Береже традиції та одягає людей: у Космачі на Івано-Франківщині Юрій Поляк шиє гуцульський одяг

. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У Космачі — найбільшому селі Прикарпаття — вже понад пів століття Юрій Поляк виготовляє гуцульський одяг. Вироби оздоблює унікальними космацькими орнаментами, що символізують по-карпатському гордий гуцульський дух. Про тонкощі пошиття автентичних виробів та любов до рідної землі майстер розповів Суспільному.

Елементи традиційного космацького одягу. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Виготовляти традиційне гуцульське вбрання Юрій Поляк розпочинав із взуття — постолів. Це було, коли майстер закінчував технікум, у якому вчився на товарознавця. Тоді паралельно опановував справу шевця. Згодом вирішив зайнятися художніми виробами й гуцульським одягом.

Кептарі, які шиє Юрій Поляк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Ремесло почало занепадати, робити було нікому. Майстри повмирали, і я вирішив спробувати. І кептаріБезрукавний хутряний кожушок, і сардаки Верхній короткий сукняний одяг з рукавамишию, холошніЗимові суконні чоловічі штани, роблю постоли Взуття з товстої, але м'якої шкіри— від ніг до голови одягаю людину в гуцульський одяг. 50% в селі одежі моїми руками зроблено", — каже Юрій Поляк.

Шию вручну, тут, як кажуть, механізм не пристроїш

Гуцульські постоли робить вручну. Для їхнього виготовлення використовує цупку коров'ячу шкіру. Всі попередньо заготовлені деталі майстер зшиває. Потім чоловіче взуття оздоблює шкіряними смужками, а жіноче — декорує квітковими прикрасами.

"Зараз це все — святкове. Колись було повсякденне. Але й тоді жінки взували постоли, коли приходили на свято чи на базар. З дому виходили босі, а вже на місці діставали їх з торбини й одягали. Жінки берегли взуття, бо воно швидко зношувалося. Це зараз майстри почали набивати на підошву цупку гуму, щоб носилися довше", — говорить Поляк.

Юрій Поляк декорує вироби яскравими нитками і прикрасами. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Перші свої постоли майстер виготовив пів століття тому — зробив подарунок дружині на день народження. Каже: працював над черевиками довго, бо понад усе хотів догодити коханій. І хоч її вже три роки, як з ним немає, зберігає ці постоли й дотепер.

"Дружина їх мало носила. Взувала тільки на свята, та й то не завжди. Вони їй так подобалися, що хотіла зберегти якнайдовше", — пригадує чоловік.

Я добрий на руку

Юрій Поляк розповідає, що нині постоли теж є невіддільним атрибутом автентичного гуцульського одягу. Однак одягають традиційне вбрання здебільшого на свята, особливо — на весілля.

"У перший день весілля молодих обов'язково одягають по-гуцульському. Правда, не всі собі це можуть дозволити, бо то — дороге вбрання. Проте замовляють і купують. Я — добрий на руку. Якось мені зробили замовлення і дівчина скоро вийшла заміж. Є такі випадки", — ділиться майстер.

Капслі, якими оздоблюють кептарі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Увесь гуцульський одяг він робить вручну. Найбільше часу витрачає на пошиття традиційного космацького кептаря. Його Юрій Поляк шиє лише з овечої шкіри, яку купує на базарі у Косові.

"Я крою і шию, а вишивають уже жінки. Робота — важка, бо шкіра — дуже тверда. Шию вручну, тут, як кажуть, механізм не пристроїш — все ручна робота. Космацький кептар майже не відрізняється — що чоловічий, що жіночий — однакові. На жіночих кептарях більше прикрас накладають, всіляких ґудзиків, а чоловічі — скромніші. Але фасон один і той самий", — говорить чоловік.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Космацькі кептарі Юрій Поляк теж декорує. Процес їхнього пошиття, каже майстер, починається з оздоблення. На виготовлення одного кептаря чоловік витрачає два місяці.

"Форма кептаря металом обробляється — капслямиМеталеві бляшані кільця. Накладаю їх на викроєні зі шкіри коричневого кольору фігурні деталі й набиваю. Я їх б’ю на пластмасі, щоб головки не м'ялися. На один космацький кептар потрібно шість тисяч металевих капслів. Тоді оце все нашиваємо на шкіру кептаря — такий процес роботи", — пояснює Юрій Поляк.

Перший кептар, пошитий Юрієм Поляком. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Свій перший кептар чоловік пошив 42 роки тому доньці, коли вона йшла на весілля за дружку.

"Дочка йшла у дружки у Верховину. Вона була наймолодшою, вчилася у другому класі. У той час у нас мало було гуцульської одежі, рідкісна була. А у Верховині треба було обов’язково по-гуцульському вбиратися. Ось так і створив я свій перший кептар", — пригадує Юрій Поляк.

Шиє майстер й крисані — повстяні капелюхи для гуцулів. Чоловік каже: ті, що носять і виготовляють у Космачі, відрізняються від інших карпатських головних уборів.

Традиційна космацька крисаня. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Має бути дуже широка крисаВідігнуті краї капелюха, обов’язково — пір’я та щітка з кабанової шерсті. Вважалося, що пір'я орла символізувало силу, легкість та велич чоловіка. Щітка кабана — спритність та недоступність, тобто, що його не зможуть впіймати, наздогнати, убити", — говорить майстер.

Кольори символізують гордість людей

Увесь космацький одяг, за словами Юрія Поляка, вирізняється серед гуцульського вбрання своїми яскравими кольорами, що передає по-карпатському гордий дух людей, які живуть серед гір.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Він — настільки вишуканий, оздоблений різнобарвними нитками, сап'яном та іншими прикрасами, що додати вже нічого. На цілі Карпати тільки космацька одежа відрізняється кольором, бо вона — оранжева, яскрава: і вишивка, і орнаменти на кептарях, сардаках, крисанях. Кольори символізують гордість людей. Вони — насичені, яскраві — такі, як наші люди. Як село Космач — найбільше у Карпатах, так і одежа — найкраща", — каже майстер.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Працює чоловік у майстерні — невеличкій будівлі поряд із хатою, що розташована на пагорбі. Їх сам побудував багато років тому. З вікна майстерні видно увесь Космач. Така атмосфера надихає чоловіка на роботу.

"Гарні краєвиди рідного села надихають. Я роблю роботу і маю з того задоволення. А ще залежить від характеру людини, якій виготовляєш. Є, що робиш, кажуть, як на сміх, а виходить, як на правду, — весело, легко. А є така, що дуже важко робиться", — ділиться майстер.

Жіночі постоли, які виготовляє Юрій Поляк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Космацький одяг, створений руками Юрія Поляка, купують не лише його земляки. Гуцульське вбрання, за його словами, нині популярне й за кордоном.

"Робив я у Канаду — там молоді люди, які мають українське коріння, захотіли гуцульську одежу. В Англію — теж. Зараз маю два кептарі зшити у Ворохту, два кептарі у Надвірну та Косівський район. Я не встигаю", — додає Юрій Поляк.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!