Хмельницькому обласному краєзнавчому музею виповнилося 94 роки

Відвідувачі музею розглядають один з експонатів, жовтень 2023. Фото: Наталія Мовчан

21 жовтня Хмельницькому обласному краєзнавчому музею виповнюється 94 роки. Перша експозиція там була створена у 1929-му році.

Про це Суспільне розповіла завідувачка науково-методичного відділу музею Наталія Мовчан.

Відвідувачам Хмельницького обласного краєзнавчого музею проводять екскурсію, жовтень 2023. Фото: Наталія Мовчан.

"Розпочалась його історія у далекому 1929 році коли у Проскурові, як свідчать архівні джерела, була організована перша установа музейного типу — музей санітарної культури, від якої у 1933 році відмежувався — краєзнавчий музей. В повоєнні роки і до сьогоднішнього часу музей змінював і свої назви, і адреси. Сьогодні Хмельницький обласний краєзнавчий музей — це сучасна науково-дослідна установа, яка щорічно в середньому обслуговує до 70 тисяч відвідувачів", — розповідає жінка.

Сьогодні фонди музею налічують понад 84 тисячі експонатів. За словами Наталії, перші колекції музею до наших днів не збереглися й були втрачені під час Другої Світової війни. Нову колекцію почали збирати уже в повоєнний період.

На фото зліва перша повоєнна експозиція — малюнок Сухорукова з газети Радянського Поділля, 1952 рік; на фото з правого боку — оголошення про пограбування музею у газеті Радянське Поділля, 1944 рік.

"Коли Проскурів був окупований, німці пограбували музей. Жодного експонату не збереглося, за вийнятком опудал диких кабанів та птахів, вони є дотепер. Їм близько ста років", — каже посадовиця.

Наразі у музеї представлені чотири експозиційні зали: "Проскурів — романтика старовини", "Археологічна спадщина краю", "У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай" та "Непізнана планета комах".

Колекція старовинних речей, зібраних у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Серед них і ваза ручної роботи у вигляді кабана. Фото: Наталія Мовчан.

"У першій залі зібрані предмети побуту різних соціальних прошарків населення міста, є такі, що розміщувалися у досить заможних будинках — у купців, чинновників, предмети, які колись привезли з-закордону. Це ексклюзивні речі, до прикладу ручна ваза у вигляді кабана. Друга зала розповідає про артефакти різних археологічних культур, які були знайдені під час розкопок в області. До прикладу ювелірні вироби Болохівської землі ХІІ-ХІІІ ст, є знаряддя праці первісних людей", — розповідає вона.

Ліпний посуд, датований 3500-2800 рр. до н.е., що розміщується у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Фото: Наталія Мовчан.

Колекція українського традиційного одягу у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Фото: Наталія Мовчан.

У третій залі зберігаються експонати побуту, одягу предків, у четвертій — сучасні комахи, що існують на теренах країни та поза її межами.

Колекція комах у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Фото: Наталія Мовчан.

Відвідувачі Хмельницького обласного краєзнавчого музею розглядають комах, жовтень 2023. Фото: Наталія Мовчан.

За словами посадовиці, до річниці вторгення російських військ на територію України у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї презентують тематичну виставку.

"Ми збираємо експонати, працюємо з концепцією, спілкуємося з волонтерами, з бійцями і хочемо після Нового року презентувати тимчасову виставку, що відображатиме сьогоднішні воєнні події в країні. Є у нас залишки зброї, уламки ракет, прапори українських військових частин, шеврони воїнів ЗСУ, одяг військових РФ", — каже жінка.

Російські книги, які привезли до Хмельницького обласного краєзнаєзнавчого музею з окупованих територій, жовтень 2023. Фото: Наталія Мовчан.

Додає: зовсім нещодавно до музею передали російські книги із тимчасово окупованих територій, за якими мали навчати українських дітей.

"Це підручники, які Російська Федерація завезла для навчання наших дітей. Будемо з'ясовувати про що там йдеться, вони 2022 року випуску, зовсім нові. Ними ще ніхто не користувався", — переконує Наталія.

Предмети продовжуватимуть збирати до кінця цього року, підсумовує завідувачка науково-методичного відділу музею. Виставку, присвячену другій річниці вторгення РФ презентують у лютому 2024.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.