У хмельницьких бібліотеках можна обмінятися насінням: як це працює

У чотирнадцяти сільських бібліотеках Хмельницької громади планують відкрити "банки насіння". Роблять це в межах проєкту "Насіннєві бібліотеки". В одній з бібліотек читачі вже користуються такою послугою.

Як це працює, Суспільному розповіла заступниця директора Централізованої бібліотечної системи громади Світлана Сінькова.

Жительки мікрорайону Лезневе Віра Скакун та Ніна Казмирчук обирають насіння для свого городу в бібліотеці.

"В мене город великий, то ми брали і насіння огірків сорту "чаклун", й чорнобривці сіяла вдома", — розповіла Ніна Казмирчук.
Жителька Хмельниччини обирає насіння у бібліотеці, травень 2024.

Насіння чорнобривців принесла в імпровізований банк у бібліотеці місцева жителька Валентина Коцюба.

"Я приносила і гарбузи, і огірки, і чорнобривці. Чорнобривці є різних сортів. Натомість щось собі беру, чого в мене нема".

Такі "банки насіння" планують відкрити ще у чотирнадцяти сільських бібліотеках Хмельницької громади, розповіла заступниця директора Централізованої бібліотечної системи громади Світлана Сінькова. Роблять це в межах проєкту "Насіннєві бібліотеки". Так, каже, працюватиме додаткова безкоштовна послуга.

Насіння в обній з бібліотек Хмельницької громади, травень 2024.

"Просто будуть створюватись прохання до читачів, щоб вони приносили своє насіння. Вони можуть потім взяти якесь інше, виростити в себе, а тоді повернути вже власне".

У мікрорайоні Лезневе бібліотекарка Зоя Куць розкладає насіння квітів та овочів. Його принесли читачі закладу. Тут, говорить, проєкт "Насіннєві бібліотеки" діє чотири роки і за цей час зібрали насіння ста видів рослин.

Місцева жителька Хмельницької громади сіє насіння чорнобривців, травень 2024.

"В бібліотеці функціонує клуб за інтересами "Дивоврожай". Отож цей проєкт дуже зацікавив нас. В нашій бібліотеці створений так званий "банк насіння", куди жителі мікрорайону приносять та залишають насіння. Тут є різні сорти помідорів, баклажанів", — розповіла бібліотекарка Зоя Куць.

Проєкт обміну насінням реалізують, зокрема, щоб зберегти біорізноманіття рослин, каже Світлана Сінькова, а запрацювати "банки насіння" в інших бібліотеках мають восени.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.