"Дискусія має розпочатися". Історикиня розповіла про ідею перенесення Дня Харкова на іншу дату

Ексклюзивно
Клумба у саду Шевченка у Харкові, квітень 2024 року. Суспільне Харків

23 серпня з 1997 щороку відзначається День Харкова. Це дата-прив'язка до дня вигнання нацистських окупантів з міста, пояснює керівниця Північно-східного відділу Українського інституту національної памʼяті Марія Тахтаулова.

Які ще є можливі варіанти для Дня міста і чи потрібно його переносити — читайте у матеріалі Суспільне Харків.

Міт про 23 серпня

23 серпня Харків не був деокупованим, розповідає історикиня Марія Тахтаулова.

"За новітніми дослідженнями з'ясовується, що 23 серпня — це просто дата, коли Сталіну доповіли, що місто звільнене. Насправді бойові дії тривали ще як мінімум до 29 серпня. З історичної точки зору, дата є міфічною, як і загалом міт про Велику Вітчизняну війну", — каже Тахтаулова.

Сьогодні в Україні є певна тенденція. Полтава відмовилась від відзначення Дня міста на честь вигнання нацистів. З цього року традиція завершена. У Краснограді також є ініціатива відв'язуватися від цієї традиції і шукати інші варіанти. Думаю, що в Харкові настав час суспільної дискусії для перегляду традицій.
Стела біля Пам'ятник радянському солдату, червень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Чому 15 серпня може стати новою датою для Дня Харкова?

За традицією, день міст відзначається на честь релігійного покровителя, розказує керівниця Північно-східного відділу Українського інституту національної памʼяті.

"Для Харкова це — Успіння Пресвятої Богородиці, бо храм Успіння був першим у місті, ще з часів Харківської фортеці, дерев'яний. Відповідно, було б логічно відзначати цей день саме за релігійною ознакою — 15 серпня за новоюліанським календарем. До цього також є питання, оскільки ми живемо у секулярній державі. Якщо запитати мене як харків'янку, то я вважаю, що нам треба відходити від традиції святкування за днем вигнання нацистів. Маємо шукати інші точки опори", — говорить експертка.

Дата, пов'язана з російсько-українською війною

Марія Тахтаулова каже, що також може розглядатися дата вигнання російських окупантів з Харкова наприкінці лютого 2022 року — 27 лютого, у день бою у школі №134.

"Для новітнього міту — "Харкова незламного", "Харкова залізобетонного" — дата може підійти. Це буде вагома дата. Вона героїчна, знакова, з іншого боку — там загинули також наші захисники. Тут треба ширшу дискусію", — говорить історикиня.

Харківська школа №134, яку тимчасово захопили російські військові на початку вторгнення, лютий 2023 рік. Суспільне. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник

Хто може змінити дату Дня міста?

"Ініціатива може виходити від активних харківців, від громади, від депутатів, від мера, якщо він поділяє такий погляд. Це може бути будь-хто, хто зацікавлений у відновленні історичної справедливості. Ця дискусія, як на мене, має початися", — розказує Тахтаулова.

Позиція міського голови Харкова

На питання Суспільне Харків про зміну дати святкування Дня міста Ігор Терехов відповів так: "Нам потрібно пам'ятати свою історію. Ніяке суспільство не має майбутнього, якщо воно не пам'ятає минуле — це аксіома. Сьогодні важливо зберігати традиції та вшановували тих людей, завдяки яким ми сьогодні живемо. Наші діди, батьки воювали й ціною свого життя та здоров'я вони дарували нам життя. Це потрібно пам'ятати. Так само наше святе завдання пам'ятати сьогодні наших захисників, які зараз боронять нашу землю".

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube