На Херсонщині зареєстрували понад 4000 заяв на відшкодування за пошкоджене майно через підтоплення. Як його отримати

Ексклюзивно
. Херсон. Пошкоджені меблі посеред кімнати після затоплення, 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Жителі Херсонщини, у яких пошкоджене або зруйноване житло внаслідок затоплення, яке сталося через підрив Каховської ГЕС російськими військовими, мають право на отримання грошового відшкодування. Від кого його отримати та в якому розмірі, а також що робити, аби його оформити, з'ясовували кореспонденти Суспільного.

У Ольги Ляхової будинок розташований на березі Дніпра у Херсоні. Про підрив Каховської ГЕС та підтоплення, дізналася від онука. Говорить, вода до вулиці та будинків прибувала дуже швидко.

"Я швидко почала будити сина. А вода моментально, я не очікувала, що вона буде так підійматися. Ще течія велика була. Ліки схопила в першу чергу, що на мені, сину куртку схопила. Він каже — бери щось тепле на зиму, щоб тепле. А у мене дах уже поїхав, я злякалася, нервую, руки трясуться. Я вам не можу передати, навіть ворогові не побажаю" — згадує Ольга.

Херсон. Пошкоджене майно внаслідок затоплення в помешканні херсонців, 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

За її словами, для того, щоб зафіксувати факт підтоплення, викликали поліцію. Правоохоронці зафіксували все на фото та склали акт. Через кілька днів жінка пішла за витягом, свого прізвища у списках не побачила.

"Я попросила доньку з зятем написати заяву. А тепер сказали в понеділок прийти. Як вони казали, за талонами треба в Миколаїв їхати, але я в Миколаїв не поїду. Якщо чесно, я нічому не вірю", — говорить жінка.

Херсон. Чоловік стоїть посеред кімнати, з якої відійшла вода, 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Грошове відшкодування отримає кожен, чиє житло було пошкоджене під час підтоплення внаслідок підриву каховської ГЕС російськими військами, говорять в Херсонській обласній військовій адміністрації. Для отримання виплати треба дотримуватися алгоритму дій.

"Перш за все поліція повинна зафіксувати злочин про те, що пошкоджене майно внаслідок російської агресії. Потім заактувати повинні місцеві органи влади: це і сільрада або тут в Херсоні — це міськрада і після цього люди можуть прибирати. Ці акти є документами, з якими люди можуть піти і подати на відшкодування", - повідомив голова пресофісу Херсонської ОВА Олександр Толоконніков.

Херсон. Подвіря місцевої жительки, з якого відійшла вода 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Також, за його словами, отримати відшкодування зможуть і жителі лівого берега, але після звільнення цих територій, коли буде можливість оцінити ступінь пошкодження та скласти акт. В Мінреінтеграції повідомили, що люди, які з 6 червня виїхали із підтоплених районів тимчасово окупованого лівобережжя на підконтрольну Україні територію також мають право на отримання виплат від держави та міжнародних організацій.

Херсон. Сміття на узбіччі, вода ще стоїть на вулиці, 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Як повідомив, начальник відділу комунікацій головного управління національної поліції у Херсонській області Андрій Кований, від жителів лівобережної Херсонщини також приймають повідомлення щодо підтоплення їх житла. Треба подзвонити або відправити інформацію про подію на офіційну електронну адресу ГУ Нацполіції у Херсонській області, вказавши свої контактні дані або ж передати інформацію через родичів. На підконтрольній території ступінь пошкодження фіксують спеціалізовані групи, до складу яких входять слідчі та криміналісти.

"Звернутися громадяни можуть як за лінією 102, так і безпосередньо прийшовши до найближчого територіального підрозділу і подати відповідну заяву. Станом на сьогодні вже зареєстровано понад чотири тисячі заяв з приводу підтоплення і пошкодження будівель, майна. Також спеціалізовані слідчі групи провели понад двісті сімдесят оглядів місць події", — розповів Кований.

Херсон. Речі, які викинули місцеві жителі після підтоплення 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Грошові виплати будуть нараховувати в залежності від ступеня пошкодження житла, говорить Олександр Толоконніков.

"Зараз вже є механізм, що першочергово будуть виділені кошти людям на моральну шкоду, це до 15 тисяч від громад місцевих, п'ять тисяч від держави та 6600 від міжнародних фондів. На ці гроші люди можуть розраховувати. Звертайтеся до своїх старост, вони зареєструють і передадуть списки далі", — говорить Толоконніков.

Херсон. Відклеєні шпалери, впала шпатлівка, сміття в кімнаті після затоплення, 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

За словами юриста Костянтина Капошиліна, отримати грошову допомогу від держави, максимальний розмір якої становить 200 тисяч гривень, можна через застосунок "Дія" або ж через сайт.

"Варто зазначити, що ці кошти виділяються за цільовим призначенням. Тобто їх можна витратити надалі з картки тільки на закупівлю будівельних матеріалів для відновлення майна", — повідомив юрист.

Загалом через підрив Каховської ГЕС та спричиненої через це повені на правому березі Херсонщини були підтоплені близько 3700 будинків, 818 з них і досі залишаються у воді. На лівобережжі вода дійшла до 17 населених пунктів, розповідає Олександр Толоконніков. Окрім грошового відшкодування, люди чиє житло зруйноване, можуть отримати нові будинки. За його словами, вже існує проєкт, зараз шукають ділянку для будівництва.

Також кожному постраждалому від підтоплення через підрив Каховської ГЕС виплатять одноразову грошову допомогу у розмірі п'ять тисяч гривень. Відповідне рішення схвалив Кабмін.

Як людям на Херсонщині отримати компенсацію за зруйноване внаслідок обстрілів майно, читайте тут.

Також на Херсонщині збільшили розмір матеріальної допомоги для жителів, які опинилися в скрутному становищі.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber