, здається, підійшла. Далі враховується ще розташування частини, тобто пункт постійної дислокації, де командні підрозділи перебувають, органи військового управління. В першу чергу, і це логічно, люди, як правило, кажуть: "Ми хочемо, щоб десь це було недалеко, як мінімум, для оформлення, для комунікації, для відпуски, ще для чогось, щоб їздити ближче додому". Тим паче, що більша вірогідність, що і громада підтримує таку військову частину всілякими способами, що там знайомі якісь служать, родичі, сусіди, хто завгодно. Обрав. Контакт з цією військовою частиною відбувається: "Добрий день, у нас для вас є кандидат на таку-то посаду,у нього такий профіль, пропонуємо вам з ним поспілкуватися". Так, звичайно, військові частини собі комплектують людей, вони зацікавлені, в першу чергу, в постійному потоці до себе кандидатів, тим більше добровольців, які добровільно, самостійно з'явилися і хочуть до них. Відбувається ця комунікація по телефону. Вона може відбуватися по месенджерам, відеозв'язком, як завгодно. Якщо частина десь знаходиться недалеко, або представник в місті, або недалеко і може приїхати, вони ще можуть фізично зустрітися.
Співбесіда?
Співбесіда, фактично це співбесіда. Співбесіду пройшов, частина швидко, може день зайняти, може навіть менше, оформлює рекомендаційний лист, встановлений в формі документ, у нас є зразки, ми людям показуємо, як це все має виглядати. Частина цю людину конкретно до себе чекає на конкретну посаду, підпис, печатка, дата. Людині він видається в копії, оригінал направляється в той ТЦК та СП, куди людина каже: "я піду оформлятися туди". Тому що оформлення все одно відбувається в ТЦК та СП.
Через ТЦК?
Абсолютно вірно. Ми всім пояснюємо, всіх переконуємо. Найбільш прозора і чітка система —це контрактна форма служби, тобто заходити на контракт. Хоча сьогодні в пріоритетні частини можна за таким рекомендаційним листом заходити ще й по мобілізації. Це як виключення, на сьогодні теж така можливість є. Тим не менше, говоримо, контракт. Людина з цим документом йде, оформляється в ТЦК. На телефоні наш рекрутер, людина супроводжує, якщо якісь є питання, консультується з нами за потреби. Тобто, щоб людина спокійно оформилась, далі навчання, далі у свою частину людина оформляється.
Наскільки великі шанси того, що людина дійсно отримає те місце, в тій частині, з якою вона вже вела і перемовини, і співбесіду, і вони готові її взяти?
Саме це ми пояснюємо з самого початку людині: як повинні виглядати документи, які оформлюються, які є частини пріоритетні, не пріоритетні. І, власне, форма контрактна, вона сьогодні передбачена і чітко врегульована. Оформлення і далі — як людина вчиться, де вона вчиться, як вона потрапляє в свою частину — це контролюється і Генеральним штабом, і це доведено і до ТЦК та СП, і до навчальних частин. Людина, яка йде за рекомендаційним листом на контракт в пріоритетну частину, ця частина навіть не погоджує ні з ким, вона видає рекомендаційний лист, і далі ця людина, формується особова справа окремо, контролюється на усіх етапах проходження, навчання, що людина потрапляє у цю частину. Якщо частина не пріоритетна, ну є забезпечення, логістика, тилові частини — це нормально. Але, оскільки вона не пріоритетна, вона, видаючи рекомендаційний лист такій людині, перед тим, як видає, повинна погодити зі своїм командуванням. Після цього саме частина має видавати цей рекомендаційний лист. Далі копія йде так само людині, оригінал ТЦК, людина оформлюється. Коли цей порядок не дотримано, і ми людину так само: "Дивіться, у вас є права, ви доброволець, ви йдете з документом, але це повинно бути правильно оформлено".
Є випадки, коли непріоритетна частина видає рекомендаційний лист, людина з ним йде оформлятися, людину ТЦК оформить з задоволенням за будь-яких обставин. Потім виявляється, що цей документ не має за собою сили, тому що встановлений порядок, ми його пояснюємо всім, тим не менше, не було дотримано, і людина, в результаті, або в навчальному центрі, як правило, розподіляється в іншу частину, а не в ту, яка її чекає. Тому ми кожного разу вчимо, наголошуємо, пояснюємо. Тим не менше, є серед наших кандидатів, ми їх всіх супроводжуємо, але навіть серед наших кандидатів менше 1% від загального числа долучених все ж таки стикаються ось з такими випадками, або десь людина нас послухала, послухала, а потім рекомендаційний лист виймає уже пройшовши навчання, каже: "Та ні, я ж доброволець, мені от в ту частину, не туди, а туди". Приходиться включатися, якось шукати вирішення цих питань, і іноді навіть їх не можна вирішити, тому що по алгоритму, по процедурі, у цієї людини насправді немає права претендувати потрапити навіть в ту конкретну частину.
