Колишній військовий з Хмельниччини Іван Кошка уже пів року очікує на підтвердження інвалідності ІІ групи. Про це Суспільне Хмельницький розповіла його дружина Ірина. З її слів, чоловік з 2015 року служив у Силах спеціальних операцій. Наприкінці минулого року лікарі діагностували у нього захворювання, отримане внаслідок участі в бойових діях. Діагноз потребує встановлення ІІ групи інвалідності, але зробити це, виявилося, не так просто.
Колишньому військовому Сил спеціальних операцій Івану Кошці зараз 31 рік. Із 21-річного віку він брав участь в бойових діях — під час проведення АТО/ООС та під час повномасштабного вторгнення, розповідає його дружина Ірина.
"Він служив з 2015 року, можна сказати, безперервно. Комісували його 16 січня цього року. Він був на Запорізькому напрямку, у Роботине вони працювали. Виникли проблеми зі здоров’ям: і головні болі сильні, які не знімалися жодними препаратами, запаморочення, тремтіли руки, ноги, сили не було. Але, м’яко кажучи, на це ніхто не зважав, тому що потрібно було працювати. Він зробив МРТ з контрастуванням і під знаком питання звучав діагноз "розсіяний склероз", — розповідає Ірина.
На те, щоб довести діагноз, каже жінка, пішли місяці.
"Ми почали просити, щоб йому дозволили обстежитись. Його, звісно, ніхто нікуди не відпускав. Він писав багато рапортів. Потім, через деякий час, йому таки дозволили. Він повернувся до Хмельницького. Діагноз виставили десь в грудні. Його скерували на повторне ВЛК. Пройшов він ВЛК в Полтаві. Лікар виставив йому діагноз і відправив документи на затвердження на Харків, оскільки вони підпорядковувалися "Сходу". І ми чекали до кінця грудня, затвердженого свідоцтва про хворобу. В січні його звільнили зі служби і зняли з військового обліку", — говорить дружина бійця.
Тоді, зі слів Ірини, вони подали всі документи на отримання Іваном групи інвалідності. І досі очікують.
"Лікування не є дешевим. І він не може фізично працювати. Всі хочуть їсти. Якщо є хвороба, всі можуть отримати пенсію. То чому ж він не може отримати? Нас спочатку на консультацію в Дніпро відправили. В Дніпрі виставили повністю нулі, на нас там ніхто й не дивився. Приїхали додому, почалося загострення. Крапались шаленими дозами гормону, щоб зупинити прогресування хвороби. Ситуація просто стоїть на місці", — плаче Ірина.
Головна лікарка обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа в коментарі Суспільному розповіла: документи військового зараз перебувають на центральній комісії Міністерства охорони здоров’я.
"Взагалі на центральну комісію МОЗ України дуже величезне навантаження зараз. Там більше 20 тисяч справ на розгляді. Крім того, є пацієнти, які оскаржують рішення, які претендують на консультації. І можливо саме тому, через велике навантаження, вони не вкладаються в термін. Але це моє припущення. Постараємось, враховуючи, що це особлива категорія населення, щоб ці документи були розглянуті позачергово. Повідомимо пацієнта, щоб він прийшов, і скажемо, яке рішення комісії", — обіцяє Тетяна Крупа.
Якщо рішення комісії буде не на користь колишнього військового – він може позиватися до суду, говорить адвокат Олег Підлісний.
"Відповідно до практики Касаційного адміністративного суду, яка вже є усталена, суди не можуть вникати в ті проблеми медичного характеру, а тільки оскаржуються дії щодо порядку проведення процедури встановлення інвалідності", — каже адвокат.
Також, з його слів, в судовому порядку колишній військовий може отримати грошову компенсацію за час очікування встановлення інвалідності. Але якщо він доведе у суді, що внаслідок незаконних дій або внаслідок бездіяльності державних органів, він поніс відповідні втрати.
Олег Підлісний додає: в умовах воєнного стану півроку чекати присвоєння інвалідності – допустимо.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.