У Франківську в палаці Потоцьких представили 40 поштівок про історію міста

Експозицію "Історія нашого міста" приурочили до дня міста, який відзначатимуть 7 травня. Суспільне Івано-Франківськ

В Івано-Франківську на території палацу Потоцьких презентували 40 давніх поштівок із колекції краєзнавця і колекціонера Зеновія Жеребецького. Експозицію "Історія нашого міста" приурочили до дня міста, який відзначатимуть 7 травня.

Про це Суспільному розповів заступник директора комунального підприємства "Простір інноваційних креацій "Палац" Михайло Дейнега.

"До дня міста приїжджають делегації, гості, туристи і їм цікаво. Сьогодні зранку вже було кілька туристичних груп. Приходили також люди, які просто гуляли тут, оглядали експозицію і питали: "А де цей будинок, що на поштівці, розташований? Чи можна ще його побачити?" Дещо можна побачити, дещо час уже знищив. І це — найкраще, що може бути — побачити сьогоднішній час і побачити, як було колись, у минулому", — каже Михайло Дейнега.

В експозиції є 40 репринтних копій. Половину з них вже експонували, ще 20 — підготували для відкриття виставки. Обрали світлини, на яких зображені споруди, які збереглися. Найдавніша світлина датована 1886 роком. Написи на поштівках здебільшого польською мовою, розповів Михайло Дейнега.

"На одній з поштівок показано польське культурно-спортивне товариство "Сокіл". Сьогодні тут розташована обласна бібліотека для дітей. І можна порівняти — як воно було колись, і як є сьогодні. На ній польський жовнір зображений, котрий тримає прапор Польщі, і є дата — 1904 рік. В майбутньому плануємо зробити експозицію, щоб показати "вчора" і "сьогодні". Будемо шукати фотографів, які зроблять сучасні світлини цих споруд. Це буде набагато цікавіше — бачити зміну в часі та в історії нашого міста", — додає Михайло Дейнега.

Франківка Інна Тітова прийшла на виставку з доньками. Жінка каже, що любить переглядати старі світлини, цікавиться історією рідного міста. Раніше бачила світлини 1930-х та 1940-х років, а таких давніх — не зустрічала.

"Коли дивишся на ці світлини, ніби шар за шаром знімається оцей наліт часу. Ми поринаємо в історію, яка була сто років тому, і навіть більше. Це ж часи Першої світової війни. Коли ми дивимося на ці руїни, стає досить сумно, і ми раді, що зараз в нас в місті спокійно, і немає таких руїн. Дивлюся на ці світлини і намагаюся зрозуміти, що це за будинки, чи є вони зараз, чи щось відбудували на цьому місці", — розповідає Інна Тітова.

Донька Інни Анна Тітова каже, що раніше листівки старого міста розглядала тільки в соцмережах.

"На цих світлинах, якщо чесно, впізнаю дуже мало. Єдине, що впізнаю, — це вокзал, і деякі центральні вулиці. Зараз прийшла з родиною і почула багато різних історій та трішки більше дізналася про історію нашого міста", — додає Анна Тітова.

Зі слів Михайла Дейнеги, експонуватимуть поштівки на території Палацу Потоцьких до вересня 2024 року.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube