"Я втратив 3 млн доларів, вороги втратили більше": підприємець з Харкова хоче відновити бізнес після удару РФ

. Власник фітнес-клубу "Сафарі" Олександр Попов втратив бізнес через російськи ракети, які тричі вдарили по території клубу у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

На Харківщині запустили гарячу лінію для підприємців, чий бізнес постраждав під час війни. Фахівці консультують, як підрахувати збитки та спрямувати позов до Росії щодо відшкодування.

Олександр Попов з Харкова став одним з тих, чий бізнес припинив існування під час війни, адже російська ракета зруйнувала фітнес-центр площею майже 7 тисяч кв. м. Історію підприємця читайте далі.

"Я його будував як найбільший клуб у Харкові"

У двоповерховому фітнес-клубі Олександра Попова був басейн, зали для тренувань та сауни. Російська ракета в будівлю влучила у липні 2022 року.

"Коли перший раз прилетіла сюди російська ракета, для мене це був трохи шок. Приїхав, а тут була гора цегли, все горіло. Я здивувався: "А навіщо? А чому?"

"Тут було 7000 кв. м. На другому поверсі був зал Віктора Савінова — це наш відомий борець, у нього тренувалися 200 дітей. Тренувалися боротьбі самбо, якраз російській боротьбі. Вони у цей зал і запустили ракету", — каже Олександр Попов.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

На першому поверсі був спортивний молодіжний хаб.

"Якраз створювали різні зали з йоги, психології. Зробили дуже гарно, і десь за місяць до повномасштабного вторгнення завершили роботи й відкрилися", — згадує власник комплексу.

Вибухом також пошкодило розташовані поряд будівлі охоронної агенції та спортивної клініки.

"Ще одне приміщення здавалося в оренду спортивній клініці. Будівлі були об’єднані, як фортеця — з усіх боків", — додає Олександр Попопов.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

Влітку розбирати завали підприємцю допомагали волонтери. Загалом на це пішло три тижні.

"Треба російську яхту заарештувати"

За словами підприємця, влітку 2022 року було багато охочих тренуватися в залах фітнес-клубу, проте приміщення вже не було. Восени російська ракета влучила в це місце вдруге.

"Через місяць вдарили третій раз, і вже я сміявся, тому що розумів, що ці ракети, що прилетіли, дуже багато коштують. На свій рахунок я записав декілька мільйонів доларів", — говорить Олександр Попов.

Власник фітнес-клубу "Сафарі" Олександр Попов втратив бізнес через російськи ракети, які тричі вдарили по території клубу у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

"Я втратив, мабуть, 3 мільйони доларів, а вороги втратили більше, тому це мене потішає"

Олександр планує відновлювати роботу клубу, проте вже не в такому масштабі та форматі. Нині підприємець думає над тим, аби побудувати щось з нуля. Можливо, це буде реабілітаційний центр.

"Треба якусь яхту російську в Монако заарештувати, реалізувати і щось збудувати для Харкова"

Поки фітнес-клуб працюватиме в іншій частині будівлі, яка вціліла.

"Там грошей значно менше потрібно вкласти, щоб це відновити", — говорить Попов.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

Ракетний удар по будівлі фітнес-клубу продовжують розслідувати силовики: відкриті три кримінальних провадження.

"Вони відправляють на оцінку до Інституту судових експертиз ім. Бокаріуса. Після оцінки вже будемо дивитися, яким чином будемо з росіян гроші отримувати. Перевірка триває з першого влучання, там дуже багато матеріалів", — каже бізнесмен.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

"Звідки гроші будуть, яким чином це буде відбуватися і за яким механізмом — поки не зрозуміло. Збираємо матеріали та чекаємо", — додає підприємець.

Олександр Попов не замовляв додаткову оцінку збитків у компаній, адже вважає, що це не вигідно для бізнесу, який працював на великій площині.

Як підрахувати збитки

Підприємці, майно яких пошкодили російські ракети й снаряди, можуть зафіксувати руйнування та підрахувати збитки. З кінця 2022 року оцінювачі працюють за оновленою методикою, яку розробив Фонд держмайна. Більшість таких звернень надійшло з деокупованих громад, розповідає керівник харківської компанії з оцінки збитків Роман Рябов.

"Оцінки збитків, які будуть виконані, з великою долею вірогідності потраплять не тільки до українських судів, а й до міжнародних судів", — каже Рябов.

Перш ніж сформувати звіт з оцінки, треба пройти умовні п'ять етапів, каже керівник компанії.

"Якщо підприємство потрапило в зону бойових дій або була під окупацією, то треба, по-перше, викликати ДСНС, щоб вони зробили розмінування. Після цього етапу викликати поліцію, поліція має скласти свій акт, що всі ці пошкодження з’явилися не звідкись, а саме нанесені росіянами", — пояснює Роман Рябов.

Вирва від російської ракети на території фітнес-клубу "Сафарі". Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

"Варто також, коли вже безпечно, самим зробити обхід господарства, зробити фото та відеозйомку, залучити представників громади. Громада складає свій акт, так само як "Жилкомсервіс" у Харкові", — додає Роман Рябов.

Ці документи додаються до загального звіту з оцінки. Фахівець компанії так само фіксує пошкодження, після чого проводить підрахунки.

"Позов, звісно, ніхто не заборонить готувати, але позов має на чомусь ґрунтуватися"

"У суді потрібно мати документ, що саме ці ушкодження та збитки нанесені внаслідок російських обстрілів, окупації, пограбування окупантами", — пояснює фахівець.

"Не варто затягувати процес"

Головним Роман Рябов називає опис об'єкта оцінки. Якщо йдеться про нерухомість, має бути вказано все: площа, де вона розташована, хто власник і так далі. Все це має бути підкріплено фотографіями об'єкта.

"Зрозуміло, що має бути опис усіх зроблених розрахунків. Відповідно до методики, яка доводить підсумкову суму збитків", — говорить Роман.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

Він радить не затягувати із документами підприємцям, чиї бізнеси розташовані все далі від лінії фронту.

"Балаклійщина, неподалік Чугуєва, Харків — не варто вже затягувати, тому що опис, складання усіх документів, оцінка — все це займе час. Це все буде робитися теж не за один день", — каже Рябов.

"На всі процеси, які є складовими стосовно грошей від РФ: огляд, фіксація, оцінка, підготовка юридичних документів — все це займе час"

Консультація для підприємців, чий бізнес зазнав пошкоджень або руйнувань під час повномасштабного вторгнення, є безплатним на гарячій лінії.

"Якщо вже знадобляться послуги оцінювачів чи будівельників щодо огляду, фіксації, або адвокатів — вони залучатимуться на комерційній основі", — пояснює фахівець.

Фото: Суспільне Харків

На початок квітня до асоціації звернулися власники складів, виробничих цехів, приватних дитячих садків, торговельної нерухомості та аграрії.

"На Харківщині це аграрні підприємства, які зазнали великих збитків: і нерухомість постраждала, і транспорт, сільгосптехніка, врожай. Це район поблизу Шевченкового", — каже Роман.

"З аграріями, мабуть, найбільше зараз працюємо, опрацьовуємо їхні збитки, майно, яке залишилося"

Позови до РФ

Такі справи можуть розглядати не тільки українські суди, а і Європейський суд з прав людини, говорить юрист Ілля Шевченко.

"Якщо ви отримали рішення стягнути з Росії збитки в розмірі кількох мільйонів гривень, то саме цю суму вам має відшкодувати РФ. Або ви маєте право розраховувати на стягнення коштом активів РФ саме цієї суми", — пояснює юрист.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

За його словами, він вже бачив в реєстрі відмови у позовах, що пов'язані з некоректною підготовкою до позову.

"За позовами бізнесу до РФ досить багато справ, близько 150 було станом на кінець лютого, і це тільки в українських національних судах", — каже Ілля Шевченко.

"Уряд України повторював те, що він гарантує відшкодування збитків, завданих воєнними діями, коштом активів РФ. Скоріш за все, планується відшкодування збитків з державних фондів у тому числі, але ці фонди мають наповнені коштом конфіскацій та продажу активів РФ", — додає Шевченко.

"Доведені й документально підтверджені збитки мають бути відшкодовані повною мірою"

За словами Шевченка, нині немає законодавчої бази щодо відшкодування збитків бізнесу.

Російські ракети вдарили по території фітнес-клубу "Сафарі" тричі у 2022 році. Квітень, 2023. Фото: Суспільне Харків

"Поки що ситуація менш конкретна, тому що немає законодавчої бази, але все ж, згідно із законодавством, має бути повне відшкодування", — говорить Ілля.

"Усі активи РФ, які є на території України, вони націоналізовані, вони конфіскуються і потім будуть реалізовуватися. Шляхом цих коштів будуть наповнюватися фонди, за які і буде проводитися відбудова України"
Ілля Шевченкоюрист

За підрахунками Київської школи економіки, прямі збитки бізнесу сягнули суми у понад 130 млрд доларів.

"Відшкодувати таку кількість збитків можна буде тільки, коли наші закордонні партнери у своїх державах імплементують механізми й конфіскують майно РФ, яке було заарештоване і є під санкціями наразі й передадуть ці кошти на відновлення України. Тоді прогнозують, що відшкодування запрацює повною мірою", — пояснює юрист.

Що відомо

  • У держбюджеті на поточний рік закладено 35,5 млрд грн для Фонду ліквідації наслідків збройної агресії Росії. Про це на засіданні уряду на початку року заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, кошти будуть спрямовані на будівництво та ремонт громадських будівель, об'єктів критичної інфраструктури, забезпечення житлом ВПО.

Читайте також

"Я вила, кричала". Харків'яни позиваються до РФ через втрачене житло

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube