Шістдесят різноманітних вишивок представили у Центрі національного виховання учнівської молоді на виставці «Вишита доля — незламна воля». Найбільше тут вишитого українського одягу, який надала колекціонерка Тамара Яніна, розповіла Суспільне Хмельницький директорка центру Валентина Рогатюк.
Свою колекцію вишитого одягу Тамара Яніна почала збирати 12 років тому. Зараз вона має близько сімдесяти екземплярів різної вишивки.
"Я почала збирати жіночі сорочки, з яких складається класичний жіночий стрій. Але сорочка сама по собі носитися не могла, бо її нижня частина вважалася спідньою. Тож я плавно стала збирати повністю стрій, доповнювати колекцію сорочок різними елементами одягу, такими як крайка – це такий пояс, потім стегновим одягом, таким як спідниці-обгортки, плахти", — розповідає колекціонерка.
Окрім одягу, Тамара Яніна колекціонує також вишивки предметів побуту: пошивки на подушки, підзори, якими застеляли ліжка, а ще старовинний посуд.
"У мене є рушники, серветочки, штори вишиті. А ще є килими ткані. Спочатку я просто почала купувати одяг цей давній, народний, бо я дуже хотіла бути в ньому на свята. Потім стала збирати різні старовинні предмети побуту. На жаль, у мене дуже мало чоловічого одягу, ще менше дитячого, бо його дуже важко дістати", — каже жінка.
Частина експонатів з колекції Тамари Яніної представлені зараз на виставці у Центрі національного виховання учнівської молоді, каже його директорка Валентина Рогатюк. Побачити безкоштовно колекцію щодня приходить до пів сотні людей.
"Це вироби тісно пов’язані із національно-патріотичним вихованням нашої молоді. Це є невід’ємна частинка, де наші діти і дорослі мають ознайомлюватися і розуміти нашу історію, яка в нас вона насичена, вона у нас є, і то є наше надбання", — каже Валентина Рогатюк.
Показати національний одяг вихованцям прийшла керівниця театру "Токос" Ірина Сторож.
"Діти можуть бачити різні вироби з різних регіонів України, бачити вишивані вироби, бачити предмети побуту. Тут спробували відтворити експозицію максимально наближену до тієї, звідки воно приїхало", — каже Ірина Сторож.
Її вихованка Софія Туржанська ділиться враженнями: "Тут ми пізнаємо минуле нашого народу. Я бачу, як користувалися люди якимось речами, мені дуже сильно подобається. Це дуже гарно і це дуже кропітка робота".
Сама власниця колекції також володіє техніками вишивки. Розповідає, чому важливо зберігати матеріальну спадщину свого народу.
"Культуру зараз треба берегти, а історія твориться зараз новітня, і тому їм зараз треба це все розповідати, пояснювати, заради чого, ось цього народного надбання боряться ті, хто зараз нас захищають", — каже Тамара Яніна.
Виставка, яка відкрилася 25 вересня, діятиме у Центрі національного виховання учнівської молоді до 8 жовтня.
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.