Отримали майже 10 мільйонів гривень: жителі Хмельниччини ремонтують житло після обстрілу

Близько 10 мільйонів гривень в межах програми "єВідновлення" отримали жителі Чорноострівської громади Хмельниччини. Кошти надійшли тим людям, чиє житло було пошкоджене під час травневого обстрілу Хмельниччини у 2023 році.

Про це Суспільне Хмельницький розповів голова селищної ради Михайло Дзісь й додав: дехто вже відновив своє помешкання.

Будинок Валентина Павловського з Грузевиці зазнав пошкоджень внаслідок вибухових хвиль у травні 2023. В одній з кімнат вже зробили стелю й застелили новий лінолеум. Загалом у чотирьох кімнатах, каже чоловік, ремонтували стелі за кошти "єВідновлення".

"За програмою нам нарахували близько 80 тисяч гривень компенсації. За ці кошти я купував будівельні матеріали. А ремонт вже робив самостійно", — говорить місцевий житель.

Чоловік розповідає, вибиті вікна встановила благодійна організація. Також 20 тисяч гривень взяли з бюджету громади на матеріали. Загалом коштів, каже Валентин, вистачило: "Вистачило, бо робив ремонт самотужки, не витрачав кошти на найняту робочу силу. Та й навіть найнятої сили не можна було знайти. Чому? Магазини є в "єВідновлені", а от виконавці робіт — немає".

Валентин з Грузевиці показав, як відновив будинок після обстрілів, 25 квітня 2024, Хмельниччина.

З якими проблеми стикнулися жителі села при оформленні допомоги, розповіла староста Грузевиці Оксана Совінська: "Мінус який ми спостерігали — це певні проблеми з документами, які потрібно було подати на "єВідновлення". Були проблеми з технічними паспортами, з оформленням спадщини".

Як розповів Михайло Дзісь, в Чорноострівській громаді вибуховою хвилею торік було пошкоджено 927 домогосподарств. З них на компенсацію за державною програмою "єВідновлення" подали заяви 169 людей.

"Кошти вже отримали 123 людини. Сума компенсації від 5700 гривень до 400 тисяч гривень. Після реєстрації в Дії виїжджала комісія сільради, робила оцінку пошкодженого майна по чек-листах. Далі суму затверджували на виконкомі й виплачували", — сказала голова селищної ради.

Відновлений дах будинку після обстрілів, 25 квітня 2024, Хмельниччина.

Кошти надходять людям на картки, зняти їх в банкоматі не можна. Ними оплачують будівельні матеріали та роботи у магазинах з переліку в Дії, сказав голова комісії з обстеження пошкоджених об’єктів Михайло Островерха. Після повного виконання робіт комісія робить їх верифікацію: знову оглядає оселю, щоб люди отримали другу частину грошей.

"Якщо виплати до 200 тисяч гривень, то ми ставимо, що роботи виконанні на 100% й закриваємо справу. Якщо виплата понад 200 тисяч гривень, а такі приклади є, то після першої проплати, а вона у відсотковому відношенні, перевіряємо", — сказав голова комісії.

Що відомо про обстріл Хмельниччини 13 травня 2023

  • Вночі 13 травня жителі Хмельницького району сколихнулись від серії потужних вибухів. О 7:30 ранку в Хмельницькій ОВА сповістили про атаку ударним дроном об’єкта критичної інфраструктури, який розташований за межами населених пунктів, це пошкодило цивільні об’єкти Хмельницького району.
  • Внаслідок прильоту 13 травня у Хмельницькому районі зайнялась масштабна пожежа, яка супроводжувалась глухими вибухами. Як палало бачили не тільки в найближчих селах, а й в обласному центрі. А вибухи містяни чули ще декілька днів після влучання, особливо вночі.
  • Через вибухові хвилі у західних районах Хмельницького та прилеглих селах у будинках повилітали вікна, позривало дахи, повтікали домашні тварини.
  • По обіді 13 травня у Хмельницькій громаді близько 30 людей звернулось за медичною допомогою через отримані внаслідок атаки РФ поранення.
  • Як сказав хмельницький міський голова Олександр Симчишин, кілька вибухових хвиль завдали серйозних наслідків міській інфраструктурі. Зокрема, пошкодило приватні будівлі, навчальні й медичні заклади, адміністративні будівлі, промислові об’єкти, сотні багатоповерхових та приватних будинків.
  • Заступник хмельницького міського голови Василь Новачок, назвав села громади, які зазнали чи не найбільших руйнувань. Це Олешин, Іванківці, Малашівці, Шаровечка, Грузевиця, Чорний острів. Окрім того, руйнування внаслідок вибухових хвиль були зафіксовані й у Хмельницькому. Найбільше – у мікрорайоні Гречани.
  • В громаді була створена спеціальна комісія, яка фіксувала наслідки руйнувань. До Хмельницької міської ради із заявами на відшкодування звернулись 400 людей.
  • Грузевиця – населений пункт Хмельницької громади, який зазнав найбільших руйнувань внаслідок вибухової хвилі 13 травня, розповіла староста Оксана Совінська. Кожен будинок в селі був пошкоджений, а їх загалом понад півтисячі. Чорноострівська громада теж зазнала чималих пошкоджень, сказав селищний голова Михайло Дзісь.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.