У Хмельницькому не створюватимуть ліцей у школі №12: чому цим незадоволені батьки і школярі та що каже міська влада

Протестують проти скасування набору до 10-12 класів на наступний навчальний рік батьки та учні Хмельницької спеціалізованої загальноосвітньої школи №12. Мати дев’ятикласниці Ірина Сова розповіла Суспільне Хмельницький: 1 квітня учням школи та батьківському комітету неочікувано повідомили про реорганізацію школи в гімназію, а не ліцей, як було заплановано на початку навчального року.

В чому причина несподіваної реорганізації школи, яка мала стати ліцеєм – дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Пікет під стінами школи

Сьогодні, 3 квітня, дев'ятикласники Хмельницької спеціалізованої загальноосвітньої школи №12 під час перерви вийшли на імпровізований мітинг з вимогою залишити в закладі 10-12 класи.

Учениця Вікторія Іванюк говорить: для неї та її однокласників новина про скасування набору в старшу школу стала неочікуваною.

"Вирішили разом з паралельними класами зібратися, розклеїти плакати по школі та кабінетах. А ще зробили голосування, підписали петицію".
Дев'ятикласники спеціалізованої школи №12 влаштували пікет через свою незгоду із тим, що у 10 клас їм доведеться іти в іншу школу.

Дев’ятикласниця Альона Боднар каже, ще на початку навчального року спланувала залишатися в 10 класі своєї школи.

"Ця школа за майже десять років навчання стала для мене дуже рідною. Я знаю кожну дитину, кожного вчителя тут, і я не хочу покидати цих людей. Нам говорили, що у нас зроблять ліцей ще у вересні 2023 року".

Дев’ятикласниця Зоряна Ципишева говорить, задля здобуття освіти в своїй рідній школі приїхала з-за кордону.

"З початку повномасштабного вторгнення я пів року була в Німеччині, і повернулась в Україну заради навчання в цій школі. Ми не хочемо відпускати її".

За її словами, до 10 класу планували набрати три паралелі, адже більша частина дев’ятикласників хотіли продовжити навчання саме у цій школі.

"Ще на початку навчального року нам обіцяли тут ліцей"

Мама учениці школи Ольга Малевич каже, на пропозицію навчатись в сусідній школі №9 не погодились.

"Там немає профілів таких, які нас задовольняють. Школа №12 пропонує історико-математичний профіль, а також з вивченням іноземних мов. Між тим, у ліцеї №9 змішана форма навчання, а в 12-й школі очна форма навчання, що має також велике значення. Школа має гарні рейтинги, вона входить в десятку кращих шкіл міста. Діти займають призові місця як на обласних, так і на всеукраїнських олімпіадах і конкурсах. Моя дочка отримувала премію як від міського голови, так і від президента України завдяки саме роботі з педагогами".

Додає: віддавати свою дитину в інший міський ліцей також не бажає.

"Добре, якщо закінчиться війна. А якщо ні? Для мене, як для мами, це є дуже небезпечно відправляти дитину під час повітряної тривоги, а якщо її застане тривога в дорозі. А це годину діставатися до міста, годину — з міста", — пояснює вона.
Мати дев'ятикласниці хмельницької школи №12 Ірина Сова не розуміє, навіщо під час воєнного стану проводити якісь реорганізації шкіл.

Мати дев’ятикласниці Ірина Сова каже: батькам про припинення набору в десяті класи повідомили в понеділок, 1 квітня.

"Ще минулого року ми залишались ліцеєм, зараз говорять про якусь реорганізацію. Яка необхідність у військовий час проводити таку реорганізацію — ми збагнути не можемо".

У мікрорайоні зроблять один чистий ліцей. У школі поруч

Директорка школи №12 Оксана Отрошко на запитання, чому припинили набір в 10 клас, відповідає:

"Таке рішення прийняте міською радою, тобто, засновником. Ми є закладом комунальної власності Хмельницької громади. Рішення щодо перепрофілювання або трансформації освітньої мережі приймається засновником".

Додає: їй про рішення повідомили минулого четверга.

Директорка департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Олльга Кшановська обіцяє, що у мікрорайоні Ракове створять один чистий ліцей.

Виконувачка обов’язків директора департаменту освіти Хмельницької міськради Ольга Кшановська говорить: школу №12 дійсно планували реорганізувати в ліцей зі структурними підрозділами 1-9 класів. Але через тенденцію зменшення учнів в майбутньому та наявність ще одного ліцею на території мікрорайону Ракове вирішили створити на базі 12 школи гімназію.

"Точково, в деяких мікрорайонах, ми залишили велику кількість ліцеїв. Але, аналізуючи, дивлячись на потенціал, дивлячись на мережу і не тільки ліцеїв, а взагалі нашої шкільної галузі, бачимо, що кількість діток зменшується. І, відповідно, було прийняте рішення на території мікрорайону Ракове в майбутньому зробити один чистий ліцей. Що означає один чистий ліцей? Це 10, 11, в майбутньому 12 клас, які будуть на базі ліцею №9", — каже посадовиця.

За її словами, створити чистий ліцей та низку гімназій в мікрорайоні вирішили за рекомендаціями Міністерства освіти та науки України.

Судитися можна, але безперспективно

Адвокатка Руслана Слободянюк говорить: з точки зору законодавства батьківський комітет має право позиватися до Хмельницької міської ради через прийняте рішення.

"Подати позов до суду батьки можуть, але питання в тому, що суди при розгляді таких позовів, зазвичай, на стороні навчального закладу. Відповідачі аргументують це тим, що вимушена реорганізація — вона задля збереження ресурсів. Тому в таких позовах зазвичай суд відмовляє позивачам. І мотивує це тим, що взагалі думка батьків не враховується при реорганізації освітньої мережі".

Більше того, додає адвокатка, згідно чинного законодавства влада міста має право не проводити громадські обговорення перед реорганізацією навчальних закладів.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.