З 2022 року Віталій Зубенко, батько вбитого снайпером у 2014 році Владислава Зубенка, живе на недобудованій дачі у Чугуєві. Родинний будинок у Харкові знищило уламком російської ракети 6 вересня 2022 року. Нині чоловік носить воду для миття з річки та опалює помешкання буржуйкою, і понад рік намагається отримати компенсації, щоб відновити дім у Харкові.
Ділянку в Чугуєві Віталій Зубенко отримав як батько Героя України. Його син Владислав — один із трьох жителів Харкова, які загинули під час розстрілів на Майдані в лютому 2014 року. Нагороди Владислава — єдине, що чоловік зміг врятувати з пожежі, яка зайнялася після падіння уламка ракети на дім: "Встиг схопити ордени та вискочити".
"Акумулятори, піч, поки так і живу"
"Зиму (2022 року — ред.) я прожив у знайомих, а навесні я переїхав сюди. Дача також була пошкоджена, побитий дах, вікна. Чому я вирішив відновлювати дачу? Бо це дешевше, ніж відновлювати згорілий будинок у Харкові", — розповідає Віталій.
У недобудованій дачі Віталій Зубенко облаштував одну кімнату. У будинку немає комунікацій, світла та газу. Опалює Віталій буржуйкою, воду носить вручну: технічну — з річки, питну — купляє в магазині.
Діставатися до будинку батько Героя України вимушений по затопленій стежці: обстрілами окрім дачі пошкодило ще й навколишній ландшафт, річка розлилася й затопила стежки.
"Тут мали почати проводити електропостачання, але до війни не встигли. Коли почалося вторгнення, тут обстрілами пошкодило дренажні канали й усе затопило. Коли я знову прийшов до обленерго, мені сказали, що зараз я можу провести електропостачання власним коштом або чекати завершення війни. Але таких коштів у мене немає", — говорить Віталій Зубенко.
"Шукаю благодійників, щоб мені допомогли відновити хоча б дачу"
Зруйнований уламком будинок у Харкові розташований на ділянці разом з ще двома будинками родичів Зубенків. Вони — вціліли.
Разом з родичами Віталій подавав документи до міського департаменту житлово-комунального господарства на відновлення пошкодженого житла та отримання компенсації. Будинок Віталія визнають пошкодженим частково, а отже компенсація буде розділена на трьох, каже він.
Для того, щоб він вважався повністю зруйнованим, треба, щоб зруйнованими були всі будинки, які зареєстровані за даним домогосподарством.
"Право власності на моє житло розділене на трьох власників. Тобто, на одному державному номері зареєстровані три будинки з різними власниками. Якщо ваш будинок зруйнований, а інші — пошкоджені, то ваше домогосподарство не рахується повністю зруйнованим. Тому максимальна компенсація за пошкоджене майно — 500 тисяч гривень на всіх співвласників", — каже Віталій.
Заявку на єВідновлення, яку подавав чоловік, призупинили. Віталій звертався за допомогою до кількох міністерств, мерії Харкова та адміністрації Індустріального району, де він мешкав, щоб отримати грошову допомогу. У міській раді дали відповідь, що комісія з розгляду подібних питань відновить роботу після закінчення в Україні воєнного стану.
Що в райадміністрації говорять про ситуацію Віталія Зубенка
В адміністрації Індустріального району будинок Віталія Зубенка значиться як зруйнований повністю, тож поки чоловіка внесли до програми будівництва модульного житла, каже заступник голови адміністрації Індустріального району Дмитро Жуков.
"Після того, як будинок був зруйнований, адміністрація району з волонтерами допомогла розчистити територію від завалів і вивезли сміття. Після цього, його будинок було взято на контроль, як зруйнований. Наприкінці 2023 року Офіс реформ знайшов можливість за допомогою міжнародних донорів відновлювати зруйновані будинки шляхом будівництва модульних. Ситуація ускладнюється тим, що на одній ділянці розташовані три будинки: ні будівельна техніка не може під’їхати, ні будівельники не можуть розкластися. Ми вирішуємо це питання з власниками тих будинків, які розташовані на цій ділянці. Це найоптимальніший варіант до відновлення цього будинку", — каже Жуков.
За словами заступника голови райадміністрації, програма в Харкові має запрацювати навесні 2024 року. Сам же Віталій Зубенко говорить, що готовий поки відкласти відбудову в Харкові, але потребує компенсації, щоб таки добудувати дачу в Чугуєві.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube