. Людмила Трикущенко під час авіаударів втратила чоловіка та свекруху. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

В Ізюмі родичі тих, хто похований на стихійному кладовищі в лісі, яке утворилося під час окупації міста російською армією, розшукують поховання рідних людей.

Своїми історіями родичі загиблих поділись з Суспільним.

"№222 Юрочка, №22, №107 мама"

Ізюмчанка Людмила Трикущенко під час окупації втратила чоловіка та свекруху. 19 вересня вона прийшла на кладовище, де поховали її рідних, вперше — людей сюди не пускали, поки в місті була російська армія.

Людмила Трикущенко під час авіаударів втратила чоловіка та свекруху. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

"Мій чоловік Юрій Зоболев лежить під номером 222. Ми ховалися у погребі, й о пів на другу ночі 8 березня прилетіло, він загинув одразу, мене трохи поранило. Поки я з погреба вилізла, виявилося, що будинок розбомблено. Я вилазила звідти майже добу, я кричала, але мене ніхто не чув. Про те, що була евакуація, ми не знали: почало летіти, нас бомбили, то ми ховалися", — розповідає Людмила Трикущенко.

Тіло чоловіка Людмила спершу поховала у садку. Його ексгумуватимуть вдруге. Розказуючи про чоловіка, Людмила плаче. В руках тримає документи, на паспорті — стікер з написом: "№222 Юрочка, № 22, №107 мама".

Людмила Трикущенко розшукує могилу свекрухи. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Юрію було 52 роки, його матері — 71 рік.

"Річ у тому, що чоловіка з дому викопали, тоді змушувати викопувати, тут у лісі й поховали, я його вже знайшла. Змушували викапувати тіла росіяни. Сюди не можна було приїхати, навіть тіло проводити на кладовище не можна було. Нам казали, що тут все заміноване", — каже вдова.

"Мені пощастило — її запам'ятали"

Свекруха Людмили Людмила Золотовреха 7 березня пішла з приватного будинку подружжя до себе за документами.

"Я її дуже просила, щоб вона не йшла, не послухала... Я знайшла її біля школи №1 — прилетіло. Був удар з літака, її там вбило. Вона теж тут, на кладовищі, мені два номери дали — 107 і 27. Мені треба, щоб знайшли, де вона дійсно лежить", — розповідає Людмила Трикущенко.

Кладовище в Ізюмі. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Кладовище в Ізюмі. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Кладовище в Ізюмі. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

"Коли вже стало тихіше, біля мосту пости стояли, була бригада з ізюмських хлопців, які ховали людей. В них зошит був. Мені пощастило, бо вони не знали, хто вона, мій знайомий допоміг, сказав, що вона маленька, я сказала, в чому була вдягнена, він її запам'ятав. Її дуже розірвало", — говорить ізюмчанка.

Своїх рідних Людмила хоче перепоховати на офіційному кладовищі поруч з бабусею та іншими родичами.

"Бомба здорова весь дім зруйнувала і все спалила"

Ізюмчанка 82-річна Марія Пальчик на кладовищі 19 вересня розшукувала сестру Раїсу.

"Вона загинула 14 березня, бомба здорова весь дім зруйнувала і все спалила. Це був будинок на дві родини. Однієї сім'ї не було, а моя сестра та її чоловік там... Я погано ходжу, не могла туди дійти. Також тоді час такий був страшний, тому я не знаю, де вона", — каже Марія.

Марія Пальчик розшукує могилу сестри. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Де Раїса та її чоловік можуть бути поховані, Марія не знає, на кладовище дійшла пішки з іншого кінця міста: "Я хочу її розшукати, але як її розшукаєш".

Кладовище в Ізюмі. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Кладовище в Ізюмі. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Кладовище в Ізюмі. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

З Бучі — в Ізюм

Заступник начальника відділу слідчого управління поліції Львівщини Сергій Кісь працював з масовими похованнями цивільних у Бучі на Київщині, тепер працює в Ізюмі. Каже, робота морально складна, але злочини мають бути покарані, тож роблять, що мусять.

"Щодня в середньому кожен з криміналістів, які працюють у моїй групі, вилучають 5 тіл. Факти, що вилучають дітей, є: єдине, що поки не можу сказати, як і чому вони загинули — від вибухів, нещасних випадків. Поки тут не було української влади, ми не можемо з впевненістю говорити, як загинули чи померли ці люди", — говорить Кісь.

Читайте також: Російська бригада, яка вчиняла злочини у Бучі, на Харківщині під Ізюмом втратила 90% особового складу — Генштаб

"Більшість тіл — не встановлені. Тут або дерев'яні бруски з номерами, або хрести де-не-де", — говорить поліцейський.

Ексгумація тіл загиблих під час окупації Ізюма. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел / Суспільне

Ексгумація тіл загиблих під час окупації Ізюма. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел / Суспыльне

На тілах загиблих є ознаки катування

За чотири дні ексгумації з могил дістали 146 тіл, повідомив 19 вересня голова обладміністрації Олег Синєгубов. Серед ексгумованих — двоє дітей.

"У лісі ховали з березня по травень. Місцева ритуальна служба ховала під контролем окупаційної "влади". 18 вересня були такі випадки, коли в одному заховані було два тіла, в іншому — чотири", — сказав начальник відділу криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції Ігор Малиш.

Ексгумація тіл загиблих під час окупації Ізюма. 19 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел / Суспыльне

З 48 могил на стихійному кладовищі в Ізюмі правоохоронці ексгумували 52 людей, повідомив 19 вересня перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін. Він підтвердив, що на тілах загиблих є ознаки катування.

"Продовжуємо виявляти тіла з ознаками насильницької смерті, таких чимало. Це і зламані ребра, і проломані голови, чоловіків зі зв’язаними руками, переломами щелеп, в т.ч. з відрізаними геніталіями", — розказав перший заступник міністра внутрішніх справ.

Фахівці проводитимуть ДНК експертизи, щоб встановити ким були загиблі.

Що відомо

  • 15 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що після деокупації Ізюма Харківської області у місті виявили поховання людей.
  • У Мінреінтеграції повідомили, що в місті Ізюм в межах операції по розшуку загиблих розпочалася ексгумація тіл на локаціях масового поховання. За наявними даними, кількість загиблих в Ізюмі може перевищувати число жертв у Бучі.
  • За даними CNN, Організація Об’єднаних Націй направить команду до місця масових поховань в Ізюмі, виявлених після звільнення міста від російської окупації.
  • Володимир Зеленський наголосив, що країни світу мають відреагувати на масові вбивства та інші воєнні злочини, які вчинили російські збройні формування в Ізюмі під час окупації міста.

Читайте також

"Витягнув і поховав однокласник". Історія жительки Ізюма, яка з родиною загинула в підвалі будинку

Як виглядає катівня російських окупантів у райвідділку поліції Ізюма: фоторепортаж