Понад сорок років під водою: на Хмельниччині показався затоплений міст

Унаслідок зменшення рівня води у річці Дністер на її лівій протоці Ушиці показався затоплений міст, червень 2024, Хмельниччина. Юрій Матюх

Унаслідок зменшення рівня води у басейні річки Дністер на її лівій протоці Ушиці показався затоплений міст. Під водою він був понад сорок років. Наразі історики, краєзнавці та інші науковці Хмельниччини намагаються з’ясувати будь-яку інформацію про міст.

Про це Суспільне Хмельницький розповів засновник міжнародного агротуристичного кластера "Дністер 1362" Олег Демчук.

За його словами, для того, щоб отримати дані про міст працівники Державного архіву Хмельницької області переглянули усі випуски німецьких газет періоду Другої світової війни, які зберігаються у фонді.

Міст розташований поблизу населених пунктів Новоушицької й Староушицької громад, червень 2024, Хмельниччина. Юрій Матюх

"В архіві не вдалось знайти жодної інформації про міст, його будівництво чи реконструкцію. Почали перевіряти інші каталоги, пов’язані з гідротехнічними спорудами", — пояснив Олег Демчук.

Засновник міжнародного агротуристичного кластера "Дністер 1362" зазначив, міст був затоплений у 80-х роках минулого століття, коли почала функціонувати Дністровська ГЕС.

"Є люди, які пишуть нам у соціальних мережах, що пам'ятають, як місцеві мешканці населених пунктів Новоушицької й Староушицької громад, які розміщені поблизу мосту, ловили на ньому рибу", — розповів Олег Демчук.

Міст був під водою понад сорок років, червень 2024, Хмельниччина. Юрій Матюх

Учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін висловив своє припущення, що міст могли збудувати під час Другої світової війни.

"Про міст, який з’явився унаслідок зменшення рівня води у Дністрі, я взагалі не зустрічав інформації. Коли побачив фото мосту, місце його розташування, конструкцію, те, що на ньому є бруківка, можу лише припустити, що його збудували за короткий термін, можливо, за місяць. Це могло статися під час відступу німецької армії 1944 року", — пояснив Сергій Єсюнін.

За його припущеннями, міст збудували у той період, коли німці у лютому-березні 1944 року виводили свої війська через річки Дністер і Збруч.

"Для танків або іншої техніки потрібні були мости. Через Дністер на той час переправи не було. Я знаходив інформацію тільки про залізний міст, який побудували під час Першої світової війни, але на той момент його вже не було. Можливо, саме тому німці приблизно за місяць збудували цей міст", — зазначив учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею.

Олег Демчук розповів, разом з колегами й однодумцями продовжує шукати інформацію про міст у місцевих краєзнавців і людей, які поблизу нього проживають.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.