21 жовтня Хмельницькому обласному краєзнавчому музею виповнюється 94 роки. Перша експозиція там була створена у 1929-му році.
Про це Суспільне розповіла завідувачка науково-методичного відділу музею Наталія Мовчан.
"Розпочалась його історія у далекому 1929 році коли у Проскурові, як свідчать архівні джерела, була організована перша установа музейного типу — музей санітарної культури, від якої у 1933 році відмежувався — краєзнавчий музей. В повоєнні роки і до сьогоднішнього часу музей змінював і свої назви, і адреси. Сьогодні Хмельницький обласний краєзнавчий музей — це сучасна науково-дослідна установа, яка щорічно в середньому обслуговує до 70 тисяч відвідувачів", — розповідає жінка.
Сьогодні фонди музею налічують понад 84 тисячі експонатів. За словами Наталії, перші колекції музею до наших днів не збереглися й були втрачені під час Другої Світової війни. Нову колекцію почали збирати уже в повоєнний період.
"Коли Проскурів був окупований, німці пограбували музей. Жодного експонату не збереглося, за вийнятком опудал диких кабанів та птахів, вони є дотепер. Їм близько ста років", — каже посадовиця.
Наразі у музеї представлені чотири експозиційні зали: "Проскурів — романтика старовини", "Археологічна спадщина краю", "У звичаях й традиціях народу ти душу свого краю пізнавай" та "Непізнана планета комах".
"У першій залі зібрані предмети побуту різних соціальних прошарків населення міста, є такі, що розміщувалися у досить заможних будинках — у купців, чинновників, предмети, які колись привезли з-закордону. Це ексклюзивні речі, до прикладу ручна ваза у вигляді кабана. Друга зала розповідає про артефакти різних археологічних культур, які були знайдені під час розкопок в області. До прикладу ювелірні вироби Болохівської землі ХІІ-ХІІІ ст, є знаряддя праці первісних людей", — розповідає вона.
У третій залі зберігаються експонати побуту, одягу предків, у четвертій — сучасні комахи, що існують на теренах країни та поза її межами.
За словами посадовиці, до річниці вторгення російських військ на територію України у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї презентують тематичну виставку.
"Ми збираємо експонати, працюємо з концепцією, спілкуємося з волонтерами, з бійцями і хочемо після Нового року презентувати тимчасову виставку, що відображатиме сьогоднішні воєнні події в країні. Є у нас залишки зброї, уламки ракет, прапори українських військових частин, шеврони воїнів ЗСУ, одяг військових РФ", — каже жінка.
Додає: зовсім нещодавно до музею передали російські книги із тимчасово окупованих територій, за якими мали навчати українських дітей.
"Це підручники, які Російська Федерація завезла для навчання наших дітей. Будемо з'ясовувати про що там йдеться, вони 2022 року випуску, зовсім нові. Ними ще ніхто не користувався", — переконує Наталія.
Предмети продовжуватимуть збирати до кінця цього року, підсумовує завідувачка науково-методичного відділу музею. Виставку, присвячену другій річниці вторгення РФ презентують у лютому 2024.
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.