Олексію, скажіть, будь ласка, якщо людина, до прикладу, перший раз отримала повістку, чи може вона спочатку, все ж таки, прийти в центр рекрутингу, а вже потім йти в ТЦК?
Повістка для уточнення облікових даних, те, що ми називаємо перша повістка. Бо навіть виклик у ТЦК з’явитися тоді-то, людина ще не пройшла медичний огляд, людина ще не оформлялася, тобто, це перша повістка. Навіть за таких обставин людина може рекрутуватися, тобто знайти собі військову частину самостійно або з нашою допомогою, отримати рекомендаційний лист і так з’явитися в ТЦК та СП, але вже як доброволець. Одразу заявляючи, ми усім наголошуємо, якщо ви доброволець, у вас є це відношення, він же рекомендаційний лист, то з самого початку на вході в ТЦК говорите: "Я йду на контракт, от рекомендаційний лист, оформляйте мене". Або, якщо для тих, хто в порядку виключення, по мобілізації йде, в пріоритетну частину так само: "Я — доброволець в пріоритетну частину, от у мене рекомендаційний, саме так мене оформляйте". І в документах ТЦК, оформлюючи це, повинні всюди зазначати, тому що ці люди навчання проходять окремо, щоб не змішуватися з тими мобілізованими, які йдуть загальним порядком. Тобто ми на цьому наголошуємо, і коли цей порядок дотримується, воно працює. А, навіть, якщо десь потім непорозуміння виникають, вони виправляються з нашою допомогою.
Якого віку люди можуть скористатися послугами центру, власне кажучи, ті, які військово зобов'язані?
Вік військової служби — 18-60 років. Від 18 до 25 молода людина може укласти контракт, тобто, може добровільно прийти на контракт, мобілізована не може бути жодним чином. Вік 25-60 може і на контракт, і по мобілізації бути долучена. Є певні вікові обмеження для різних видів військ. Насправді,вони навіть не публічні, тому що це така службова інформація. Наприклад, Сили спеціальних операцій у них там 45 років. Є там десантно-штурмові війська або морська піхота, там, в деяких випадках, може бути ще нижчий вік, тому що для виконання тих специфічних завдань бойових їм треба максимально молоді і здорові люди. Тобто, для старших людей в них є певне відповідне обмеження. Це з'ясовується в кожному індивідуальному випадку при контакті з військовою частиною. Це, можливо, навіть буде перше питання, яке задасть людина, представник військової частини: "Скільки вам років? Який у вас стан здоров'я, як ви себе почуваєте?". Щоб зрозуміти з самого початку, на що може претендувати, на яку посаду, така людина.
І, будь ласка, в цифрах — в Україні вже майже три десятки цивільних центрів рекрутингу, наскільки ефективно вони працюють?
Так, 28 центрів. Дещо більше 10 тисяч, на кінець минулого тижня вже було 10 тисяч 120 людей звернулося. Сьогодні цифра більша – між 10 і 11 тисячами. Ми маємо приблизно від 500 до 700-800, іноді до 1000, в залежності від періоду, нових звернень на тиждень до нашої мережі центрів. Тобто, 10 тисяч звернень, з них більше трьох тисяч, так само цифра постійно зростає, це ті, які на сьогодні перебувають зараз в комунікаціях, тобто їм йде підбір частини, посади, тобто, це процес. І трожи більше тисячі, вони або вже в ТЦК оформлюють документи, або вже служать, або в навчальних центрах проходять підготовку. Плюс ми вважаємо нашим великим досягненням — максимально розійшлася інформація про таку можливість. Тобто, рекрутинг зараз — це відома ініціатива і активність, про яку все більше людей знає, дізнається і користується цими механізмами. Тисячі людей користаються цією можливістю, щомісяця долучаються до лав Сил оборони. І питома вага у цих добровольців, в загальній кількості людей, долучених до оборони, вона зростає фактично щомісяця. Ми так само це бачимо. Доброволець для нас — це визначеність, це той, хто за рекомендаційним листом добровільно зайшов в частину, зкомунікував і добровільно заходить. Так, це дійсно працює. Звертайтесь, комунікуйте, телефонуйте, приходьте, користуйтесь цією можливістю.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.