Підрив Каховської ГЕС: прокуратура розпочала розслідування

. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

Через підрив російськими військами Каховської ГЕС Генеральна прокуратура розпочала розслідування за двома статтями — "Порушення законів і звичаїв війни" та "Екоцид"Масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, які можуть спричинити екологічну катастрофу..

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомила заступниця Генерального прокурора України Вікторія Литвинова.

"Це кричуще порушення норм міжнародного гуманітарного права, оскільки дамби, греблі та об'єкти ядерної енергетики є під особливим захистом міжнародного гуманітарного права. Женевська конвенція забороняє напади на такі об'єкти, тому що це може спричинити надмірні втрати серед цивільного населення та заподіяти шкоду в тому числі довкіллю", сказала Литвинова.

За її словами наслідки вже зафіксовані, вони є безпрецедентними, але ситуація ускладнюється з кожною хвилиною.

"Люди змушені евакуюватися. Наразі на підконтрольній Україні території евакуації підлягають понад 17 тисяч людей, і українська влада розпочала евакуацію. На непідконтрольній території евакуації підлягають близько 25 тисяч українців, про яких окупаційна влада не думає", — каже заступниця Генпрокурора.

Херсонщина. Олешки. Російська вантажівка їже по затопленій дорозі, 6 червня 2023 року Фото: Пропагандистські ЗМІ

Також Литвинова говорить, що в зоні підтоплення опинилися 80 населених пунктів, пошкоджені та зруйновані будинки. Без води може опинитися Каховський канал, яким подається вода в окупований Бердянськ та в більшість населених пунктів Запорізької та Дніпропетровської областей. Також ускладнена подача води до окупованого Криму.

"Додається також проблема з системою зрошування на півдні України. Землі підтоплені. Нас чекає деградація ґрунтів, зміна флори та фауни. Я вже не кажу про те, за підтоплені зоопарки, під загрозою опинились тварини — як свійські, так і дикі", — сказала Литвинова.

Через підтоплення, у воді опинились і міни, які пливуть течією. А у воду, через пошкоджений машинний цех ГЕС, потрапило турбінне масло.

Офіс Генерального прокурора готує документи до прокурора Міжнародного кримінального суду про факт підриву та його наслідків.

"Ми надамо розгорнуту інформацію про обставини, які ми вже встановили під час розслідування, і сподіваємось на реакцію всієї міжнародної спільноти", — додала Литвинова.

Що відомо про підрив російськими військами Каховської ГЕС

Російська окупаційна армія вночі підірвала Каховську ГЕС гідроелектростанцію в Херсонській області. Про це повідомили в оперативному командуванні "Південь". Масштаби руйнувань уточнюються.

Внаслідок підриву машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано. Станція відновленню не підлягає, повідомили в Укргідроенерго.

Укрзалізниця допомагає з евакуацією жителів Херсона та прилеглих сіл. Перший евакуаційний поїзд відправиться з Херсона о 12:00.

За даними правоохоронців, станом на 12:30 із зон підтоплення на Херсонщині евакуювали 885 людей, повідомила у Telegram Національна поліція України. Всього розгорнуті у Херсоні чотири евакуаційних пункти.