Як на Харківщині тренують колишніх ув’язнених, які вирішили мобілізуватися та захищати Україну

Ексклюзивно

Колишні засуджені зі складу 57 мотопіхотної бригади, які мобілізувалися, воюють на Вовчанському напрямку у складі окремого штурмового спецбатальйону "Шквал".

У підрозділі до колишніх ув’язнених ставляться як до інших військових — відповідно до Статуту, говорить заступник командира на позивний "Палич".

За його словами, бійцям доступне обстеження і лікування, їм передають посилки від рідних і вивозять у магазин.

Тренування спецпідрозділу "Шквал", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"Шквал" — це підрозділ, де переважна більшість військовослужбовців звільнилися умовно-достроково. Люди зробили свій свідомий вибір, вони вирішили змінити свою долю. У них є можливість реабілітуватися, у зв’язку з чим у людей є цілі, вони до них ідуть, і їхні минулі помилки залишилися в минулому. Зараз вони військовослужбовці за контрактом у Збройних силах України. Багато хто з них хоче змінити своє життя на краще, забути те, що було. Це можливість для них повністю реабілітуватися", — говорить "Палич".

Переважна більшість завдань — це штурмові дії, нині — на Вовчанському напрямку. військовослужбовці проявляють себе з найкращого боку. Вони мотивовані, пройшли курс підготовки — їх готували спеціалісти, які мають досить великий досвід у бойових діях.
Заступник командира спецпідрозділу "Шквал" "Палич", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"У першу чергу ставимося до них як до людей. Необхідне лікування — вони їдуть на лікування, необхідне обстеження — їдуть на обстеження. Вони військовослужбовці ЗСУ, які підписали контракт, тому ставлення до них до військовослужбовців. Усі питання вирішуються: посилки вони отримують, у магазин їх вивозимо — все як з усіма іншими військовослужбовцями", — говорить заступник командира.

Тренування спецпідрозділу "Шквал", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Чого вчать мобілізованих з тюрми новобранців

"Чуб" — інструктор. Він вчить новобранців поводитися з гранатами.

"Чуб" тренує колишніх засуджених, як поводитися з гранатами, липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

"Ми всі різні — хтось бідний, хтось багатий, хтось дурний, хтось розумний. Але ми всі дихаємо цим повітрям, живемо під цим небом, живемо на цій землі. У кожного є плани, сім'ї й подібне. Чому коли падають міни, падають снаряди, летять кулі, хтось гине, а ти залишаєшся живим? Ми не знаємо. Тому ми всі так і переживаємо за цих хлопців — вони вмотивовані. Це зараз найбільше багатство, яке тільки є", — говорить інструктор.

Тренер спецпідрозділу "Шквал" з позивним "Чуб", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

Серед тих, кого тренує "Чуб", мобілізований з позивним "Псих". Він родом із Кегичівської громади на Харківщині. З шести років, присуджених йому за грабіж, "Псих" не досидів менш як рік.

"Навчився збирати-розбирати зброю, набивати набої. У ролі військових будемо там, тут це тільки тренування. Ставлення відмінне. Все, що потрібно для навчання, — на цілком гідному рівні. Нелегко, ніхто не казав, що буде легко. Чим важче, тим краще засвоїмо", — каже військовий.

Можемо стати корисними, очистити своє ім'я, почати нове життя. Допомогти тим, хто потребує нас там.
Колишній засуджений, а нині боєць спецпідрозділу "Шквал" з позивним "Псих", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків

У червні до підрозділу приєднався 32-річний "Філ" із Дніпропетровської області. За крадіжку і викрадення автомобіля він відбував 5-річний термін, з них відбув понад рік.

"У мене мама є, як ніяк. Це моя земля, я тут спотикався, і по закону засуджували. А проте, це моє, потрібно захищати. Це рівносильно тому, що, приміром, прийде якийсь рейдер, захопить твою квартиру, тебе виселить і скаже: "Тут я живу". Ні, так не буде. Навчуся, відвоюю, буде пам'ять, зміниться все життя", — говорить новобранець.

"Філ" відбув за крадіжку і викрадення автомобіля понад рік з 5-річного терміну, нині служить у спецпідрозділі "Шквал", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"Філ" каже, у Силах оборони служить його дядько, він — кадровий військовий. Зараз на зв’язок не виходить: "Я на нього з дитинства рівнявся. Це я тільки пішов трішки не по тій лінії".

"Філ" відбув за крадіжку і викрадення автомобіля понад рік з 5-річного терміну, нині служить у спецпідрозділі "Шквал", липень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"Жодного упередження. Навчають, навчають і ще раз навчають. Все, що тобі цікаво, ти може заново перепройти. Якщо не зміг чогось, тобі розкажуть, покажуть", — говорить "Філ".

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube