Російська армія цілодобово атакує людей безпілотними літальними апаратами у Херсоні та обстрілює з різних видів озброєння місто. Попри це люди намагаються працювати, займатися буденними справами та знаходять час і місця, щоб займатися саморозвитком. Для таких занять, завдяки благодійним та громадським організаціям, переобладнують підвальні приміщення.
Ігор Цуркан — виконавчий директор "Херсонської ліги соціальних працівників".Чоловік говорить, що у херсонців через постійні обстріли просто немає вибору, як піти під землю. Тому всі заходи в місті проводяться в укриттях.
"Працювати на вулиці з дітьми, навіть у світлих класах, ми не маємо можливості. Й тому ми повністю пішли під землю — в укриття і працюємо безпосередньо там", — пояснює Ігор.
В одному з таких укриттів облаштували кімнати для творчих, спортивних та освітніх занять. Творчу майстерню "Студія 68" семирічний Єгор відвідує з дня відкриття — з квітня 2024 року. Хлопчик навчився малювати, ліпити й, навіть, шити.
"Перший раз, коли ми тут почали шити, я шив такий черевичок, коли Санта Клаус приходить у Новорічну ніч і кладе туди цукерки. Мені дуже подобається сюди ходити", — розповідає Єгор.
Керівниця творчої майстерні "Студія 68" Олеся говорить, що будь-який творчий процес для дитини дуже важливий.
"Малювання і ліплення – дуже важливі процеси в наш такий нелегкий час. Діти розкриваються в цьому, знімають стрес за допомогою образотворчого мистецтва. Ну і спілкування дуже має велике значення — ось таке "живе", яке вони тут отримують", — говорить Олеся.
У сусідній залі тренер Української федерації карате, волонтер з Одеси Руслан Хомутенко вчить жінок самозахисту. Є заняття для дітей з вільної боротьби й карате. Також у цьому просторі, розповідає виконавчий директор "Херсонської ліги соціальних працівників" Ігор Цуркан, для відвідувачів різного віку проводять чимало активностей, творчих і медичних майстеркласів, тренінгів.
"Ми раді тому, що в Херсоні таких просторів стає більше в різних районах. І сьогодні у нас 270 дітей беруть участь у різноманітних заходах, займаються творчістю й мистецтвом у Херсоні та навколишніх селах", — говорить Ігор.
У ще одному підвальному приміщенні збирається молодь, щоб поспілкуватись та навчитись нового.
"Наразі дуже важка ситуація в Херсоні з розвитком молоді, саме очним, наживо. Молодь, як для прикладу мого віку, я доволі давно вже навчаюся дистанційно, і мені насправді дуже не вистачає такого живого спілкування. Ми провели опитування й це виявили. Дуже багато молоді потребує, наприклад, індивідуального спілкування з психологами", — розповів голова Молодіжної ради Херсонської міської територіальної громади Костянтин Кльова.
Члени Молодіжної ради п'ятий місяць як проводять тренінги, лекції, практикуми з надання домедичної допомоги та мінної безпеки.
"Тренінг дуже корисний. Дізналася я, як рятувати людей під час обстрілів, під час масивної кровотечі. Я постійно знаходжусь в місті, тому це наші реалії, і воно дуже необхідно", — говорить учасниця тренінгу Аліса Кравченко.
Такі тренінги відвідують містяни різного віку.
"В нас є контингент "молодь +" — це люди старше 35 років. Також будемо проводити й проводимо заходи для дітей. Співпрацюємо з Херсонським театром імені Миколи Куліша, вони допомагають організовувати заходи для діток. І це насправді класно, і вони відбуваються у форматі "Молодь для дітей", — розповідає голова Молодіжної ради.
За його словами, тепер у цьому просторі будуть проходити ще і творчі зустрічі, заходи з медіаграмотності, гендерно зумовленого насильства та консультації психолога.
У просторі "Ветеран Про" військовослужбовці та члени їх родин можуть отримати інформаційно-консультативну підтримку. Це перший такий простір в області. Директорка Херсонського міського центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді Ірина Сербул розповідає, що тут працюють фахівці соціального супроводу ветеранів.
"Вони надають соціальні послуги, інформаційні, консультаційні й послуги переадресації. В першу чергу це, звичайно, послуги, з якими стикається ветеран після того, як він повертається до цивільного життя. Це відновлення документів, встановлення статусу, за потреби — працевлаштування. Якщо не може ветеран працевлаштуватися, то — перенавчання", — пояснює Ірина.
В укритті зробили ремонт: оновили електрику, встановили сантехніку, оснастили приміщення меблями й оргтехнікою.
"Є у нас кабінет психолога. Тут він може провести індивідуальну бесіду, поспілкуватися. Коли відбувався ремонт приміщення, ми облаштували санітарну кімнату з дотриманням вимог інклюзивності", — розповідає Ірина.
За її словами, все зробили коштом Херсонської міської військової адміністрації.
До роботи простору залучені фахівці соціальної роботи Херсонського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Також представники громадських організацій, які надають юридичну і психологічну допомогу. Консультації проводять і в просторі, і телефонному режимі.
"У нас постійно працює телефонна лінія, на яку можна зателефонувати й отримати консультацію. Понад 30 осіб вже були проконсультовані й надано їм консультації, це ті первинні консультації. На постійному обслуговуванні у нас близько 10 осіб з-поміж ветеранів і понад 30 родин", — розповіла Ірина Сербул.
Місце, де можна пограти в теніс, шахи, настільні ігри, позайматися йогою чи пілатесом, відвідати творчі майстеркласи або просто поспілкуватися за гарячим чаєм чи кавою — це ХАБ "На розі". Він почав працювати в грудні 2024 року.
"В Херсоні зараз дуже небезпечно через щоденні обстріли з боку російської армії. Але ж спілкуватися, розвиватися, вчитися потрібно. Тому ми створили такий хаб "На Розі" для того, щоб зберегти ментальне здоров'я наших херсонців", — розповіла фахівчиня з моніторингу та оцінки ГО "Інформаційно-ресурсний центр "Правовий простір" Тетяна Лєнь.
Херсонець Андрій приходить до хабу, щоб пограти у теніс. Він каже, гра і спілкування допомагають розслабитися.
"Такі простори потрібні, тому що людям потрібно гуртуватися, людям потрібне спілкування, тому що багато людей просто сидять вдома, сумують", — пояснив Андрій.
Оксана Журавльова — голова ОСББ, в одному з будинків якого розташувався хаб "На розі". Люди ходять сюди із задоволенням, розповідає вона, просто, щоб відпочити й поспілкуватись.
"Коли там нагорі воно все десь летить і вибухає, то тут можна спокійно почуватись. Того шуму, який ми чуємо щодня чи кожну ніч, тут майже не чути.Тому тут можна перелаштуватися головою, мізками й трошки відпочити від того, що там робиться на горі у нас", — говорить Оксана.
Перші безпечні простори в укриттях почали працювати одразу після звільнення Херсона. За інформацією МВА, більшість безпечних просторів відкрили у 2024 році.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.