Засуджені з Хмельниччини хочуть стати на захист України

Пів тисячі засуджених з установ виконання кримінальних покарань Хмельниччини виявили бажання проходити військову службу за контрактом після того, як набув чинності закон, що надає таку можливість.

Про це Суспільне Хмельницький розповів начальник відділу Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Віктор Баранов.

Засудженого майже на п’ять років за крадіжку та викрадення автівки 24-річного Юрія Шнерика, який мав відбувати покарання до січня 2027 року, привезли до Хмельницького міського територіального центру комплектації та соціальної підтримки.

"Я хотів йти служити на початку повномасштабного вторгнення, але мені винесли вирок — позбавлення волі. А як виникла нагода долучитись до війська, я одразу вирішив йти захищати Україну. Взагалі серед засуджених є багато охочих стати на захист країни".

Двоє з двадцяти засуджених, які відбувають покарання у Хмельницькому слідчому ізоляторі, виявили бажання мобілізуватись, розповів заступник начальника установи Вадим Остапюк. За його словами, якщо засуджений вирішив підписати контракт зі Збройними Силами, він має написати заяву на начальника установи, в якій відбуває покарання.

"Ми інформуємо ТЦК, що дана особа виявила таке бажання, проводимо комісію щодо умовно-дострокового звільнення в установі, на якій має бути присутній представник ТЦК та представник військової частини, з якою засуджений виявив бажання укласти контракт. Проводиться певна комісія, потім — військово-лікарська комісія. Якщо особа визнається придатною, тоді проводиться комісія в установі. Підготовлюються документи, подання до суду на умовно-дострокове звільнення".
Хмельницьке СІЗО, 20 травня 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Як розповів командир 88 окремого батальйону 106 бригади ТРО Микола Светліщев, засуджені будуть потрібні у війську.

"Всі потребують військовослужбовців — громадян України. А враховуючи те, що ув’язненні теж є громадянами України, то чому б ні? Психолог поставивши кілька питань засудженому може зрозуміти чи готова ця людина до виконання бойових завдань чи ні. Якщо такі категорії будуть відібрані, я не думаю, що є різниця чи відбував чоловік покарання, чи ні. Іноді військовослужбовці, ті, які відбули покарання, набагато більше показують волі й хоробрості, ніж ті, які його не відбували".

За законом засудженим надається право на умовно-дострокове звільнення для проходження військової служби за контрактом, сказав адвокат Вячеслав Тарадуда.

"Закон передбачає укладення контракту засудженими особами, які могли вчинити злочини з необережності та цілий ряд інших злочинів. Виключається повністю обвинувачення у вчиненні умисного вбивства, зґвалтування, або вступ у статевий зв'язок із неповнолітніми особами. Такі особи не можуть укладати контракт зі ЗСУ. Коли суд постановляє ухвалу про застосування умовно-дострокового звільнення, цей майбутній військовий у супроводі національної гвардії доставляється до ТЦК, де з ним укладається контракт впродовж 24 годин з моменту винесення рішення. Коли людина укладає контракт, узгоджуються: посада, де саме буде проходити військову службу".

За словами адвоката, особа може укладати контракт на час дії воєнного стану, після його закінчення — людина може звільнитися з військової служби.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.