Без покладання квітів, хвилини мовчання та вперше без відвідувачів — 27 січня у Харкові працівники меморіального комплексу "Дробицький Яр" вшанували пам’ять жертв Голокосту.
Відвідувачів не запрошують з 2022 року, розповіла Суспільне Харків директорка комплексу Ірина Фєрєнцева.
Сьогодні тут — лише працівники.
"Небезпечно все ж таки. І коли от тривога лунає — сюди в зал? І то я не думаю, що це таке безпечне місце. Ну, куди можна сховатися? Тут відкрита територія", — каже директорка.
За словами директорки, раніше найчастіше сюди приїжджали літні люди.
"Я так розумію, це приходили ті, у кого рідні тут загинули. Зараз це більше молодь. Це молодь приходить, шанує пам'ять. І не тільки своїх рідних. Я думаю, що зараз іде якесь порівняння Голокосту із тими подіями, що у нас тут зараз проходять. Це співзвучно: Голокост, знищення євреїв, а зараз — української нації. На жаль, я ніколи б такого не могла собі уявити", — каже Фєрєнцева.
Раніше кожен намагався розказати свою історію, а зараз приходять, кладуть квіти, хвилина мовчання і йдуть. Іноземців дуже багато. Зараз під час війни також приїжджали.
Урочище Дробицький Яр під Харковом — це місце, де нацисти розстрілювали євреїв під час Другої Світової війни. Між котлованами — єдина асфальтована доріжка, і сходити з неї не можна — у 2022 році територія була під обстрілами і досі не розмінована, говорить Фєрєнцева.
Коли обстрілювали з Малої Рогані наше місто, оці снаряди летіли над меморіалом, над його територією. І тут багато зараз вирв. Територія, на жаль, ще не обстежена. Я думаю, це також такий фактор, який трошечки зупиняє людей перебувати тут.
Внаслідок обстрілів на території меморіалу пошкоджень зазнали менора — символ юдаїзму — та головний монумент, а у самому яру снарядами побило дерева.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube