Перейти до основного змісту

Не спить усю ніч, щоб зігріти виноград. Як фермер з Франківщини Степан Гладій рятує кущі від заморозків

Степан Гладій — фермер із села Русів, що на Івано-Франківщині. Чоловік вирощує понад сотню сортів винограду на десяти сотках городу. У нього є ультраранні, ранні та середні сорти.

Через весняні приморозки у 2024 році чоловік втратив 80% урожаю. Цьогоріч він почав обігрівати виноград, розпалюючи вогнища у міжряддях.

Про порятунок рослин від холоду фермер розповів Суспільному.

"Вогонь нічого не палить, а навпаки — зберігає"

Винограднику Степана Гладія — сім років. Рослини досить високі, тому його ділянка огороджена агроволокном. Так він захищає кущі від вітру. У міжрядді фермер розклав бочки з хмизом: коли температура повітря опускається до позначки нижче 0°, він розпалює вогнища. Так Степанові Гладію вдалося уберегти рослини від травневих заморозків.

Степан Гладій у своєму винограднику, Русів, Івано-Франківщина. Суспільне Івано-Франківськ

"Все ціле. Листочки не пошкоджені, всі чистенькі, грона є. Вогонь не шкодить, нічого не обгоріло. Були у мене деякі коментарі, що вогонь палить рослини. Нічого він не палить, а навпаки — зберігає", — розповів чоловік.

Виноградар із села Русів Степан Гладій. Суспільне Івано-Франківськ

Виноградар контролює весь процес за допомогою побутових термометрів та місткостей з водою. 10 травня Степан Гладій опублікував у Facebook відео, як обігріває виноград. За чотири дні воно набрало майже чотири мільйони переглядів.

Відео Степана Гладія за чотири дні набрало у Facebook майже чотири мільйони переглядів. Скриншот з Facebook/Степан Гладій

Як фермер розпалює багаття

У бочках фермер зберігає тирсу. Для багаття підходить також солома, каже Степан Гладій. З його слів, передусім важливо дотримуватися техніки безпеки.

"Беремо ріщеРіще (діалект) — хмиз, сухі гілки сире і ще зверху його трошки. Нам треба зробити велику грань, щоб ми могли потім закинути грубі сирі дрова, аби воно довше горіло. Беремо будь-яку металеву банку і перероблене або, як-то кажуть, відроблене паливо. Наливаємо половину, закручуємо. Половина бензину і половина дизельного пального. І заливаємо до верху", — пояснив виноградар.

Для багаття фермер Степан Гладій використовує хмиз. Суспільне Івано-Франківськ

Далі він розпалює багаття і закриває його шторкою. Це потрібно, аби вітер не підсилював вогонь, каже Степан Гладій.

"Коли шторка закрита, буде спокійно. Не буде коливання. У нас було 2-5° морозу, і воно все витримує. При цьому внизу у винограднику температура — 4-5° тепла. На горі — 3° тепла. А на вулиці — мінусова температура", — говорить фермер.

З його слів, багаття горить чотири години. Поступово до нього треба підкидати дрова. Під ранок, коли стає холодніше, чоловік підсипає вологу тирсу, щоб було більше диму, який захищає кущі винограду від морозного повітря. Степан Гладій каже: коли обігріває рослини, то не спить усю ніч.

"Дим сідає на виноградник і "ходить" по ньому. Я дивлюся, де треба підсипати більше. Бачу, що починає горіти, підходжу туди, побризкаю чимось, пригашу, щоб диміло", — розповідає чоловік.

Виноградник Степана Гладія. Суспільне Івано-Франківськ

"Антистресанти" для винограду

На городі у Степана Гладія також ростуть молоді саджанці винограду: одно-, дво- та трирічні. Аби вберегти рослини від холоду, чоловік накриває їх агроволокном.

Також під час приморозків виноградар оприскує кущі добривами, які допомагають рослинам виживати у стресових умовах.

"Є "антистресанти". Один препарат використовую о 10:00-11:00 після приморозків. Інші препарати застосовую на вечір, якщо рослина "стресує". Коли сформуються грона, хімію ми повністю зупиняємо. Тоді використовуємо натуральне добриво: коров'ячий гній, курячий послід", — розповів Степан Гладій.

Листя молодого винограду. Суспільне Івано-Франківськ

Через холодну погоду фермер не може посадити нові живці винограду.

"Уже треба висаджувати. Прокинулися бруньки, але куди з такою температурою? Якщо є хоча б 12-15° тепла — тоді можна висаджувати. Поки земля не прогріється, він не "стартане" так, як має бути", — говорить виноградар.

Виноградар Степан Гладій біля молодого винограду. Суспільне Івано-Франківськ

Степан Гладій вирощує й ультраранню полуницю. Її чоловік від приморозків також накриває агроволокном. У його саду ростуть і яблуні, груші, вишні та черешні, які він обкурює димом, щоб зберегти врожай.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції