"Це стало сенсом мого життя". Історія херсонця, який під час окупації вивозив людей та робить це після звільнення

Ексклюзивно

З початком окупації правобережжя Херсонської області спеціаліст по автотранспорту та безпеці обласного відділення товариства Червоного Хреста України Юрій Круглов вивозив людей з-під обстрілів. Згодом — робив рейси на підконтрольну Україні територію. Йому вдалось врятувати понад триста людей.

Про те, в яких умовах вивозив жителів Херсонщини

На автівці з червоними хрестами Юрій Круглов вивозив жителів небезпечних районів правобережжя області на початку повномасштабного вторгнення. 32 людини — найбільша кількість жителів, які у транспорті розміщувались одночасно.

"Вони сідали, як могли, могли бути один в одного на колінах. Клали три матраци по боках і в салоні, мабуть, по дев'ятеро людей їхало, де пасажирські крісла, бо треба було все робити по максимуму швидко", — говорить Юрій.

Юрій Круглов показує салон автомобіля, в якому їхали люди з окупованих населених пунктів на підконтрольну Україні територію, листопад 2023 року. Фото: Суспільне Херсон

Про врятованих від окупації людей

За його словами, люди були зі Станіслава, Томиної Балки, сусідньої Олександрівки. Каже, вивозили жінок, дітей та літніх людей.

"Люди були дуже пригнічені, ми ще там контактували з місцевим головою ОТГ, бо там люди жили у підвалах. Забирали їх з приватних будинків і в основному зі шкіл у підвалах, привозили їх до Херсона", — каже чоловік.

Спеціаліст по автотранспорту та безпеці обласного відділення ТЧХУ Юрій Круглов робив рейси й на підконтрольну Україні територію. Говорить, десь 12 разів їздив по дорогах, які були відкриті — спочатку це була Снігурівка, потім Давидів Брід і згодом Василівка.

Автомобіль Юрій Круглова, на якому він вивозив жителів окупованої Херсонщини, листопад 2023 року. Фото: Суспільне Херсон

"Туди віз часто людей, яким потрібна була операція на підконтрольній ЗСУ території або інвалідів, яким треба було виїхати. Назад привозив медикаменти для онкодиспансеру, станції переливання крові, швидкої допомоги, ще технічні питання допомагав вирішувати, і дуже багато возили ми так званих "адресних посилок". Миколаївський Червоний хрест організовував це, люди знали та передавали один одному, а я потім привозив це у Херсон. Це були переважно медикаменти", — розповів він.

Як долав блокпости російської армії

Долати блокпости російських військових їм допомагав логотип Червоного Хреста, говорить чоловік. Щоправда, двічі поїздки були невдалими, тоді їх не пропустили. Одного разу разом з колегами його затримали представники російського ФСБ. Тоді два дні провів у слідчому ізоляторі.

"Ми не розуміли, що з нами буде далі, бо коли заходиш у камеру питаєш: "Скільки ви тут перебуваєте?" Кажуть: "72 дні сьогодні". Це психологічно дуже тиснуло, але я розумів за мною стоїть організація, мене шукатимуть", — розповів чоловік.

Херсонець Юрій Круглов за кермом свого автомобіля, листопад 2023 року. Фото: Суспільне Херсон

Чим займався до повномасштабної війни та що робить після звільнення

До повномасштабного вторгнення він викладав у суднобудівному ліцеї, у загін швидкого реагування вступив 2016-го. Ця робота стала сенсом життя, каже Юрій.

"Що допомагає триматись — напевно ніхто крім нас це не буде робити, ще є волонтерські організації, які теж цим займаються. Так вже склалось, цей спосіб життя вже не змінити, поки не буде повної деокупації", — говорить він.

Після звільнення правобережжя Юрій продовжує працювати у Червоному Хресті. Розвозить гуманітарну допомогу по деокупованих населених пунктах правобережжя, вивозить людей з небезпечних районів. Під обстріли потрапляв не один раз. Згадав як їздив в Одрадокам'янку з колегою, й потрапили під обстріл два місяці тому, коли евакуювали літніх людей.

Раніше ОВА повідомила, що з Берислава Херсонської області гуманітарна місія "Проліска" за підтримки UNHCR Ukraine — Агентство ООН у справах біженців в Україні допомогли евакуювати літнє подружжя.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber