Розшукують безвісти зниклих військових та цивільних: як на Хмельниччині працює спеціалізований центр

З 16 травня на Хмельниччині працює у новому форматі спеціалізований центр із розшуку безвісти зниклих в умовах воєнного стану військовослужбовців та цивільних осіб. За цей час звернулися 58 людей, які шукають своїх рідних.

Про це Суспільному розповів заступник начальника слідчого управління, начальник відділу розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров’я особи Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області Руслан Войтюк.

Скільки вже було прийнято заяв щодо розшуку зниклих безвісти і як щодо долі цих заяв, тобто чи вдалось когось знайти, чи ідентифікувати?

З початку роботи Центру до нас звернулись вже 58 людей у 85 відібрали ДНК-зразки. Чому у 85? Оскільки, ми відбираємо ДНК у двох родичів або призначаємо експертизи за особистою річчю. Це може бути зубна щітка, може бути станок, може бути елемент одягу. Тому цифра по відбору ДНК завжди більша від експертизи. На даний час дослідження проводяться в плановому режимі. Немає суттєвих затримок, але експертизи за рештками тіл… Пам’ятаєте, було відображення інформації про репатрійованих наших полеглих героїв, які РФ передала Україні. Зараз проводиться теж по Україні ідентифікація і ця процедура досить складна і там експертизи теж проводяться тривалий час. Можуть і до місяця тривати, а можливо і більше. Тому говорити про статистику ідентифікації, на превеликий жаль, досить важко і досить складно.

Ми говоримо про людські долі, а не про статистику. Це людські долі й кожна ідентифікація — це кожне життя, і до цього потрібно ставитися з усією відповідальністю. Тому про швидкість і якість чи статистичні дані я б не хотів говорити.

А ви приймаєте такі заяви тільки від подолян ?

До нас можна звертатися з будь-якого територіального центру і з будь-якого куточка України, є і такі звернення. До нас звертаються, ми про це складаємо протоколи усних заяв і за звернення можемо розпочинати кримінальне провадження. В разі зручності інформація може бути передана до територіальних підрозділів, наші колеги в Україні також функціонують у схожому форматі, дехто — більш ширшому. Де ведуться бойові дії — у вузькому, але робота ведеться на 100%. І обмін інформацією відбувається постійно і цілодобово між нашими колегами.

Які ваші рекомендації, для тих, у кого рідні чи родичі зникли безвісти?

Я хотів би, мінімізувати передавання інформації в незрозуміло яких держателях телеграм-каналів, на будь-яких сторінках. Потрібно звертатись до правоохоронних органів, до служби безпеки України, до Уповноваженого у справах людини. Ця інформація все одно буде акумулюватися в Національній поліції, передаватися нам. Це можу вам гарантувати, що вона не буде передана і використана нашим ворогом. Наступне — не вірити, що якась фізична особа може за певну суму повернути родича або надати інформацію. На 99% — це шахрай, який просто наживається на горі людей. Нехай телефонують на 102 цілодобово, або 098 671 68 96 — це телефон гарячої лінії, а також місто Хмельницький, вул. Зарічанська 7, або звернутися в будь-який інший територіальний підрозділ. Нам цю інформацію теж передають і ми на неї реагуємо. В нас є ряд працівників, які закріплені за даним напрямком, ми координуємо цю роботу і все повною мірою досліджуємо.

Авторка: Людмила КОВАЛЬ

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.