Колишній будівлі Хмельницького музучилища хочуть скасувати охоронний статус: хто і для чого

Судова справа про скасування охоронного статусу будівлі у середмісті, де розміщувалось Хмельницьке музичне училище, перебуває на розгляді в Сьомому апеляційному адміністративному суді, куди її спрямував Верховний Суд України. Скасування статусу домагається теперішній власник приміщення – ТОВ "Проскурівінвест".

Про це Суспільному розповіла заступниця начальника обласного управління культури Валентина Лукашук.

Обсипана штукатурка, потріскані та розмальовані стіни — такий вигляд з вулиці наразі має будівля у середмісті Хмельницького, де донедавна було музучилище. Хмельничанка Сніжана Пісковецька розповіла: часто проходить повз неї з дітьми. Їй, як уродженці Хмельницького, ця будівля небайдужа, як і кожна архітектурна пам’ятка в місті.

"Це формує людину. В гарному місті, з гарними будівлями людина хоче гарніше одягнутися, читати хороші книжки, слухати гарну музику. Я не хочу, щоб наше місто асоціювалось з якимось базаром, як кажуть, чи з якимись хрущовками. В нас є класні будівлі".

Фасад та частина приміщення були збудовані в 30-х роках XX століття в стилі неокласицизму та використовувались, як готель на 25 номерів, розповів краєзнавець Ігор Байдак. З 60-их років до 2017 року там розміщувалось Хмельницьке музичне училище.

"Це оригінальна будівля. В нас таких будинків, як в прислів’ї кажуть "Удень з каганцем не знайдеш". Ми не Львів і не Чернівці, де їх сотні. В нас їх на пальцях двох рук перерахувати", — розповів Ігор Байдак.
Будівля хмельницького музичного училища, червень 2024.

Приміщення зблоковане з двох об’єктів: згаданого готелю та прибуткового будинку кінця ХІХ століття, розповіла заступниця начальника обласного управління культури Валентина Лукашук.

"Об’єкт по Проскурівській 79 внесено за двома категоріями переліку пам’яток місцевого значення. Це "Пам’ятка історії місцевого значення", яка була внесена в 70-х роках. І у 2010 році за поданням управління культури і туризму Хмельницької міської ради було внесено до переліку об’єктів саме архітектури. Спірне питання – це от статус, який ми надали у 2010 році".

Тоді цей статус отримало все приміщення, що складалося з двох різночасових будівель: прибуткового будинку кінця ХІХ століття, який до того вже належав до історичних пам’яток, і згаданого готелю ХХ століття. У 2021 році Хмельницька обласна рада, як власниця, вирішила продати приміщення з аукціону з укладенням охоронного договору на збереження архітектурної пам’ятки, розповів тоді Суспільному голова комісії з питань приватизації Іван Гладуняк.

"А що з ним робити? Утримувати, щоб воно завалилось? А з цим приміщенням можливо знайти ефективного власника. Ще не факт, що хтось купить", — розповів Іван Гладуняк.

В січні 2022 року його придбало товариство з обмеженою відповідальністю "Проскурівінвест". Та в липні 2023 року звернулось з позовом до суду щодо вилучення приміщення з "Переліку щойно виявлених об’єктів архітектури", розповіла заступниця начальника обласного управління культури Валентина Лукашук. З її слів, в частині будівлі, яка була готелем, власник не побачив архітектурної та історичної цінності. В іншій – прибутковому будинку кінця ХІХ століття – приналежність до комуністичної ідеології. Там розміщувався штаб першого кінного корпусу Червоного козацтва.

"Там відбувалися історичні події, які пов’язані із 1920-1930 роками", — розповіла Валентина Лукашук.

В "Опендатабот" вказано керівниць ТОВ "Проскурівінвест" з Одеси та Львова — з однаковими частками власності. А інтереси цього підприємства у Хмельницькому представляє місцева адвокатка. З журналістами на камеру вона спілкуватись відмовилась, як і надавати контакти керівництва "Проскурівінвесту", посилаючись на адвокатську таємницю.

У постанові Верховного Суду України, опублікованій 8 травня 2024 року, є посилання на лист від управління архітектури Хмельницької міської ради, в якому йдеться про те, що будівля прибуткового будинку кінця ХІХ століття підпадає під закон про декомунізацію та має бути демонтована.

Приміщення музичного училища у Хмельницькому, червень 2024.

На запит Суспільного в управлінні відповіли, що не є стороною в цій судовій справі. Приналежність будівлі до комуністичної пам’ятки та необхідність її демонтажу не прокоментувало ніяк.

Краєзнавець Ігор Байдак ототожнювання приміщення з пам’яткою комуністичного режиму через перебування там Штабу кінного корпусу коментує так:

"Це смішно, повірте мені. А як там перебувало музичне училище, то вже, напевно, той комунізм вивітрився? Це трохи дивно. Це як в якомусь будинку жив якийсь партійний діяч, а тепер там поселились звичайні люди, то треба все життя казати, що будинок підлягає декомунізації. Треба виселити тих людей і ту хату зламати".

Не побачила ознак комуністичної символіки в будівлі й культурологиня, доцентка кафедри культурології та зарубіжної літератури Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Юлія Вільчанська.

"Вона своїм візуальним виглядом не транслює нам жодної комуністичної ідеї. Така ситуація — вона насторожлива. Тому що я хвилююсь, чи залишиться ця будівля на території міста. Чи ми будемо мати її далі, як історико-культурний фонд? Адже в нашому місті небагато є будинків, які могли б нам показати історію міста Хмельницького, який мав назву Проскурів".

З її слів, місто вже мало приклад історичних будівель, які зникали після суперечок про доцільність їх збереження.

"Ми можемо згадати будівлю, яка колись була Хлібзаводом. Тепер цієї будівлі не існує. І я переконана, що точились теж великі дискусії, як бути з цією будівлею, чи зберігати її, чи не зберігати. Зараз ми знаємо, що цієї будівлі вже не існує, ми її назад не повернемо. Можемо дивитися тільки на фотографіях, на світлинах".

Наразі випадок скасування охоронного статусу історичних будівель через суд приватними власниками не поодинокий, розповіла представниця громадської організації "Українці майбутнього" Людмила Главацька.

"Який алгоритм? Він досить поширений. І особливо поширений в Києві, де ціна на нерухомість дорога. Часто бізнес викуповує пам’ятку архітектури, яка має охоронний договір і всю документацію, призводить її з часом до занедбаного стану і через суд домагається зняття охоронного статусу. Далі вже власник може, відповідно, на свій розсуд, бо це його приватна власність і абсолютно всі законодавчі підстави, робити все, що завгодно".

Додає: законодавство не є достатньо ефективним для збереження історичної пам’ятки в приватних руках.

"В нас у законодавстві відсутні загалом процедури реалізації. Навіть коли ми бачимо, що щось з історичною пам’яткою зараз відбувається, її власник якісь дії виконує на свій розсуд і управління архітектури, відповідно, здійснює інспектування, реагує, як може за законодавством. То далі ці приписи дуже важко виконати".

За словами заступниці начальника обласного управління культури Валентини Лукашук, наразі справа перебуває на доопрацюванні Сьомого апеляційного адміністративного суду, куди її спрямували з Верховного Суду України.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.