У Коломиї попрощалися з легендарним сотенним УПА, Героєм України Мирославом Симчичем. У соборі Преображення Господнього зібралися понад пів тисячі людей, щоб провести в останню путь Кривоноса, повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.
Мирослав Симчич об'єднав тисячі патріотів, які виховувалися на його життєвій історії.
Історик Володимир В'ятрович розповідає, що сотенний УПА — єдиний зі свого покоління повстанців отримав звання "Герой України".
"Він — яскрава особистість яскравого покоління людей, які піднялися на боротьбу в, здавалося б, безвихідній ситуації, які воювали проти двох тоталітарних режимів — нацистського і комуністичного. Вся біографія Симчича — це яскраве втілення цілого покоління. Це — п'ять років УПА, 32 роки в таборах і в ув’язненні, однак він залишився незламним", — каже Володимир В’ятрович.
Історик додає: "Однією з найбільших його перемог є те, що зараз тисячі симчичів теж вміють перемагати ворога".
Письменник Василь Шкляр товаришував з Мирославом Симчичем. Кривоніс став прообразом героя його роману про УПА "Троща".
"В останній розмові я його запитав: "Друже командире, ви прожили таке життя взірцеве, ви пройшли таку боротьбу тяжку з кадебістами, а потім — табори. Десятиліттями в таборах. Ви ніде не похитнулися, не поступилися. А от скажіть, будь ласка, за чим ви шкодуєте? Він подумав і сказав: "Є. Мало я вбив мос*алів". І це сказала людина, яка вбила їх тільки в одному бою чотири сотні (знаменитий бій під Космачем), який увійшов у реєстр наших українських перемог", — розповідає Василь Шкляр.
Мирослав Симчич прожив з дружиною Раїсою 59 років. Майже 20 років вона чекала чоловіка з ув’язнення.
"17 з половиною років чекала його з таборів. Синів народила, чудових синів. Дай, Боже, якнайшвидшої перемоги, щоб ми могли вільно зітхнути", — каже дружина Мирослава Симчича Раїса.
Попрощатися із сотенним Кривоносом прийшли й військові.
"Це, по суті, єдиний офіцер УПА, який дожив до наших часів. Мені дуже сподобалася його фраза. Каже, що з мос*алями не можна домовлятися. Їм, каже, так треба дати, щоб вони не могли встати. Тільки після цього можна говорити про мир. Коли в нас були складні моменти в боях за Ірпінь, під Ізюмом, Бахмутом, то ми завжди наводили приклад Мирослава Симчича", — розповідає військовий Роман.
Сотенний Української повстанської армії Мирослав Симчич помер 18 січня 2023 року. Поховали легендарного військовика на коломийському міському кладовищі "Монастирок".
Що відомо
Мирослав Симчич на псевдо Кривоніс — український військовий та громадський діяч, сотенний УПА, політв'язень. Кавалер орденів "Свободи" та "За заслуги", почесний громадянин Коломиї, Космача та Львова.
Повстанець народився у селі Вижній Березів. У 1941 році доєднався до лав юнацької сітки ОУН. Перед закінченням Коломийського архітектурного технікуму, восени 1943 року, Мирослава направили до першого куреня Української народної самооборони до Космача, де він служив кулеметником. Після закінчення старшинської школи у Космачі у 1944 році повернувся у рідні краї.
Під керівництвом Мирослава Симчича у 1945 році під Космачем повстанці розгромили каральну дивізію НКВС на чолі з генерал-майором Миколою Дергачовим. Бій тривав три дні. Загалом Мирослав Симчич провів 42 успішні бої.
Арештували Кривоноса в 1948 році. Тоді радянська влада таврувала його прізвиськами "преступнік і бандіт". Повстанець відбув 32,5 роки каторги й таборів.
15 листопада 2017 року Косівський районний суд визнав Мирослава Симчича "таким, що підлягає реабілітації на підставі ст. 1 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні".
У серпні 2020 року сотенний УПА мав здійснити політ над Карпатами. Зокрема, пролетіти над місцями героїчного бою сотні УПА з енкаведистами, який відбувся під його командуванням у 1945 році. Але через стан здоров'я медики не дозволили йому зробити це.
У 2022 році з нагоди 80-ліття створення УПА сотенного Карпатського краю Мирослава Симчича нагородили медаллю "80 років УПА".
14 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський присвоїв звання Героя України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" сотенному УПА Мирославу Симчичу.
Також до 100-річного ювілею Мирослава Симчича створили іменний календар на 2023 рік.
Читайте також
- "Хвіст "рідного" НКВС тягнувся за мною до незалежної України". Історія вояка УПА з Прикарпаття на псевдо Данилко
- "Хотілося мати свою державу". Історія 93-річної зв'язкової УПА Єфросинії Малиновської з Івано-Франківщини
- Таємне весілля, дитина з криївки та заповіт. Як чотири покоління підпільників УПА Cулими та Калини воюють за Україну
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!