"Серед худоби почуваюсь краще, ніж на морі": підприємниця з Хмельниччини

Підприємниця з Хмельниччини Людмила Нагребельна виграла гроші на відкриття стартапу на розвиток свинарства. Зараз жінка розводить свійську птицю, кіз, телят та свиней. Серед них, каже жінка, вона відпочиває і почувається краще, ніж на морі.

Кучерявий кабан Федя із такою ж кучерявою льохою Купавою — родоначальники сімейства свиней породи угорська мангалиця, розповіла їхня господиня Людмила.

"З цих свиней виробляють хамон. Сало з прослойками м'яса кольору мармуру".

Людмила каже: ці свині — суто травоїдні, рідкісні, в Хмельницькій області їх розводять всього два господарства.

Кудрявий кабан на прізвисько Федя, червень 2024.

"Єдиний недолік — вони вириють все, що тут ще років 50 було під землею. Вони до такого ступеня риють і все трощать, що ми не встигаємо ремонтувати".

В господарстві Людмили та її чоловіка свині більше незвичних для Хмельниччини порід: в’єтнамські, кармал, мангалиця, дюрок, макстер та мішані: ландрас і п’єтрен. А так утримують вагітну льоху перед пологами в спеціальному станку, щоби мати не травмувала своїх малюків після їх народження, каже Людмила.

"Це дівчинка наша вагітна, це порода "кантор", 20-го числа приблизно в неї строк на опорос. Цей станок був куплений за гроші грандові, ще один станочок був куплений за грантові гроші".

Грантові гроші — це 100 тисяч гривень з бюджету Хмельницької громади, які жінка виграла на битві стартапів на розвиток свинарства.

Підприємниця Людмила Нагребельна зі свинями, червень 2024.

"Я за дві ночі написала той бізнес-план. Їдемо вже на цю саму битву стартапів. Загалом, скільки років я старалася поправитися, за тих пару днів все скинула! Боже, боюся! Слово за слово, одне щось забула, і тут вже оголошують результати: п'яте місце — Нагребельна Людмила. Я, чесно кажучи, не повірила", — розповіла підприємниця.

З її слів, за грантові гроші купили корми для ходоби, які з'їдають тонну зерна за місяць, станки для опоросу, генератор.

"Якщо йдуть відключення світла, поросятка можуть просто замерзнути. Ми опалювали буржуйкою, світло вмикали від цих ліхтариків всяких, то якось рятувалися".
Свиня у вольєрі, червень 2024.

Людмила розповіла: роботи в неї побільшало в рази, буває важко, як-от кожного разу після російських атак, коли не тільки вилітають шибки в хаті.

"Худоба дуже стресувала там, де були свиноматки. В нас вибило хвилею двері, породилися мертві поросята".

На битву стартапів цього разу з бюджету громади виділили мільйон гривень на п'ять призових місць, одне з яких посіла Людмила Нагребельна, розповіла начальниця управління економіки Хмельницької міської ради Наталія Сахарова. Каже: битву стартапів започаткували в 2019-му році для стимулювання розвитку підприємництва.

"П'ять призових місць, чотири з яких взяли виробники дронів. Я сподіваюся, що її історія успіху надихне багатьох мешканців громади започатковувати власну справу, розвивати її, а також масштабувати", — розповіла Наталія Сахарова.

Підприємниця обіймає свиню, червень 2024.

Для підприємниці Людмили, її худоба — найкращий відпочинок.

"Я не шкодую. Я тут відпочиваю. Я не знаю, як можна відпочити на морі. Я не уявляю цього. Я коли приходжу до худоби, вони в мене абсолютно весь стрес знімають, і все", — розповіла жінка.

У планах подружжя — купити три приміщення напівзруйнованої колгоспної ферми, щоб там розводити худобу: свиней, кіз, телят. Поки, каже, грошей бракує, та згодом сподівається на прибутки від тваринництва.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.