Жителі села Заводи неподалік Ізюма роблять заготівлю дров та паливних брекетів, ремонтують побиті хати та подають заявки на грошову допомогу. У квітні 2022 року село захопили росіяни, до цього на його території тривали бої. Звільнили Заводи у вересні того ж року під час контрнаступу українських сил. Населений пункт зруйнований на 90%. Попри зруйновану інфраструктуру у селі залишається більш як 50 людей, розповіла представниця старостинського округу Валерія Меркулова.
Жителька Заводів на Харківщині опалювала оселю ящиками від російських боєприпасів
Жителька села Заводи Ніна Нерезенко збирається опалювати оселю взимку паливними брекетами. За її словами, у 2023 році дров не вистачало, доводилося топити ящиками від російських боєприпасів, які окупанти залишили у дворі. Зараз зберігає у них картоплю.
"Ми ними й топили ще. Тільки погано розкручувати, розбивати. А меблі винесла з хати. Побиті. Ми й меблями топили", — говорить Ніна Нерезенко.
Заводи на Ізюмщині росіяни захопили у квітні 2022 року, до цього два місяці за село точилися бої. Звільнили його українські сили оборони під час осіннього контрнаступу. Ніна Нерезенко разом з чоловіком тимчасово проживала за межами Харківщини.
"В Тернопільській області ми були два місяці. Не витримали, хотілося ближче додому. Ми були в Дніпрі, в Новомоськовську. Ми там знайшли роботу, заробляли, щоб можна було щось купити. Шкода було, кинули двох свиней, кури були китайські лахматі — я їх тільки купила. Вони з рук їли. Коти у мене, дві собаки були", — згадує жителька Заводів.
Пенсіонерка має хобі: вишиває нитками та бісером картини й рушники. Заняття допомагало впоратися з тугою за домівкою.
"Картини свої заховала я за шафу, за стіну.А як можна було їхати в Ізюмський район, я вже ні про що не думала, ні про курей китайських. Чи мої ж картини цілі?", — згадує Ніна.
Радіє, що вціліла піч у хаті. До вторгнення користувалися газом, але мережі були пошкоджені обстрілами.
Жінка разом чоловіком подала заявку на грошову допомогу у розмірі 21 тисяча гривень для жителів прифронтових територій. За ці кошти планують ще придбати пелети або дрова — збирати їх у лісі небезпечно.
"Заміновано все. Колись пішли з дідом. Він ріже пилкою у лісосмузі, а пилка ж дирчить — я не можу йому сказати. Дивлюсь, щось позаду не таке, як надо. Гукаю, кажу: "Ти ж дивись, обережно", — згадує жителька села.
З єдиною дитиною у селі. Як подружжя з Заводів готується до зими
В іншому будинку готується до зими подружжя з єдиною у селі дитиною — Володимир Рижков та Надія Бондаренко. За підрахунками Володимира, запасу паливних брекетів вистачить на всю зиму.
У листопаді 2023 року у подружжя народився син. Володимир та Надія виїжджати з села не хочуть.
"Пилорама у нас була. Одна, друга стояла. Танки потім заїхали. Тут бензовозки стояли, танки. Це на село звідси вони й гатили. "Вагнерівці" зайшли, "ДНР" — кого тільки не було", — згадує Володимир.
"З руками піднятими виходили. Питали: "Місцеві є?". Обговорювали: "А чого ти питаєш? Кинь одразу гранату". Це в погребі сиділи, зайшли. Страшно було. З піднятими руками виходили. Чоловіка он роздягали, перевіряли, щоб нічого нема на тілі", — згадує Надія Бондаренко.
Нині родина відбудовує побиту обстрілами хату, облаштовує господарство.
"У нас ще нічого, а у сусідів взагалі два влучання таких було, що від хати нічого не лишилося. Все село згоріло. Скільки у нас хат залишилося? 19 чи 20. Нам шифер дали. Дошки, все. Перекриємо шифером. Стелю зробимо, стіни побілимо, пофарбуємо", — каже Володимир.
Кількість жителів села Заводи скоротилася у п'ять з половиною разів
За даними Заводського старостату, у селі залишається 53 людини, до вторгнення було 300. Знищені майже всі будинки та інфраструктура, людям, які залишаються в селі, надають гуманітарну допомогу, розповідає представниця округу Валерія Меркулова.
"Село Заводи зруйноване на 90%. Дуже маленький відсоток тих, хто залишився, приїхав. У нас можна виписати субсидію на тверде паливо. У лісгоспі можна отримати дрова. Один куб 750 гривень коштує. І від Червоного Хреста у нас була дуже хороша допомога — по три тонни на двір", — інспекторка Заводського старостинського округу.
За словами Меркулової, у селі є електрика, але немає води та газу. Воду, каже інспекторка, людям привозять, газові мережі не можуть відновити через щільне замінування.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube