З 1 березня в Україні змінюються правила нарахування виплат для внутрішньо переміщених осіб і зменшується кількість категорій, які матимуть на них право, говорить начальниця управління соціальних гарантій облдепартаменту соцзахисту Інна Тертишна. За її словами, люди працездатного віку та діти віком від 15 років в наступному місяці не отримають грошову допомогу. Автоматично виплати подовжать найуразливішим категоріям людей: пенсіонерам, людям з інвалідністю першої та другої групи, дітям до 14 років та сиротам.

Що робити людям, які залишаться без виплат, — матеріал Суспільне Харків.

Скасовані виплати для частини ВПО з 1 березня: що робити переселенцям з низьким доходом

Зміни щодо виплат внутрішньо переміщеним особам прийняв Кабмін, говорить представниця облдепартаменту соцзахисту населення Інна Тертишна.

"Передбачено, що одним категоріям виплата буде продовжена автоматично, а є категорії людей малозахищені, яким потрібно звернутися з заявою. Автоматично виплата буде подовжена: пенсіонерам, розмір пенсії, яких не перевищує 9 444 гривень, людям з інвалідністю першої та другої групи, дітям з інвалідністю, дітям-сиротам. Ця категорія отримує виплату без додаткових звернень", — зауважила посадовиця.

За її словами, з заявою до органів соціального захисту або центрів надання адміністративних послуг повинні звернутися сім'ї, які виховують дітей до 14 років або троє дітей до 18 років.

"Якщо, наприклад, батько та мати не працюють, але навчання проводиться онлайн, то один з батьків повинен стати на облік у центр зайнятості. А інша особа буде доглядати за дитиною", — говорить Тертишна.

"Також мають право на призначення виплат на шестимісячний термін особи, які доглядають за людьми з інвалідністю першої групи та дитиною з інвалідністю до 18 років. Особа, яка досягла 80 років. Тобто людина, яка доглядає за такою особою. Особа, яка доглядає за тяжко хворою дитиною", — додає посадовиця.

Люди працездатного віку, у яких немає дітей чи інвалідності, отримають останню виплату у лютому.

"Основна задача уряду: внутрішньопереміщена особа повинна інтегруватися в життя, і підтримка уряду спрямована на її працевлаштування, щоб вона могла себе реалізувати. І цю виплату повинні отримувати категорії людей, які найбільше цього потребують", — говорить Тертишна.

За її словами, у березні також скасують виплати на дітей, яким виповнилося 15 років. За її словами, якщо у родини низький дохід, то вони можуть отримати грошову допомогу як малозабезпечена сім'я.

"Раніше, якщо ти не працював, не сплачував єдиний соціальний внесок, то ти не мав права звертатися за допомогою щодо малозабезпечення. Зараз для внутрішньопереміщених осіб внесено зміни, а тому вони можуть звернутися за таким видом допомоги", — говорить Тертишна.

Понад 500 тисяч ВПО на Харківщині: як живуть переселенці у гуртожитку в Харкові

В гуртожитку для переселенців у Харкові живуть люди, які виїхали з-під обстрілів з Куп'янського та Чугуївського районів області. Нині у закладі проживає 211 людей, з яких 77 — діти, говорить заступник коменданта Олександр Шаповал. Усього гуртожиток розрахований на 330 людей.

"Хтось заїжджає, хтось виїжджає. Хтось пожив місяць і поїхав далі. На початку повномасштабної війни була евакуація всіх взагалі. Заїжджали пенсіонери, молоді, матері з дітьми. Зараз в основному їдуть жінки з дітьми", — зазначає Шаповал.

Заступник коменданта гуртожитку для переселенців Олександр Шаповал, лютий 2024 року, Харків. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Майже рік одну з кімнат займає родина Дроздових — Ольга, її донька та онука. Вони приїхали з Кислівки Куп'янського району та пройшли через примусову евакуацію, поранення та смерть чоловіка Ольги.

"А у доньки чоловік у жовтні зник, ми й досі не знаємо, де він. Його ранили. Була Росія у нас, а потім зайшли українські військові. Там була стрілянина і його поранили. До Куп'янська не було можливості його привезти, тому його відправили у Сватове. Більше ми його не бачили", — розповідає Ольга.

Ольга Дроздова з Кислівки Куп'янського району евакуювала до Харкова разом з донькою та онукою рік тому, лютий 2024 року, Харків. Фото: Суспільне Харків

Нині основний дохід сім'ї — виплати для внутрішньо переміщених осіб, які вони отримують щомісяця.

"Тут я оформила пенсію і ВПО. Як ви думаєте: дві тисячі вистачає на життя? Як одні ліки більш як тисяча гривень. Я пенсіонерка, я не працюю. Донька дивиться за онукою. Коли у неї була можливість, то вона працювала. А тут немає де працювати. Ми тут ще не адаптувалися", — говорить Ольга.

Переселенцям допомагають благодійні організації: надають меблі, продукти, гігієнічні набори та психологічну допомогу, говорить заступник коменданта гуртожитку Олександр Шаповал.

"Зараз нам гуманітарку дають, одяг дають, нас не ображають. Коли виїжджали, то з дому ми нічого не взяли. У нас вдома корова була. Господарство було: телиця, коза, гуси, кури, кролі. Все було. А сюди приїхали в колошах і в кофтах. В чому нас кинули, а тому в тому ми приїхали", — каже переселенка Ольга Дроздова.

Світлана Гусєва разом з донькою та сином приїхала до Харкова з Курилівки — передмістя Куп’янська. Жінці також не вистачає переселенських виплат, тому вона знайшла роботу. Її 18-річна донька та 20-річний син нині не можуть працювати, бо навчаються в університеті. З 1 березня родина може залишитися без виплат ВПО.

Світлана Гусєва разом з донькою та сином приїхала до Харкова з Курилівки, лютий 2024 року, Харків. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Ми їздили у ЦНАП. Нам там сказали, що потрібно приїхати у березні. Там подивилися по категоріях і сказали, що ви ніде не підпадаєте. Бо діти вже повнолітні. У мене діти навчаються на бюджеті, як вони шукатимуть роботу? Їм потрібно вчитися кожен день. Другу роботу буду шукати. Я її й так шукаю", — каже Світлана Гусєва.

Вікторія Боярська з прикордонного Юрченкового Вовчанського району приїхала до Харкова з двома дітьми, мамою, сестрою та її родиною.

Вікторія Боярська з Вовчанського району самостійно виховує двох неповнолітніх дітей, лютий 2024 року, Харків. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Ми оформили ВПО через місяць після переїзду до Харкова. За дітей я отримую по три тисячі, а дорослі — дві тисячі. Дітям до 14 років (будуть платити — ред.), але дитина 15 років, що — вже вважається дорослою?", — говорить Вікторія.

Жінка самостійно виховує двох дітей, які навчаються у молодших класах.

"По-перше, я самотня мати, офіційно. По-друге, у мене дитина вчиться онлайн, тобто у мене немає змоги піти працювати. По-третє, я студентка. Вчуся в університеті, буду кравчинею. У мене три критерії, за якими будуть продовжувати виплачувати ВПО. Просто мені потрібно буде 6 березня поїхати та оновити документи", — каже Вікторія.

Діти Вікторії Боярської вчаться у молодших класах онлайн, лютий 2024 року, Харків. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

За словами представниці облдепартаменту соцзахисту населення Інни Тертишної, наразі невідомо, скільки саме переселенців збережуть право виплати. За її даними, на Харківщині зареєстровано 529 тисяч внутрішньопереміщених осіб, майже третина з них — це пенсіонери та люди з інвалідністю.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube