Івано-Франківську 362. Коли і як електрифікували місто

Макет залізничного вокзалу Івано-Франківська. Фото: Facebook/Прикарпаттяобленерго

Першими в Івано-Франківську, тодішньому Станиславові, електрифікували вокзал та станційні споруди. Трапилося це 127 років тому.

До 362 річниці з надання Магдебурзького права Івано-Франківську енергетики "Прикарпаттяобленерго" розповіли, коли електрика почала з'являтися у помешканнях містян.

13 січня 1897 року на вокзалі замість газових ліхтарів засвітилися перші електричні вогні. Тоді на території станції встановили 50 дугових ламп на високих щоглах, ще 60 ламп — у приміщенні вокзалу.

На початку XIX століття вулиці Івано-Франківська не освітлювалися, жителі користувалися свічками та смолоскипами. У 1821 році до міста прислали нового старосту — Францішка Кратера. З його приходом на вулицях з‘явилися перші масляні ліхтарі, які в середині XIX століття замінили на газ.

"Перша світова війна завдала значної шкоди системі міського освітлення. Польська влада вклала багато сил і коштів у модернізацію системи освітлення. Таким чином у 1927 році у місті вже налічувалося 700 ліхтарів", — пишуть енергетики.

На початку 1930 року вулиці Івано-Франківська почали освітлюватися електричними ліхтарями. Також у XX столітті почали зводити приватні будинки з дрібними електростанціями. Вони працювали завдяки нафтовим двигунам.

"Такі будинки освітлювалися електроенергією та мали електричні ліфти. Серед перших електрифікованих кам'яниць — готель "Уніон" (тепер — бізнес-центр "Київ" на вулиці Незалежності, 4). Зокрема, в "Уніоні" з’явився і перший електрифікований пасажирський ліфт", — йдеться у дописі.

У 1930 році запрацювала перша міська електростанція. Вона — попередник всіх енергетичних структур області, які в процесі злиття почали називатися "Прикарпаттяобленерго".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube