На дні Каховського водосховища — верби, вода у кранах — раз на тиждень. Після підриву російськими військовими Каховської ГЕС 6 червня 2022 року, місцеві жителі живуть у таких реаліях. Як розв'язують цю проблему з'ясовувало Суспільне.
Пляж у Нововоронцовці на березі Каховського водосховища до повномасштабного вторгнення був улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів. Після підриву російськими військовими Каховської ГЕС та обміління водосховища все змінилось, розповіла Альона.
"Туди не можна ходити, взагалі підходити навіть. Раніше звичайно купалися на пляжі, загоряли, як і кругом", — говорить жителька Нововоронцовки.
Перші дні після підриву греблі згадує й Ірина. Каже, ходила щодня дивитись як міліє Каховське водосховище.
"Спускалася, бачила як вода відходила. Моторошне явище. Бачили, як помирала маленька риба, а велика, ймовірніше, відходила з водою. Дуже переживали за людей, яких може затопити. За себе — то так, бо тут нам ніщо не загрожувало. А от за лівий берег, який буде захоплювати хвиля, були переживання — за життя і долі людей", — говорить жінка.
Вода з Каховського водосховища відходила спочатку повільними темпами, потім цей процес став стрімким, розповів головний спеціаліст з питань цивільного захисту, оборони та мобілізаційної роботи Нововоронцовської селищної адміністрації Олександр Федорнак.
"Спочатку навіть для моніторингу потрібно було дістатися цього пляжу. Для довідки — на одному квадратному метрі, а я уже тоді почав ходити з саперами, внаслідок бойових дій була знайдена німецька міна, касета і, ми їх називаємо, — "потеряйка з дронів". Це було на одному квадратному метрі. Люди масово кинулися на пляжі. Хтось, наслухавшись різних історій про скарби, відразу вирішили собі щось знайти. Тому моя задача була тоді, в першу чергу, захистити мирне населення від підриву на тому, що валялося у відкритому доступі на пляжі, де нещодавно була вода", — розповів Олександр Федорнак.
Проблеми з питною водою у Нововоронцовці були й до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а після підриву Каховської ГЕС ситуація погіршилась, говорить директор Нововоронцовського комунального підприємства Сергій Пилипенко.
Через стрімке падіння рівня води, оголилась ділянка труби водогону, яка потребувала ремонту. За тиждень водопостачання у селищі відновили. Перебої з водою почалися на початку 2024 року.
"Тільки через реконструкцію водомережі й через додаткові свердловини тут можна говорити про якесь стабільне водопостачання. Або хоча б коли припиняться активні бойові дії, щоб ми могли знову заживити Осокорівську помпову станцію. Тобто перша помпова — в процесі цих подій. Вона ж взагалі розбомблена і плюс — там свердловина обміліла", — говорить Пилипенко.
Проєкт з реконструкції водомережі на експертизі, є донори, які готові профінансувати роботи. Проте, чи знайдеться підрядник, який погодиться на виконання робіт в прифронтовій зоні — невідомо, каже директор комунального підприємства. Поки воду у селищі подають раз на тиждень.
"Воду подають вкрай рідко. Але, дякувати Богу, що подають. Бо без води важко. Ніхто не говорить навіть про полив городній, тому що ми всі розуміємо — аби вистачило для харчування та годівлі домашніх тварин. Тому розраховувати на щось більше ми не можемо, але дякуємо, що маємо хоч якусь змогу користуватися мінімальним запасом води", — говорить головна спеціалістка з питань освіти, культури, молоді та спорту Нововоронцовської СВА Олена Лачина.
Після обміління водосховища за півтора місяця дно вкрила рослинність. Зараз це місце нагадує непрохідні зарослі.
Що відомо про підрив Каховської ГЕС
Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів Херсонщини. Більшість з них — на лівобережжі.
Внаслідок підриву Каховської ГЕС було затоплено 620 квадратних кілометрів територій у чотирьох областях: Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській. Від затоплення постраждали сто тисяч жителів цих областей.
Наразі відомо про 32 загиблих, 28 постраждалих та 39 зниклих безвісти на правобережжі Херсонщини внаслідок російського теракту на Каховській ГЕС. Збитки, які завдала Україні РФ, приблизно становлять 1,5 мільярда доларів США.
Унаслідок руйнації греблі Каховської ГЕС і повеней на лівобережжі Херсонщини загинули сотні людей, що набагато більше, ніж та кількість, про яку заявила підконтрольна Росії окупаційна влада, йдеться в розслідуванні АР.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.