У навчальному році на Харківщині, який починається в умовах війни, до шкіл області вступили 13 496 першокласників, повідомили в обласній адміністрації. За інформацією Харківської міськради, до шкіл Харкова прийняли понад 700 дітей з тимчасово окупованих територій, цей процес триває.
Після перших онлайн-уроків 1 вересня деякі батьки першокласників на Салтівці прийшли до шкіл за підручниками. Кореспондент Суспільного зустрів першокласників біля школи №55 на Салтівці, яку російські окупанти обстрілювали навесні.
"Вчора дитина говорила: "Не хочу до школи!" А сьогодні каже: "Знаєш, мамо, нічого!" Сумний навчальний рік, але може буде все гаразд згодом", — говорить мати першокласниці Катерини, родина — переселенці з Харківщини.
У Харкові залишаються 25% учнів міста, розповіла у телемарафоні 1 вересня директорка Департаменту освіти і науки Ольга Деменко. За її словами, місто продовжує приймати дітей з окупованих територій Харківської області.
"Наразі у нас понад 700 дітей з окупованих територій вже прийняті на дистанційне навчання до шкіл Харкова і цей процес буде продовжуватися. 25% дітей в Харкові, 23% за кордоном і понад 50% — в інших регіонах України. Ті 23%, які за кордоном, продовжують вивчати рідну мову, спілкуватися з однокласниками, спілкуватися з рідною школою. Ті, хто в інших областях України, буде навчатись і в школі іншої області, і паралельно у своїй. Нас це дуже радує, бо наші діти — справжні патріоти міста", — cказала Деменко.
"У нас було 28 приватних навчальних закладів. Деякі з них виїхали та будуть навчатися офлайн", — повідомила директорка департаменту.
За інформацією Харківської обласної військової адміністрації, російські окупанти повністю знищили на Харківщині 21 школу, 210 пошкоджені, 150 — в окупації. Навчальний рік в умовах війни розпочали 559 з 715 шкіл, а у закладах вищої та фахової передвищої освіти в режимі онлайн навчатимуться 145 тисяч студентів.
Перші уроки
До першого класу у Харкові вступили 7100 дітей, повідомила Суспільному директорка міського департаменту освіти Ольга Деменко. Загалом у новому навчальному році у харківських школах вчитимуться 116 тисяч дітей.
На першому уроці "Ми українці: честь і слава незламним!" харківські учні говорили на теми, пов’язані з історією України та Харкова, повідомляє Харківська міськрада.
Вчителька школи №11 Валентина Ліфенцева розповіла Суспільному, що проводитиме уроки зі школи, а під час тривог ховатиметься у своєму будинку по сусідству з закладом. Необхідного укриття у школі немає, є невеликий підвал.
"Мені дошка потрібна, у нас незвичайна дошка з густою сіткою. І щоб у камеру дитинка все бачила на дошці. У мене з 22 учнів у Харкові тільки четверо. Решта по Україні й двоє — закордоном. А по території України у нас сигнали повітряної тривоги звучать в різний час", — говорить Валентина.
"Коли дитинка прийшла, треба взяти за ручку, подивитися в очі, погладити по голові. Шестирічна дитина, вона не в змозі сидіти біля екрана і все як губка всмоктувати. Має бути робота вчитель — дитина — батьки", — додає в.
Директорка школи Світлана Проценко з початку вторгнення РФ жила у школі. Її район, Північну Салтівку, постійно обстрілювали.
За словами директорки, з 11 школи під час війни звільнилися троє вчителів та пішли 70 учнів. Довелося шукали нових вчителів української та інформатики: "Для того, щоб освітні послуги були якісними ми звичайно б хотіли, щоб не було певного перевантаження на вчителя".
"Напередодні вторгнення ми робили виставку дітей, яка була присвячена упередженню боротьби з насиллям. Ми зробимо тут іншу виставку, коли ми дочекаємося дітей", — говорить Проценко.
Коли учні повернуться за парти, в 11 школі зроблять виставку про перемогу України.