Історії 13 українців, які постраждали від двох режимів. У Херсоні відкрили виставку "Комунізм=рашизм"

Ексклюзивно

Протягом тижня у херсонському музеї працюватиме виставка "Комунізм=рашизм", яку презентував Архів національної пам’яті. Експозицію вже побачили жителі понад 50 населених пунктів не лише України, а й Естонії, Литви, Латвії та США. У ній представлені історії 13 українців.

Олександр Корінчук прийшов на виставку Архіву національної пам’яті "Комунізм=рашизм". Чоловік розповів, що найбільше його вразила історія Любові Панченко з Бучі, яка постраждала від комуністичного режиму та від російського вторгнення.

Михайло Підгайний протягом всієї окупації був у Херсоні, не виїхав з міста і зараз. Говорить, такі виставки потрібні.

"Це потрібно, бо у людей, особливо мого віку пенсійного до комунізму є така прив'язаність, і багато є пенсіонерів, які не можуть забути радянські часи", — говорить чоловік.

Презентація виставки "Комунізм=рашизм", Херсон, 4 червня 2024 року. Суспільне Херсон

Херсонці пережили окупацію та були свідками злочинів армії РФ, тому ця експозиція їм зрозуміла і близька, каже директорка музею Ольга Гончарова.

"Ми боялись, що нас незаконно затримають, ми боялися, що нам незаконно скажуть віддати телефон і таке інше. Тобто, ми відчували цю безправність. Також ми відчували, що ми живемо, от під час цього рашизму, ми живемо як в гетто, ніби то це тюрма", — каже директорка музею.

В експозиції — вісім банерів, на яких 13 історій українців. Хронологія від 20 до 21 століття. За словами директора Архіву національної пам’яті Ігоря Кулика, герої – директори шкіл, підприємці, науковці з різних регіонів країни.

Презентація виставки "Комунізм=рашизм", Херсон, 4 червня 2024 року. Суспільне Херсон

"Комунізм і рашизм — це абсолютно ідентичні ідеології з одними й тими самими виконавцями, з одними й тими самими ідеями, і, власне, знизу з’явилися саме ті люди, які ніби як продовження цих речей. Федір Степаненко — це директор школи, який загинув у 38-му році. Наталія Косова – директорка школи з Генічеська, з Херсонщини, вона теж загинула від руки окупантів", — розповів він.

Ігор Кулик каже: ідея виставки з’явилась наприкінці 2021 року. Після початку повномасштабного вторгнення її дещо переформатували. Перший показ відбувся у червні 2022-го.

"Дуже часто у мене складається враження, що наша пам’ять дуже коротка і ми інколи забуваємо про ці важливі речі. І, напевно, що тому, що ми забули, що таке комунізм, напевно тому, що ми забули, що таке Голодомор, геноцид 1932-1933 років, що погано пам’ятали про депортації комуністичного режиму, про ті всі масові знущання, які робив комуністичний режим, з українців, напевно, коштом того і рашизм став можливий як ідеологія і своє практичне втілення показав саме на території України", — каже Ігор Кулик.

Раніше у Херсоні провели благодійний мистецький захід бардівської пісні та співаної поезії херсонських авторів "Ключі від музики в словах". Виступали музиканти, вокалісти, викладачі мистецьких шкіл.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.