Обладнання за програмою "Власна справа". Як харківський бізнес готується до роботи під час можливих блекаутів

Підприємиця з Харкова Світлана Нагаєва у 2022 році ледь не закрила кав’ярню через вимкнення світла, а цього року підготувалася до блекаутів, отримавши грант за державною програмою "Власна справа". За отримані кошти жінка змогла купити обладнання. Зокрема, енергоощадну вітрину й генератор.

За даними обласної служби зайнятості, їм надійшло пів тисячі заявок на отримання гранту "Власна справа" — частини урядової програми "єРобота" для підтримки мікро- та малого бізнесу.

Третина запитів — на обладнання на випадок блекаутів: держпрограма "Власна справа"

З 1 квітня 2023 року жителі Харківщини подали 558 заявок на програму "Власна справа", розповідає директор обласного центру зайнятості Олександр Котуков.

"Загалом в Україні вона стартувала у липні минулого року, але через те, що ми були в зоні бойових дій, початок цієї програми на Харківщині відкладався. Але з 1 квітня ми стартували", — говорить Котуков.

Директор Харківського обласного центру зайнятості Олександр Куликов, Харків, листопад 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

За його словами, у третині схвалених бізнес-планів — заявки на обладнання для роботи, коли електропостачання не буде.

"Зарядні станції, генератори, тобто ті пристрої, які дозволять працювати під час блекауту. Зі 152 заявок, які схвалені й рекомендовані для отримання гранту, — 50 заявок включають отримання обладнання для функціонування під час блекаутів", — говорить директор обласної служби зайнятості.

Відкрила бізнес під час повномасштабного вторгнення: історія підприємиці з Харкова

26-річна власниця кав’ярні-кондитерської у центрі Харкова Світлана Нагаєва отримала грант у розмірі 177 тисяч гривень. У перші місяці повномасштабного вторгнення вона волонтерила, а восени 2022 року вирішила почати свій бізнес.

"Вирішила спробувати спекти булочки й тістечка, через знайомих вийти на хлопців-військових. І так почалося. Ми удвох із мамою на шостому поверсі квартири, музику — гучніше, щоб не чути вибухів, і почали готувати. Спочатку одній бригаді передавали, потім другій, третій. На тиждень коробок по 12-15 передавали", — розповідає Світлана.

У перші дні повномасштабного вторгнення Світлана Нагаєва пекла з мамою для україніських військових. Фото: з архіву Світлани Нагаєвої

Спершу гроші на продукти для випічки військовим надсилали благодійники.

"Приходили коментарі від хлопців, що сидять у засаді і їдять тістечка. Сльози були на очах після таких фото. Я розумію, що це не зброя якась і не дрони, але їм приємно було. Потім все зупинилося, тому що люди почали донатити на щось більш важливе", — говорить Світлана.

Потім кондитерка вступила до благодійного фонду "Нескорений Харків" та разом зі знайомими почала їздити до Циркунів та інших деокупованих населених пунктів.

"Я почала для них випікати, робила булочки. Проводили з дітками з деокупованих територій майстер-класи", — згадує харків'янка.

Світлана Нагаєва проводила майстер-класи для дітей на деокупованих територіях, Харківщина, 2022 рік. Фото: з архіву Світлани Нагаєвої

Інженер-технолог за освітою, Світлана почала займатися кондитерською справою на третьому курсі університету, і після закінчення вишу пішла працювати за фахом. Після проходження курсів, майстер-класів та проведення власних вирішила відкрити власну справу.

"Знайшли приміщення. Якесь обладнання у мене вже було, тому що сама кондитер, робила тортики на замовлення. Якось по крихтах: батьки трішки назбирали, щось позичили. Вирішили відкрити мою кондитерську, про яку мріяла з дитинства. Подумали: якщо тістечка й десерти, то без кави не можуть бути", — Світлана згадує, як у листопаді 2022 року відкрила власну кав’ярню-кондитерську.

26-річна власниця кав’ярні-кондитерської у центрі Харкова Світлана Нагаєва отримала держгрант, Харків, листопад 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Програма "Власна справа": хто звертається за грантами

За її словами, минулої зими було складно працювати через відключення світла: думала про закриття кав’ярні.

У квітні підприємиця подала заявку на грант "Власна справа" й отримала кошти. За словами Світлани, це допомогло підготуватися до ймовірних відключень світла взимку.

26-річна власниця кав’ярні-кондитерської у центрі Харкова Світлана Нагаєва отримала держгрант, Харків, листопад 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Купили генератор, у нас буде зажди світло. Не так, як торік: і свічки, і чай. Є генератор — будемо постійно в роботі. Купили морозилку, холодильник. Кондитерську вітрину також придбали. Вона більша, з гарною підсвіткою — лампи енергоощадні. В блекаути буде підсвічувати приміщення. Створили робочі місця для людей — це дуже необхідно", — говорить підприємиця.

26-річна власниця кав’ярні-кондитерської у центрі Харкова Світлана Нагаєва отримала держгрант, Харків, листопад 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

За словами директора обласної служби зайнятості Олександр Котукова, за такими грантами від держави звертаються переважно підприємці зі сфери послуг: заклади громадського харчування, кав’ярні, станції технічного обслуговування, школи вивчення іноземної мови.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube