На Херсонщині внаслідок вибухів снарядів та пожеж, які виникають після обстрілів, повітря забруднюється шкідливими речовинами. Центр контролю та профілактики хвороб і обласна служба гідрометеорології фіксують стан атмосферного повітря та перевищення допустимих концентрацій.
Начальник обласного гідрометцентру Юрій Кіріяк говорить, що повітря у Херсоні забруднене. Каже, що підвищення концентрацій забруднюючих речовин прямо пов'язане з активністю ведення бойових дій. Від початку року зафіксували 357 перевищень гранично допустимих концентрацій, додав фахівець.
"У нас не працює промисловість, практично не працює теплоенергетика — основні стаціонарні забруднювачі, залишився транспорт. Але зараз чи якість бензину, чи якість транспорту стала інша. Ми всі розуміємо, що влучання хоча б однієї ракети або керованої авіабомби, загрожує викидом хімічних елементів, за якими ми не спостерігаємо, не фіксуємо, а вони є, і вони будуть значно впливати на населення Херсона потім", — говорить Кіріяк.
У Херсоні наразі працюють чотири стаціонарні пости для збору даних про стан повітря, говорить Юрій Кіріяк. Фахівці постійно спостерігають перевищення граничне оксиду вуглецю, оксиду та діоксиду азоту.
"Крім цього, у січні зафіксували фенол, формальдегід — перевищення за цими елементами, які не повинні бути взимку. Це зазвичай є ті забрудники, які ми фіксуємо в літній час, тому що високі температури, пластик розкладається і так далі", — каже начальник обласного гідрометцентру.
Поліпшити ситуацію можуть опади, говорить начальник гідрометцентру. Він додав, що – це природний фільтр, проте цього року фіксують дуже малу кількість опадів.
"Наразі практично пів року минуло, а ми отримали всього 75 міліметрів опадів. Хоча повинні були на цей момент, зазвичай у нас проходив вже десь 150 міліметрів. Тому що, коли проходять опади, то всі ці хімічні елементи з асфальту, з дахів змиваються, поверхневими водами виходять до річки й так далі", — розповів Юрій Кіріяк.
Марина та Олена говорять, на чистоту повітря впливають постійні обстріли.
"Після останніх прильотів, звичайно, пилу багато тут було. Та й не тільки пилу", — кажуть херсонки.
"Я весь час відчуваю зайвий запах, тож не можу сказати. Але друзі, які живуть у приватному будинку, говорять, що від самого ранку відчувають якийсь гар. Я особисто у квартирі не чую, в приватному секторі може бути так", — говорить місцева жителька Анна.
"Забруднене повітря в Херсоні — це найменше, що мене зараз хвилює. Мене більше турбують обстріли та безпекова ситуація", — каже херсонець Федір.
Пожежі, які виникають внаслідок обстрілів, значно погіршують стан повітря, розповіла генеральна директорка Херсонського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України, головна державна санітарна лікарка області Наталя Асатурова.
"Виділяють такі самі продукти згоряння, як діоксид азоту, оксид вуглецю, сажа, сірка, дрібнодисперсний пил і таке інше. Може залежати від того, який об'єкт горить. У будинку може горіти пластик, тому додаються поліциклічні речовини. Якщо це плавні, то там переважно продукти горіння, діоксид азоту, оксид вуглецю, сажа, пил", — говорить головна державна санітарна лікарка області.
Вплив таких хімічних речовин на організм людини залежить від рівня концентрації та отриманої дози, говорить Наталя Асатурова.
"Людям з захворюваннями серцево-судинної системи, органів дихання треба бути уважними до себе, уникати тих районів, де виникла пожежа, або є джерела забруднення повітря. Якщо людина не перебувала поряд, а просто на певній відстані, вона вдихає невелику кількість продуктів горіння і гострої реакції організму немає. Ці наслідки можна буде відстежувати згодом", — каже Наталя Асатурова.
Головна державна санітарна лікарка області рекомендує максимально уникати місць пожеж чи там, де є інші джерела забруднення повітря. Якщо є можливість — залишитися вдома.
"Якщо десь поряд є джерело забруднення, то треба закрити вікна, убезпечити себе від доступу цього забрудненого повітря, здійснювати вологе прибирання в оселі, вимкнути кондиціонер, або якщо кондиціонер з системою фільтрації, то краще навпаки увімкнути його", — каже вона.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.