Як на Харківщині третій тиждень очищують річки після удару РФ по нафтобазі

На Харківщині третій тиждень ліквідують наслідки витоку трьох тисяч тонн нафтопродуктів, який стався внаслідок атаки російських дронів на нафтобазу в Харкові 9 лютого. Працівники ДСНС та Держрибагентства ставлять на річки загороджувальні бони та засипають сорбент, який вбирає у себе нафту.

Як очищують одну з забруднених річок — Немишлю, та якою є екологічна ситуація на кінець лютого — у матеріалі.

Як на Харківщині чистять воду та ґрунт від нафтопродуктів

Фахівці працюють на трьох ділянках у Харківській області: на Немишлі в районі Жихора та в селі Водяному, і біля сміттєзбирача на річці Уди, розповідає представник ДСНС Харківщини Кирило Короп.

Фахівці висипають у Немишлю сорбент — торф, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Протягом тижня після витоку на річках встановили бонові загородження — сорбційні та загороджувальні — та раз на два дні засипають плями торфом.

"Це найрадикальніший підхід — торф. Всмоктує нафтопродукт та має накопичувальну дію. Згодом сорбент буде збиратися та проходити очищення. Загороджувальні бони стримують шар нафтопродуктів, який пливе на поверхні води, а сорбційні бони в себе нафтопродукт всмоктують. Спочатку встановлюємо загороджувальні та після цього встановлюємо сорбційні", — каже Короп.

Кирило Короп. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Для поглинання нафти використали близько 100 літрів торфу, розказав директор облдепартаменту захисту довкілля Андрій Нерета. За його словами, нині сорбенту вистачає — частину його регіон отримав як благодійну допомогу. Скільки ще триватиме очищення води у річках — ані Нерета, ані надзвичайники прогнозувати не беруться.

Ділянка на річці Немишля, на якій працюють над очищення водойми від нафтопродуктів, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"Основна маса продуктів нафтопереробки, що потрапляла до річки Немишля, йшла через зливові каналізації. Викачували, відповідною технікою вивозили на тимчасове зберігання у відповідні місця", — зазначив Нерета.

У районі нафтобази забруднення прибирали також з ґрунту: "Зняли близько восьми тисяч кв. м ґрунтів — це і людські ділянки, і ґрунтові дороги в місті".

На Харківщині усувають наслідки забруднення нафтопродуктами. Фото надав Андрій Нерета

"Швидке реагування дало змогу не розповсюдити розтікання нафтопродуктів хоча б у Сіверському Донцю"

За три дні після удару по нафтобазі у Немишлянському районі та витоку нафти, фахівці чотирьох служб організували щоденний моніторинг води, каже Андрій Нерета. Сорбенту в області закупили на 500 тисяч грн, також з необхідним для очищення водойм допомогли благодійники.

Торф на поверхні річки Немишля, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"Нам надала допомогу Полтавська область: у перші дні в "Укргазвидобування" забирали сорбент і бонові загородження та передали нам як благодійну допомогу. Швейцарське посольство допомогло на 2 млн гривень і висловило бажання допомагати далі скільки нам буде потрібно", — говорить Нерета.

За інформацією рибоохоронного патруля, на річки стали повертатися качки. Станом на кінець минулого тижня в річках Уди і Сіверський Донець перевищення немає, ситуація покращується.

Найвищий рівень концентрації нафтопродуктів в Удах зафіксували у перший тиждень після російської атаки — з перевищенням у 57 разів, на другому тижні показники повернулися до норми, розповіла керівниця Харківського центру контролю й профілактики хвороб Любов Махота.

Немишля та Уди впадають у Сіверський Донець — найбільшу річку на сході України, вона забезпечує питною водою жителів Донеччини. Найвищу концентрацію нафтопродуктів у Сіверському Дінці фахівці Донецького центру контролю та профілактики хвороб виявили за тиждень після атаки — але й вона не перевищила норму, розповіла представниця центру Марина Білоусова.

"Сіверський Донець належить до водойм першої категорії водокористування для питного водопостачання, а також раніше в літній, довоєнний період ця річка використовувалась в оздоровчих та рекреаційних цілях. Це наша артерія питна, з якої потім іде водозабір для населення", — зазначила Білоусова.

Сіверський Донець. Фото: Суспільне Донбас

Що відомо про пожежу у Немишлянському районі Харкова 9 лютого

Ввечері 9 лютого російські безпілотники влучили по нафтобазі у Харкові. Внаслідок влучання стався витік пального, через що спалахнула пожежа. Згоріло щонайменше 15 будинків. Семеро людей, серед яких троє дітей, загинули. Ще троє зазнали поранень.

Внаслідок влучання з нафтобази стався витік нафтопродуктів: за оцінками фахівців, у чотири річки регіони потрапило щонайменше три тисячі тонн продуктів нафтопереробки.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube