Херсонська волонтерка 28 місяців перебуває у російському полоні: історія Ірини Горобцової

Ексклюзивно

Херсонська волонтерка Ірина Горобцова понад два роки у російському полоні. Жінку затримали військові РФ 13 травня 2022 року під час окупації обласного центру. 25 серпня 2024 року російський суд незаконно засудив її до 10 з половиною років позбавлення волі.

Тетяна та Володимир Горобцови розповідають, їх донька Ірина понад двох років у полоні. 25 серпня 2024 року російська влада незаконно засудила жінку на 10 з половиною років позбавлення волі за статтею "Шпигунство", говорить батько Володимир. Зараз Ірина Горобцова у Сімферопольському СІЗО номер один, де очікує на результати апеляції.

"Протягом двох-чотирьох місяців, поки апеляція буде розглядатися, вона буде перебувати в цьому СІЗО. І ми дуже надіємося, що може за цей час її обміняють",— розповідає батько Ірини.

Ірина Горобцова на суді у Сімферополі. Володимир Горобцов

"Вона їм підписала все. Підписала обвинувачення, тільки би справа зрушила з мертвої точки. Ну і зараз ось таке. Донька подала на апеляцію заяву. Коли це буде, поки нічого не знаємо",— каже мати Тетяна.

З родиною і друзями Ірина Горобцова листується через адвокатів.

Тетяна та Володимир Горобцови розповідають про доньку, яка перебуває у російському полоні. Суспільне Херсон

"Зараз можна листуватися, пишемо, і від неї отримуємо багато. Ірина в нас дуже позитивна, дуже така оптимістична, емоційна, така весела, в неї багато друзів по всьому світу. Коли була пресконференція Путіна, то і Німеччина, і Польща, і Ізраїль, Австралія, Канада, Штати. Бачите, скільки держав. І всі йому писали одне питання. "Що буде з Горобцовою Іриною?",— розповідає Тетяна.

До повномасштабного вторгнення Ірина Горобцова працювала у сфері IT-технологій, розказав її батько. Під час окупації Херсона займалась волонтерством: купувала і доставляла медикаменти до лікарень, відвозила з дому на роботу й назад медперсонал.

Ірина Горобцова разом з друзями до початку повномасштабної війни. Володимир Горобцов

13 травня 2022 року, у день народження Ірини, каже мати Тетяна, до квартири прийшли озброєні російські військові, які забрали її доньку. Говорить, головним доказом так званої "шпигунської діяльності" Ірини став український прапор, який військові РФ знайшли під час обшуку.

"Забрали та повезли, а надворі ще чекало дві машини і ще пʼять чоловік озброєних. Вона навіть нічого сказати не встигла. Ось так пройшов 37-ий день народження Ірини. І бігав такий маленький лейтенантик, тряс мені тим прапором і кричав: "О, у вас тут гніздо! У вас тут гніздо! У вас тут гніздо!",— пригадує мати Ірини.

"Ми запитали, коли чекати на доньку. Один з цих військових каже: "Вона може сьогодні ввечері повернеться." Ну, ми так і надіялись, що вирветься. Чекали, чекали і не дочекалися",— розповідає Володимир Горобцов.

"Субота була, і тут телефонний дзвінок. Ірина подзвонила: "Тато, я на гучномовцю, не переживайте, все в порядку, не шукайте, все буде нормально." І на цьому закінчилось",— каже батько.

Ірина Горобцова на відпочинку до повномасштабного вторгнення. Володимир Горобцов

Три місяці батьки Ірини Горобцової не мали жодної звістки про неї. У липні 2022 року отримали відповідь від ФСБ, що жінку утримують у Сімферополі. Представники російської влади не допустили до неї представників Червоного хреста, які приїхали з Польщі на прохання старшої сестри Горобцової, розказала мати.

"Донька каже, її спасало те, що вона дуже багато читала. Там є бібліотека, їй давали книжки. Лише читати було можна, більш нічого. Годували дуже погано. Вона і зараз нам не каже чим, але виходили люди і казали, що на день пів буханки хліба і три рази якась бурда, Ірина дуже схудла. Кілограм 20 скинула",— розповіла Тетяна.

"Я звертався до ФСБ не один раз, мабуть разів 15. Напряму писали і в Крим. Просили дозволу з донькою зустрітись, передати їй якусь передачу. Ніяких контактів не може бути. Це засекречено, державна таємниця це у них",— каже Володимир.

Батьки чекають на повернення Ірини. Мати каже, постійно згадують її.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.