"Відірвало щелепу, уламки були в роті". Жительки Ізюмщини відновлюються після операцій на обличчі

Наталія Кошара та Тетяна Пшенична з Ізюмщини відновлюються після складних операцій на обличчі. У 2022 році Наталія втратила око під час російських ударів по Гусарівці, а Тетяні відірвало щелепу під час мінометного обстрілу Кам'янки. Обидві жінки стали пацієнтками лікарів міжнародної медичної місії Face the Future.

56-річна ізюмчанка Тетяна Пшенична на початку повномасштабної війни оселилася у сусідній Кам'янці. У березні 2022 року вона готувала їсти у літній кухні й не встигла сховатися під час мінометного удару.

Тетяна Пшенична біля зруйнованого внаслідок обстрілів будинку в Кам'янці, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"На порозі мене поранило. До десяти мін у наш двір поцілили. У мене жили донька з родиною, син та мій чоловік. Вони встигли сховатися, а я запізнилася, бо готувала їсти на кухні. За п'ять метрів від мене розірвалася міна. Добре, що стояла машина з дровами, вона трохи мене захистила", — згадує Тетяна Пшенична.

Розбитий будинок та подвір'я у Кам'янці, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Харків

Уламки від міни поцілили у голову й тулуб. Дочка вколола Тетяні Пшеничній знеболювальне, її змогли довезти до лікарні.

"Відірвало щелепу повністю, язик розірвало. Уламки були в роті та на гортані. Ми виїхали на власних машинах, хоча нас обстрілювали. Доїхали до Слов'янська і там мені надали першу допомогу. Я пролежала добу, але я не розуміла, що зі мною. Мені давали воду пити, а вона виливалася, син готував через трубочку. У Покровську хотіли зробити операцію на щелепі, але анестезіолог не взявся, не було апаратури, щоб дістати уламки".
Тетяна Пшенична дістала поранення на подвір'ї в Кам'янці у березні 2022 року, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Після цього Тетяна Пшенична кілька місяців вона лікувалася у Дніпрі. За її словами, у 2023 році побачила в Інтернеті допис про міжнародну медичну місію Face the Future яка допомагає пораненим в Україні. Тетяна зареєструвалася й отримала запрошення від медиків.

"Я натрапила на місію лікарів з Америки та Канади. Чекала два місяці потім поїхала до Івано-Франківська. Мені зробили дві пластичні операції. Були сильні розриви. Губа з’явилася. Нас дуже гарно прийняли, ми досі спілкуємося"
Тетяна Пшенична чекає, коли лікарі зможуть завершити пластику та зробити їй зуби, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Нині Тетяна Пшенична відновлює сили вдома. Займається господарством і як хобі складає пазли.

"Хочу волонтерам запропонувати, щоб вони мої картини з пазлів на аукціон виставили. Ці гроші на ЗСУ хочу віддати"
Тетяна Пшеничнажителька Ізюма

Тетяна Пшенична повернулася до свого будинку в Ізюмі, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

А це 45-річна Наталія Кошара з села Гусарівки, яке розташоване поблизу Балаклії. Вона отримала поранення 23 травня 2022 року — після деокупації росіяни завдавали ударів.

Наталія Кошара втратила око внаслідок обстрілу РФ Гусарівки, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Моя худоба — це останнє, що я бачила двома очима. Я одразу зрозуміла, що у мене немає ока. Його довелося видалити, адже було запалення. У мене голова була вся у крові, у нозі два уламки, один пронизав шию. Ще уламок залишився у печінці — там поряд судини", — згадує Наталія Кошара.

Наталія Кошара зараз носить протез ока, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Суспільне Харків

Операцію з видалення ока провели в лікарні в Харкові, куди евакуювалася поранена. Після лікування медичної команди в Івано-Франківську Наталії встановили протез ока.

"Мені все життя протезуватися. Ці протези не на весь час ставляться. Їхній строк – це десь 3 роки. Він же зношується. Дивитися мені ще зручно, а читати — ні. І частину голови я досі не відчуваю"
Жителька Гусарівки Наталія Кошара разом зі своєю собакою, Харківська область, лютий 2024 року.

Наталія Кошара — вчителька з англійської мови. За її словами, працювати дистанційно складно, але робота і її собака відволікають від пережитого.

"Близько 20 уроків у мене виходить на тиждень. Дуже складно перевіряти роботи, на телефоні зручніше — я можу наблизити картинку. Моя школа розбита на 60%, були авіанальоти по Шевелівці, де розташований заклад. У школі пошкоджений дах, вікна. У мене був кабінет на другому поверсі, так колеги говорили, що там вже гриби виросли. Я вкладала у роботу всю свою душу. За дітьми сумую, не вистачає і колег. Якщо все буде добре, дочекаємося перемоги, то зроблю кабінет ще краще", — говорить Наталія Кошара.

Наслідки російських ударів по селу Шевелівці, Харківська область, серпень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Як працює місія медиків "Face the Future"

Таким тяжкопораненим, як Тетяна Пшенична та Наталія Кошара, лікарі проєкту Face the Future допомагають в Україні з вересня 2022 року. Від початку роботи отримали понад 800 звернень від військових та цивільних, розповідає координаторка медичних місій Наталія Комашко. Над складними операціями на голові та шиї працюють українські медики та їхні іноземні колеги.

Робота медиків "Face the Future", Івано-Франківськ, 2023 рік. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Ми започаткували благодійний проєкт Still Strong. Ми відбираємо, які пацієнти тяжкі, й потрібна допомога іноземних колег, а яких можуть оперувати українські сильні команди лікарів. Зустрічаємося дистанційно у Zoom, обговорюємо кожного пацієнта. Ми провели вже три місії. Кількість звернень зараз збільшується, і це, як правило, військові травми. У нас зараз цивільних дуже мало. По останніх пацієнтах, останній місії травми стали важчі — це мінно-вибухові травми. Навіть відмічають колеги з Америки, Канади, які пройшли інші війни. Вони кажуть, що таких важких пацієнтів, як в Україні, не бачили", — каже Наталія Комашко.

Пацієнт медичної місії в Івано-Франківську, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

За її словами, нині українські лікарі та колеги з-за кордону готуються до нової медичної місії в рамках благодійного проєкту у квітні 2024 року.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube