"Бізнес повертатиметься". Аналітик — про те, як війна змінила підприємництво у Харкові у 2022 році

. Фото ілюстративне: Суспільне Харків

Бізнес у Харкові почав відновлюватися, підприємства вчаться працювати попри відключення світла, а ті, хто релокувалися, повертатимуться.

Про це Українському Радіо Харків розказав президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

Люди пішли до перукарень

Як схарактеризуєте нинішній стан бізнесу на Харківщині?

Це був найжахливіший рік для бізнесу, для економіки Харківської області взагалі. Частина людей втратила бізнес, хтось змушений був залишити не тільки регіон, а й країну. Бачив, що 56% бізнесу провели релокацію повну або часткову.

Більш-менш задовільно почувають себе бізнеси, що займаються торгівлею, їм простіше перебудуватися, особливо стосовно тих, хто займається харчами чи їх переробкою.

Останні 2-3 місяці дуже непогано себе відчувають послуги для населення, тому що населення, яке повернулося, пішло до перукарень, салонів краси, барбершопів.

Щодо освітніх послуг — через небезпеку сім’ї повивозили дітей і ті, хто надавав такі послуги, зараз не працюють.

Останні 2-3 місяці дуже непогано себе відчувають послуги для населення, тому що населення, яке повернулося, пішло до перукарень, салонів краси, барбершопів.

Щодо освітніх послуг — через небезпеку сім’ї повивозили дітей і ті, хто надавав такі послуги, зараз не працюють.

Які взаємини з органами контролю?

У нас навіть контролюючі органи були релоковані на початку повномасштабної війни. Податкова перебувала в Рівному, перевірки в Харкові не проводилися. До жовтня-листопада якоїсь аномальної активності з боку контролюючих органів не було. Поодинокі — так, масових — ні. Відновлюються зараз перевірки щодо здачі звітності. Уже податківці повідомляють про порушення термінів подачі або сплати податків.

Бізнес і відсутність світла

Як оціните умови роботи в Харкові, зокрема досить стале електропостачання?

Деякі підприємці, котрі виїхали на захід країни, думають про повернення. Питання більше не в електроенергії, а напрацьованих тут у Харкові клієнтах. Люди почали повертатися й зростають замовлення, їх більше, ніж у Львові, за словами одного з підприємців. Уже майже всі, хто міг себе забезпечити альтернативними джерелами енергії, це зробили — придбали генератори, зарядні станції. Ціни на ці засоби падають, що є доказом цього.

Як підвищення вартості електроенергії для непобутових споживачів позначиться на бізнесі?

Це однозначно буде здорожчувати товари й послуги, бо електроенергія є в собівартості продукції. Підприємці просто піднімуть ціни, це відчують кінцеві споживачі. На вартість продукції ще вплине стан національної валюти, ціна на пальне. На 5-7% треба очікувати, враховуючи індекс інфляції.

Бізнес повертатиметься, це буде тиснути на місцеву владу щодо пропозиції інструментів для розвитку й повернення самого бізнесу.

Тому вже зараз місцева влада має конкурувати з владою регіонів, куди бізнес виїхав, оскільки їх там намагатимуться втримати. Але Харківська область була завжди одним з лідерів розвитку підприємництва. Ми очікуємо Перемогу вже у наступному році.

Які види бізнесу розвиватимуться?

Торгівля в перспективі в Харкові лишиться, ми точно залишимося технологічним містом, буде серйозний акцент у сфері мілітарі-тек, тобто виготовлення високотехнологічного обладнання або безпілотників для наших Збройних сил, тим більше окремі підприємці цим займаються.

IT, будівельна галузь, виробництво будматеріалів, сервіс будівельної техніки матимуть попит

Послуги повернуться, а ось підприємницькі послуги в освіті певний час переживатимуть не найкращі часи. IT, будівельна галузь, виробництво будматеріалів, сервіс будівельної техніки матимуть попит. У нас є хороша перспектива розвивати інноваційні технології з розмінування, які використовуватимуться в усьому світі.

Читайте також

Олег Синєгубов рік очолює Харківську обладміністрацію: оцінки політологів